Archiwum wiadomości

Konkurs w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki I/7.3/A/11

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy ogłosił konkurs otwarty nr:I /7.3/A/11 na projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu VII Promocja integracji społecznej, Działanie 7.3 Inicjatywy na rzecz aktywnej integracji Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, obejmujące oddolne inicjatywy lokalne zdefiniowane w niniejszej Dokumentacji konkursowej w zakresie:

Wnioski o dofinansowanie projektu można składać osobiście, kurierem lub pocztą od 07 lutego 2011 r. do 31 grudnia 2011 r.*

W ramach konkursu nr I/7.3/A/11 o dofinansowanie projektu mogą ubiegać się wszystkie podmioty – z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych).

Konkurs w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki – I/6.3/A/11

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy ogłosił konkurs otwarty nr: I/6.3/A/11 na projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie 6.3 Inicjatywy lokalne na rzecz podnoszenia poziomu aktywności zawodowej na obszarach wiejskich Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, obejmujące oddolne inicjatywy lokalne zdefiniowane w niniejszej Dokumentacji konkursowej w zakresie:

Wnioski o dofinansowanie projektu można składać osobiście, kurierem lub pocztą od 31 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2011 r.*

O dofinansowanie mogą występować wszystkie podmioty – z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych), które spełniają kryteria określone w Dokumentacji konkursowej, z wyłączeniem podmiotów określonych w art. 207 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.).

Konkurs na stanowisko Dyrektora Narodowego Centrum Nauki

Rada Narodowego Centrum Nauki ogłasza nabór kandydatów na stanowisko Dyrektora NCN. Zgłoszenia należy przesyłać do 7 lutego 2011 r. na adres siedziby NCN. Narodowe Centrum Nauki powołane zostało w ramach reformy nauki, która weszła w życie 1. października 2010 roku. Głównym zadaniem NCN będzie dystrybucja środków na badania podstawowe (ustawa o Narodowym Centrum Nauki).

Pełna treść ogłoszenia znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej NCN.

Nabór kandydatów na członków Rady Młodych Naukowców

Rozpoczął się nabór kandydatów na członków Rady Młodych Naukowców – organu pomocniczego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Najważniejszym zadaniem Rady jest pomoc w tworzeniu warunków do dynamicznego rozwoju karier młodych polskich naukowców i wprowadzaniu regulacji, które zagwarantują optymalny rozwój młodego pokolenia uczonych. Zgłoszenia należy przesyłać do 31 stycznia 2011 r. wyłącznie drogą elektroniczną na adres: Pawel.Moscicki@nauka.gov.pl.

Pełna treść ogłoszenia znajduje się na stronie internetowej MNiSW.

Programu UNESCO Young Professionals

Program skierowany jest do młodych osób, które chciałyby zdobyć doświadczenie w pracy w organizacji międzynarodowej. Rekrutacja w ramach Programu prowadzona jest przez Sekretariat UNESCO. Wyłonieni uczestnicy zostaną zatrudnieni na rok w Sekretariacie UNESCO w Paryżu lub w jednym z biur terenowych tej organizacji. Zgłoszenia przyjmowane są przez Polski Komitet ds. UNESCO do dn. 31 stycznia 2011 r. Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej Polskiego Komitetu ds. UNESCO pod adresem: http://www.unesco.pl/article/1/program-8222young-professionals8221-8211-rekrutacja-kandydatow/.

Zaproszenie na 6. sympozjum poświęcone funduszom strukturalnym "EU Funds 2011".

Europejska Akademia Podatków, Ekonomii i Prawa z Berlina już po raz szósty ma zaszczyt zaprezentować Państwu europejskie sympozjum poświęcone funduszom strukturalnym "EU Funds 2011", które co roku gromadzi przedstawicieli wszystkich Państw Członkowskich Unii Europejskiej.
więcej

Szkolenie  7. Program Ramowy – Profesjonalne przygotowanie wniosku

Serdecznie zapraszamy na interesujące szkolenie organizowane przez Wrocławskie Centrum Transferu Technologii, które odbędzie się 22 listopada 2010 roku. Więcej informacji na temat szkolenia znajduje się na stronie http://www.wctt.pl/news/7-program-ramowy-przygotowanie-wniosku/.

Drugi semestr studiów podyplomowych „Uczę się zarządzania jakością” rozpoczęty

Informujemy, że rozpoczął się drugi semestr pierwszej edycji studiów podyplomowych realizowanych w ramach projektu „Uczę się zarządzania jakością – studia podyplomowe dla pracowników przedsiębiorstw”.

Szczegóły dotyczące programu i terminów zjazdów znajdują się na stronie internetowej projektu - www.jakosc.ue.wroc.pl.

Uczestników studiów podyplomowych zapraszamy do zapoznania się z przedmiotami on-line, które zostały zmieszczone na stronie: http://eportal.ue.wroc.pl/course/category.php?id=14.

Przypominamy, że przedmioty te zostały wliczone do godzin zajęć, w których uczestnicy studiów podyplomowych są zobowiązani wziąć udział. Słuchacz powinien się z dwom przedmiotami z każdego kierunku i rozwiązać załączone testy.

Oferta płatnych staży dla naukowców

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą płatnych staży dla naukowców, proponowanych w ramach projektu „Zielony transfer”. Projekt realizowany jest przez Biuro Współpracy z Uczelniami Wyższymi w Urzędzie Miejskim Wrocławia i jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

więcej

II edycja studiów podyplomowych

Informujemy, że rozpoczęła się druga edycja studiów podyplomowych realizowanych w ramach projektu „Uczę się zarządzania jakością – studia podyplomowe dla pracowników przedsiębiorstw”. Studia skierowane są do pracowników przedsiębiorstw (dużych, średnich, małych i mikro).

więce

Nabór wniosków o dofinansowanie projektów w trybie konkursowym w PO IG (1.3.2)

W ramach osi priorytetowej 1. Badania i rozwój nowoczesnych technologii, Działanie 1.3. Wsparcie projektów B+R na rzecz przedsiębiorców realizowanych przez jednostki naukowe Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 (POIG) Ośrodek Przetwarzania Informacji Instytucja Wdrażająca ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Poddziałania 1.3.2 „Wsparcie ochrony własności przemysłowej tworzonej w jednostkach naukowych w wyniku prac B+R”.

Wnioski o dofinansowanie projektów należy składać w terminie od 1 marca 2010 r. (od godz.8:15) do 30 kwietnia 2010 r. (do godz. 16:15).

Celem Konkursu jest wyłonienie projektów, które w największej mierze przyczynią się do osiągnięcia celów PO IG, w tym przede wszystkim zdobywania oraz zwiększenia skali wykorzystywania nowych rozwiązań niezbędnych dla rozwoju gospodarki i poprawy pozycji konkurencyjnej przedsiębiorców oraz rozwoju polskiego społeczeństwa.

W ramach Poddziałania 1.3.2 przewidziano dofinansowanie kosztów związanych z uzyskaniem w Polsce i za granicą ochrony patentowej własności przemysłowej powstałej w jednostkach naukowych mających siedzibę w Polsce w wyniku prac badawczo-rozwojowych.

Szczegółowe warunki, terminy i sposób wnoszenia protestu określone są w Załączniku 4.4 do Szczegółowego opisu priorytetów Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 dostępnym na stronie www.poig.gov.pl  w zakładce „Dokumenty i wytyczne > Dokumenty programowe”.> Dokumenty programowe”

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu (0 22) 351 70 87 lub wysyłając email na adres: poig@opi.org.pl

Źródło: www.opi.org.pl

Konkurs – Fundusz Stypendialno-Szkoleniowy

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, pełniąca rolę Operatora Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego ogłosiła w 2010 roku czwarty otwarty nabór wniosków w ramach Funduszu Stypendialno-Szkoleniowego.

Fundusz Stypendialny i Szkoleniowy ustanowiony w ramach Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego ma na celu zwiększenie spójności społecznej i ekonomicznej w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego poprzez działania w obszarze edukacji pomiędzy Polską a państwami-darczyńcami: Norwegią, Islandią i Liechtensteinem.

Typy działań, które mogą uzyskać wsparcie finansowe w ramach niniejszego, czwartego naboru:

I. Mobilność Studentów i Pracowników Szkół Wyższych
Dofinansowanie: stawki ryczałtowe obliczane w zależności od czasu trwania wyjazdu.

II. Kursy Językowe
Dofinansowanie: do 5.000 €

III. Stypendia Indywidualne
Warunki finansowania: stawki ryczałtowe obliczane w zależności od czasu trwania projektu.

Źródło: www.fss.org.pl
Szczegóły

Konkursy w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki – komponent regionalny

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu ogłosił konkursy otwarte w ramach poddziałań:

  1. Konkurs nr I/6.1.1/A/10 na projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Poddziałanie 6.1.1 Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
  2. Konkurs nr I/6.2/B/10 na projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki,
  3. Konkurs nr I/6.3/A/10 na projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego ramach Priorytetu VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie 6.3 Inicjatywy lokalne na rzecz podnoszenia poziomu aktywności zawodowej na obszarach wiejskich Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, obejmujące oddolne inicjatywy lokalne zdefiniowanych w Dokumentacji konkursowej,
  4. Konkurs nr I/8.1.2/A/10 na projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu VIII Regionalne kadry gospodarki, Poddziałanie 8.1.2 Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki,
Szczegółowe informacje na temat ogłoszonych konkursów znajdują się na stronie www.pokl.dwup.pl.

szczegóły

Środki unijne dla Uczelni i jej pracowników

Szanowny Panie. Szanowna Pani.

W związku z możliwościami ubiegania się o środki finansowe na projekty badawcze, innowacyjne i szkoleniowe w 2010 r., Biuro Nauki i Współpracy z Gospodarką przygotowało dla Państwa pomocną w tym temacie informację.

W załączonym pliku znajdą Państwo krótki opis wybranych konkursów, które ogłoszone będą już wkrótce, w ramach komponentu regionalnego, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL). Uprzejmie zapraszam do zapoznania się z wymogami stawianymi przed wnioskodawcą przez Instytucję Ogłaszającą Konkurs (w naszym regionie jest to Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego) i składania wniosków.

Uprzejmie informuję, że pracownicy Sekcji Projektów Europejskich mogą wesprzeć Państwa działania podczas pracy nad wnioskiem aplikacyjnym. Zapraszam do konsultacji i bezpośredniego kontaktu z Biurem.

pobierz plik



Program KOLUMB

Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej zaprasza młodych doktorów do wzięcia udziału w programie KOLUMB (zagraniczne staże podoktorskie w najlepszych ośrodkach na świecie) Do dnia 1 lutego br. należy wypełnić formularz on-line i dołączyć do niego wszystkie wymagane załączniki.

II edycja konkursu: w drugiej połowie 2010 r. zostanie ogłoszona prawdopodobnie 15 października.

Stypendia zagraniczne przyznawane są młodym polskim uczonym, którzy nie przebywali jeszcze po doktoracie na długoterminowym stażu zagranicznym (dłuższym niż 6 miesięcy), aby umożliwić im pobyt (od 6 do 12 miesięcy) w najlepszych ośrodkach naukowych świata.

O stypendium mogą ubiegać się naukowcy, którzy:

Szczegółowe informacje dotyczące warunków, które muszą spełnić kandydaci, znajdują się w Regulaminie konkursu dostępnym na stronie www.fnp.org.pl.

Kandydaci oceniani są na podstawie dotychczasowego dorobku naukowego oraz przedstawionego planu pracy, jaki zamierzają realizować w zagranicznym ośrodku. Istotnym kryterium przyznania stypendium jest ranga naukowa wybranego ośrodka.

Średnia wysokość stypendiów odpowiada wysokości stypendiów typu postdoc, przyznawanych osobom o podobnych kwalifikacjach w wybranym przez kandydata ośrodku i wynosi od 3000 do 6000 euro miesięcznie (lub jej równowartość w innej walucie), w zależności od miejsca odbywania stażu. Fundacja ponadto pokrywa koszty podróży stypendysty i jego współmałżonka, jeśli zamierza on przebywać ze stypendystą co najmniej przez połowę okresu trwania stypendium, a także koszty ubezpieczenia stypendysty w czasie pobytu za granicą.

W roku 2010 kandydaci mogą ubiegać się zarówno o finansowanie wyjazdu do wybranego przez siebie, dowolnego ośrodka naukowego na świecie, jak też o przyznanie stypendium w ramach oferty Fundacji, która w latach 2006-2008 podpisała porozumienia z zagranicznymi instytucjami i uczelniami, zapewniając stypendystom możliwość wyjazdu do wybranych ośrodków naukowych. Porozumienia te dają laureatom konkursu dodatkowe korzyści przy realizacji stypendium w danym ośrodku. W następnych latach FNP bedzie rozszerzać tę ofertę na mocy porozumień z kolejnymi instytucjami zagranicznymi.

Informacje o stypendiach uzyskać można u Magdaleny Zuberek-Wąsińskiej, tel. (0 22) 845-95-20, e-mail: magdalena.zuberek@fnp.org.pl.


Ruszył nabór wniosków w ramach Funduszu Stypendialnego

Z początkiem stycznia 2010 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach Funduszu Stypendialnego, realizowanego w ramach priorytetu Rozwój społeczny i zasobów ludzkich, obszaru tematycznego Badania i rozwój Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Głównym celem programu jest utworzenie partnerstw naukowych, które:rozwiną zdolności poszczególnych pracowników naukowych (kapitał ludzki); będą wspierać postęp naukowy i innowacyjność (perspektywy naukowe); oraz doprowadzą do nawiązania lub zacieśnienia kontaktów między pracownikami naukowymi (tworzenie sieci kontaktów).

Za wdrażanie Funduszu w Polsce odpowiada instytucja szwajcarska: CRUS - Konferencja Rektorów Uniwersytetów Szwajcarskich.

W ramach Funduszu Stypendialnego można uzyskać dofinansowanie dla następujących projektów:

Środki są skierowane do wszystkich dyscyplin akademickich.

Nabór zostanie zamknięty 1 kwietnia 2010 r.

Wnioski aplikacyjne są dostepne na www.sciex.ch w zakładce "Application".Więcej informacji na temat ubiegania się o wsparcie w ramach Funduszu Stypendialnego jest dostępnych na stronie www.programszwajcarski.gov.pl.

Ponadto, informacji na temat naboru udzielają przedstawiciele następujących instytucji:

Punkt Kontaktowy Funduszu Stypendialnego w Polsce
Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji
ul. Mokotowska 43,00-551 Warszawa
Telefon: 22 46 31 471,Fax: 22 46 31 028
E-mail: sciex@frse.org.p, www.sciex.pl

Instytucja Pośrednicząca
CRUS Rektorenkonferenz der Schweizer Universitäten
(Konferencja Rektorów Uniwersytetów Szwajcarskich)
International Relations of CRUS Postbox 607
CH - 3000 Bern 9, Telefon: ++41 31 306 60 58, Fax ++41 31 306 60 50
E-mail: sciex@crus.ch,www.sciex.ch

Źródło: www.programszwajcarski.gov.pl

Projekt badawczy realizowany przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu w ramach PO IG


W styczniu 2010 roku Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu rozpoczął realizację projektu badawczego pod nazwą

„Identyfikacja potencjału i zasobów Dolnego Śląska w obszarze nauka i technologie na rzecz poprawy jakości życia (Quality of Life) oraz wytyczenie przyszłych kierunków rozwoju. Badania metodami foresight”.

Niniejszy projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (1. Oś priorytetowa – Badania i rozwój nowoczesnych technologii,działanie 1.1: Wsparcie badań naukowych dla budowy gospodarki opartej na wiedzy,poddziałanie 1.1.1: Projekty badawcze z wykorzystaniem metody foresight) i jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Głównym celem projektu jest podniesienie poziomu wykorzystywania technologii na rzecz poprawy jakości życia (Quality of Life), jako zaplecza do kreowania innowacyjnej gospodarki opartej na wiedzy na Dolnym Śląsku.

W trakcie realizacji projektu, w wyniku prowadzonego badania, zostanie określona wizja rozwojowa badań naukowych i prac rozwojowych w obszarze technologii na rzecz poprawy jakości życia (Quality of Life) w perspektywie 10 lat oraz opracowany model równoważenia podaży (potencjał innowacyjny) i popytu (zdolność absorpcji innowacji). Dodatkowo dojdzie do wyznaczenie kierunków działalności innowacyjnej przedsiębiorstw działających w obszarze technologii na rzecz poprawy jakości życia.

Realizacja przedsięwzięcia bazować będzie na metodyce Foresight. Jest to narzędzie w którym przedstawiciele różnych grup społecznych (przedsiębiorcy, naukowcy, przedstawiciele administracji publicznej, organizacji pozarządowych i społecznych, politycy), którzy mając bezpośredni kontakt z nauką i gospodarką oraz regulacjami jej dotyczącymi, zapewniają merytorycznie poprawny opis problemów oraz wskazują na alternatywne możliwości ich rozwiązania

Projekt będzie realizowany od 4 stycznia 2010 roku do 30 czerwca 2011 roku.

Koordynatorem projektu jest dr hab. Krzysztof Safin, Prof. UE

„Zarządzanie w sytuacjach kryzysowych podczas EURO 2012” – projekt realizowany przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Uniwersytet Ekonomiczny od 1 grudnia 2009 roku rozpoczyna realizacje projektu „Zarządzanie w sytuacjach kryzysowych podczas EURO 2012”. dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Program Operacyjny Kapitał Ludzki, poddziałanie 8.1.1)

Cel główny projektu: to przygotowanie merytoryczne i praktyczne pracowników Dolnośląskiej Policji do zagwarantowania skutecznego zabezpieczenia imprez masowych oraz efektywnej współpracy z podmiotami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo z kraju i zagranicy, na zagrożenia wynikające z realizacji Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012.

Cele szczegółowe:

Uczestnicy/czki projektu zdobędą kwalifikacje i umiejętności, które w sytuacji kryzysowej pozwolą im reagować szybko, kompetentnie i zgodnie z prawem.

Projekt będzie realizowany w okresie od 01.12.2009 roku do 31.01.2011 roku.

W projekcie Opiekunem Naukowym będzie prof. dr hab. Tadeusz Listwan, koordynację obejmie mgr Małgorzata Krynicka-Duszyńska. Grono wykładowców zasilą pracownicy naukowi Katedry Zarządzania Kadrami, Katedry Projektowania Systemów Zarządzania, Katedry Inżynierii Systemów Informatycznych Zarządzania oraz Biura Promocji UE. Natomiast w roli ekspertów wystąpią pracownicy Policji, Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Miasta Wrocławia, oraz certyfikowani trenerzy.


Studia podyplomowe dofinansowane ze środków Unii Europejskiej

Informujemy, że Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu realizuje w ramach projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Program Operacyjny Kapitał Ludzki, poddziałania 2.1.1) pod nazwą „Uczę się zarządzania jakością – studia podyplomowe dla pracowników przedsiębiorstw”. W ramach niniejszego projektu zostaną zrealizowane cztery typy studiów podyplomowych skierowanych do pracowników przedsiębiorstw (dużych, średnich, małych i mikro).

Oferta obejmie studia podyplomowe:

  • Zarządzanie jakością i bezpieczeństwem żywności (miejsce realizacji: Wrocław)
  • Zarządzanie jakością, środowiskiem i ryzykiem (miejsce realizacji: Jelenia Góra)
  • Inteligencja biznesowa i pozyskiwanie wiedzy menedżerskiej (miejsce realizacji: Wrocław) 
  • Wykorzystywanie nowoczesnych narzędzi informatycznych w zarządzaniu przedsiębiorstwem (miejsce realizacji: Jelenia Góra)

Projekt będzie realizowany w okresie od października 2009 roku do marca 2012 roku.


Czesne wynosi: około 1.016,73 zł zł za roczne studia podyplomowe.
Kontakt: Sekcja Projektów Europejskich, 071 36 80 855, spe@ue.wroc.pl.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet: II. Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących,działanie: 2.1. Rozwój kadr nowoczesnej gospodarki, poddziałanie: 2.1.1 Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach.

Strona projektu – www.jakosc.ue.wroc.pl

Zaktualizowano Szczegółowy Opis Priorytetów Regionalnego Programu Województwa Dolnośląskiego

29 września 2009 r. przyjęto uchwałę zmieniającą zapisy Szczegółowego Opisu Priorytetów Regionalnego Programu dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Zapraszamy do zapoznania się ze zmianami.

Najważniejsza proponowana zmiana dotyczy realokacji środków między działaniami w Priorytecie I Przedsiębiorstwa i Innowacyjność, IV Środowisko i bezpieczeństwo ekologiczne, VI Turystyka i kultura, VII Edukacja. Szczegółowy opis zmian oraz aktualnie obowiązująca wersja Uszczegółowienia Programu Regionalnego dostępne są na stronie internetowej Regionalnego Programu dla Województwa Dolnośląskiego.

Źródło: www.dolnyslask.pl

Dodatkowo 28 września 2009 r. została zatwierdzona nowa wersja „Poradnika dla Beneficjenta w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013” z wyłączeniem Działania 1.1 i 1.2 oraz Priorytetu 10”. Jest to siódma wersja dokumentu – informacje dostępne na stronie www.dolnyslask.pl.


Poradnik dotyczący realizacji wsparcia dla osób wykluczonych społecznie oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Zakończono konsultacje społeczne „Poradnika dotyczącego realizacji wsparcia dla osób wykluczonych społecznie oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”. Celem niniejszego dokumentu jest pomoc beneficjentom w zaplanowaniu trafnego i efektywnego wsparcia, skierowanego do grup osób wykluczonych społecznie.

Przedmiotowy dokument zamieszczony został na stronie www.efs.gov.pl  w zakładce Działania promocyjne, w sekcji Najnowsze wydawnictwa.

Źródło: www.efs.gov.pl

PO IiŚ – opublikowano Vadamecum Beneficjenta dużego projektu w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko

Ze względu na szczególny charakter projektu dużego, Instytucja Zarządzająca Programem Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) przygotowała Vadamecum Beneficjenta dużego projektu w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko (wraz z załącznikami). Dokument ten syntetycznie prezentuje najważniejsze informacje na temat sposobu postępowania z dużym projektem w ramach POIiŚ.

Szczegóły na stronie – www.pois.gov.pl

Źródło: www.pois.gov.pl,  informacja zamieszczona: wrzesień 2009

PO IiŚ – zmiany w Szczegółowym Opisie Priorytetów Infrastruktura i Środowisko

Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska zatwierdziła nową wersję Szczegółowego opisu priorytetów Programu Infrastruktura i Środowisko wraz załącznikiem nr 2 Organizacja systemu oceny i wyboru projektów w ramach POIiŚ oraz załącznikiem nr 3 Indykatywna tabela finansowa. Dokument obowiązuje od 3 września 2009 r.

W nowej wersji Szczegółowego opisu priorytetów POIiŚ (wersja 3.2) wprowadzono istotne zmiany w następującym zakresie:

Pozostałe zmiany mają charakter aktualizujący i doprecyzowujący treść dokumentu. Ponadto, wszystkie wprowadzone w porównaniu z poprzednią wersją 3.1 z 13 maja 2009 r. zmiany zostały wyszczególnione w dodatkowo zamieszczonej wersji dokumentu w trybie "rejestruj zmiany”.

Źródło: mrr.gov.pl,  informacja zamieszczona: wrzesień 2009

Konkursy ogłoszone 30.07.2009

Dnia 30.07.2009 zostały ogłoszone konkursy w większości priorytetów tematycznych w ramach 7.Programu Ramowego. Poniżej zamieszczono wybrane propozycje konkursowe:


Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, informacja zamieszczona: sierpień 2009

Zawieszenie konkursu nr IV/8.1.1/A/10

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu informuje, że dnia 14 maja 2010 roku podjął decyzję o zawieszeniu konkursu otwartego nr IV/8.1.1/A/10, ogłoszonego 23 kwietnia 2010r. na projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu VIII Regionalne kadry gospodarki Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Szkolenie "Polityka równości szans kobiet i mężczyzn – Standard minimum w projektach PO KL" - ROEFS Legnica

Regionalny Ośrodek EFS w Legnicy informuje, że dysponujemy jeszcze wolnymi miejscami na szkolenie w terminie 26.05.2010r pn: „Polityka równości szans kobiet i mężczyzn – Standard minimum w projektach PO KL ”.

Czytaj więcej

Zawieszenie konkursu nr II/7.2.1/B/10

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu informuje, że dnia 6 maja 2010 roku podjął decyzję o zawieszeniu konkursu otwartego nr II/7.2.1/B/10, ogłoszonego 19 marca 2010 r. na projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu VII Promocja integracji społecznej, Poddziałanie 7.2.1 Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Konkurs w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk 2007–2013

1 kwietnia 2010 r. rozpoczął się nabór wniosków w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk 2007–2013. Nabór potrwa do 21 maja 2010 r. i jest otwarty dla wszystkich Działań w ramach Programu.

Przykładowi potencjalni beneficjenci Programu Południowy Bałtyk to:

Dofinansowanie można uzyskać na projekty mające na celu m.in.:

Źródło i szczegóły: www.ewt.gov.pl

Ogłoszenie konkursów w ramach Poddziałania 4.1.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Instytucja Pośrednicząca dla Priorytetu IV Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, ogłasza trzy konkursy zamknięte na dofinansowanie projektów w ramach Działania 4.1, Poddziałania 4.1.1 Priorytetu IV PO KL Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni. Kwoty na dofinansowanie projektów w ramach poszczególnych konkursów oraz terminy składania wniosków:

konkurs zamknięty nr 1/POKL/4.1.1/2010 na projekty dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu IV, Działania 4.1, Poddziałania 4.1.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni”.

Moduły możliwe do realizacji:

konkurs zamknięty nr 2/POKL/4.1.1/2010 na projekty dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu IV, Działania 4.1, Poddziałania 4.1.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni”.

Moduły możliwe do realizacji:

konkurs zamknięty nr 3/POKL/4.1.1/2010 na projekty dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu IV, Działania 4.1, Poddziałania 4.1.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki „Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni”.

Moduły możliwe do realizacji:

Szczegółowe informacje: www.nauka.gov.pl

Konkurs w PO KL w priorytecie 2

Informujemy, że zostały ogłoszone konkursy na realizacje projektów dofinansowanych ze śroków PO KL na realizację szkoleń oraz studiów podyplomowych:

Poddziałanie 2.1.1 Rozwój kapitału ludzkiego przedsiębiorstw - studia podyplomowe
Data rozpoczęcia naboru - 19.02.2010
Termin ukończenia naboru - 31.03.2010
Szczegóły - http://pokl.parp.gov.pl/index/index/1227


Poddziałanie 2.1.1 Rozwój kapitału ludzkiego przedsiębiorstw - ponadregionalne zamknięte projekty szkoleniowo-doradcze
Data rozpoczęcia naboru - I połowa kwietnia 2010 r.
Termin ukończenia naboru - I połowa maja 2010 r.
Szczegóły - http://pokl.parp.gov.pl/index/more/14689


Poddziałanie 2.1.1 Rozwój kapitału ludzkiego przedsiębiorstw - ogólnopolskie projekty otwarte
Data rozpoczęcia naboru - 11.05.2010
Termin ukończenia naboru - 10.06.2010

Poddziałania 2.1.2.Partnerstwo dla zwiększania adaptacyjności - projekty standardowe
Data rozpoczęcia naboru - 17.05.2010
Termin ukończenia naboru - nie dłużej niż do dnia 30.12.2010 (lub do wyczerpania alokacji na konkurs)


Poddziałania 2.1.2.Partnerstwo dla zwiększania adaptacyjności - projekty innowacyjne testujące z komponentem ponadnarodowym
Data rozpoczęcia naboru - 21.05.2010
Termin ukończenia naboru - 17.09.2010

Szczegóły: http://pokl.parp.gov.pl/index/index/1514




Nabór wniosków o dofinansowanie projektów w trybie konkursowym w PO IG (1.3.2)

W ramach osi priorytetowej 1. Badania i rozwój nowoczesnych technologii, Działanie 1.3. Wsparcie projektów B+R na rzecz przedsiębiorców realizowanych przez jednostki naukowe Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 (POIG) Ośrodek Przetwarzania Informacji Instytucja Wdrażająca ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Poddziałania 1.3.2 „Wsparcie ochrony własności przemysłowej tworzonej w jednostkach naukowych w wyniku prac B+R”.

Wnioski o dofinansowanie projektów należy składać w terminie od 1 marca 2010 r. (od godz.8:15) do 30 kwietnia 2010 r. (do godz. 16:15).

Celem Konkursu jest wyłonienie projektów, które w największej mierze przyczynią się do osiągnięcia celów PO IG, w tym przede wszystkim zdobywania oraz zwiększenia skali wykorzystywania nowych rozwiązań niezbędnych dla rozwoju gospodarki i poprawy pozycji konkurencyjnej przedsiębiorców oraz rozwoju polskiego społeczeństwa.

W ramach Poddziałania 1.3.2 przewidziano dofinansowanie kosztów związanych z uzyskaniem w Polsce i za granicą ochrony patentowej własności przemysłowej powstałej w jednostkach naukowych mających siedzibę w Polsce w wyniku prac badawczo-rozwojowych.

Szczegółowe warunki, terminy i sposób wnoszenia protestu określone są w Załączniku 4.4 do Szczegółowego opisu priorytetów Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 dostępnym na stronie www.poig.gov.pl  w zakładce „Dokumenty i wytyczne > Dokumenty programowe”.> Dokumenty programowe”

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu (0 22) 351 70 87 lub wysyłając email na adres: poig@opi.org.pl

Źródło: www.opi.org.pl

Środki unijne dla Uczelni i jej pracowników

Szanowny Panie. Szanowna Pani.

W związku z możliwościami ubiegania się o środki finansowe na projekty badawcze, innowacyjne i szkoleniowe w 2010 r., Biuro Nauki i Współpracy z Gospodarką przygotowało dla Państwa pomocną w tym temacie informację.

W załączonym pliku znajdą Państwo krótki opis wybranych konkursów, które ogłoszone będą już wkrótce, w ramach komponentu centralnego, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL). Uprzejmie zapraszam do zapoznania się z wymogami stawianymi przed wnioskodawcą przez Instytucję Ogłaszającą Konkurs (w naszym regionie jest to Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego) i składania wniosków.

Uprzejmie informuję, że pracownicy Sekcji Projektów Europejskich mogą wesprzeć Państwa działania podczas pracy nad wnioskiem aplikacyjnym. Zapraszam do konsultacji i bezpośredniego kontaktu z Biurem.

pobierz plik

Konkurs w ramach programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 4.1.2

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Instytucja Pośrednicząca dla Priorytetu IV Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, ogłasza konkurs zamknięty nr 1/POKL/4.1.2/2010 na dofinansowanie projektów w ramach Działania 4.1, Poddziałania 4.1.2 Priorytetu IV PO KL Zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy. Przewidywana kwota na dofinansowanie projektów to 200 000 000 PLN. Wnioski można składać w dniach od 5 lutego do 8 marca br. w godzinach pracy Ministerstwa.

Dokumentacja konkursowa znajduje się na stronie MNiSW – www.nauka.gov.pl.

Źródło: www.nauka.gov.pl\


DWUP podał wyniki ocen merytorycznych oraz zawiesił konkurs w ramach poddziałania 6.1.1

Informujemy, że Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy zamieścił na stronie www.pok.dwup.pl wyniki oceny merytorycznej konkursów I/6.1.2/A/09, III/6.2/C/09, I/6.2/A/2009, I/8.1.3/A/09, I/8.1.2/A/09.

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy zwiesił konkurs nr III/6.1.1/B/09.

Źródło: www.pokl.dwup.pl,  informacja zamieszczona: lipiec 2007

Zaproszenie do składania wniosków na lata 2010 - 2011 na wymianę osobową w ramach projektów realizowanych z DAAD

Departament Spraw Europejskich i Współpracy Międzynarodowej serdecznie zaprasza do składania wniosków na wymianę osobową w latach 2010-2011 w ramach programu wykonawczego z Niemiecką Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD).

Program DAAD skierowany jest do nauczycieli akademickich i naukowców ze szkół wyższych oraz innych jednostek naukowych. Wnioskodawca jest równocześnie odpowiedzialny za realizację projektu. Po stronie niemieckiej musi to być nauczyciel akademicki bądź naukowiec mający kierownicze stanowisko zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (lub na czas określony, a okres jego zatrudnienia musi być dłuższy o minimum jeden rok od czasu realizacji projektu). Po stronie polskiej wnioskodawcą musi być szkoła wyższa lub inna jednostka naukowa.

Wsparciu podlegają wyłącznie koszty podróży i pobytu uczestniczących w programie naukowców, doktorantów, magistrantów (jeżeli praca magisterska jest częścią projektu).

Podstawowe finansowanie projektu (koszty osobowe, rzeczowe po obu stronach) muszą być pokryte z innych źródeł. Inne koszty związane z projektem jak materiały nie są finansowane w ramach tego programu.

Termin składania wniosków upływa z dniem 31. 07. 2009 r. (decyduje data stempla pocztowego). Niezachowanie tego terminu prowadzi do formalnego odrzucenia wniosku.

Szczegóły.

Źródło: www.nauka.gov.pl,  informacja zamieszczona: lipiec 2009

Bon na innowacje – nadal można składać wnioski

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) informuje, że z dniem 15 sierpnia 2009 roku upływa termin przyjmowania wniosków w ramach pilotażowego programu na lata 2008 – 2010 "Bon na innowacje". Konkurs został ogłoszony przez PARP, które działa na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 2 grudnia 2006 r. w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej niezwiązanej z programami operacyjnymi (Dz. U. nr 226 poz. 1651 z późn. zm.). Jest to II edycja niniejszego Programu. Wnioski mogą składać mikro i mali przedsiębiorcy, a celem programu jest zainicjowanie kontaktów mikro lub małych przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi. Maksymalny termin zakończenia realizacji usługi i złożenie wniosku o płatność w PARP upływa 30 września w 2009 r. Szczegóły.

Źródło: www.parp.gov.pl, informacja zamieszczona: lipiec 2009

PO IG – Aktualizacja harmonogramu naboru wniosków w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Na podstawie analizy stanu przygotowań w poszczególnych instytucjach, zaktualizowany został orientacyjny harmonogram naborów wniosków w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Terminy rozpoczęcia przyszłych naborów wskazane w harmonogramie mają charakter orientacyjny. Z uwagi na szereg czynników warunkujących uruchomienie naborów, podane terminy mogą ulec pewnym zmianom.

Zgodnie z niniejszym harmonogramem w roku 2009 zaplanowano uruchomienie następujących konkursów:

Źródło: www.efs.gov.pl,  informacja zamieszczona: lipiec 2009

7.PR – Dzień informacyjny dla 5 konkursu ICT

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE zaprasza na Dzień Informacyjny dla 5 konkursu w obszarze ICT, który odbędzie się 21.07.2009, w siedzibie Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE, w Warszawie (ul. Zwirki i Wigury 81).

Celem spotkania jest przedstawienie Państwu tematyki 5 konkursu ICT (FP7-ICT-2009-5). Szczególny nacisk zostanie położony na prezentacje następujących tematów:

Szczegóły.

Nowa wersja dokumentu "Zasady dokonywania wyboru projektów w ramach Programu Kapitał Ludzki"

Z dniem 10 lipca 2009 roku została zatwierdzona nowa wersja dokumentu "Zasady dokonywania wyboru projektów w ramach Programu Kapitał Ludzki". Nowelizacja wynika ze zmian art. 31 ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. Nr 227, poz. 1658 z późn zm.) oraz sugestii przedstawianych przez Instytucję Zarządzającą i Instytucję Koordynująca NSRO. Nowe zasady stosuje się wobec konkursów ogłoszonych od 1 sierpnia 2009 roku. z wyłączeniem regulacji dotyczących ekspertów oraz nowych wzorów deklaracji poufności i oświadczeń o bezstronności, które będą obowiązywać od 1 października 2009 r.

Źródło: www.pokl.dwup.pl,  informacja zamieszczona: lipiec 2009

Wyniki konkursów w ramach działania 6.2 i poddziałania 8.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Na stronach Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy dostępne są wyniki oceny merytorycznej wniosków złożonych w ramach otwartych konkursów o numerach I/6.2/A/09 - Runda I i I/8.1.2/A/09 - Runda I.

Źródło: www.pokl.dwup.pl,  informacja zamieszczona: lipiec 2009

Zaproszenie do współpracy z European Energy Research Alliance

Polskie instytuty naukowe zostały zaproszone do podjęcia współpracy z European Energy Research Alliance.  Na rok 2009 zaplanowano zwiększenie składu EERA o pięciu nowych członków, z czego minimum dwa miejsca zarezerwowano dla instytutów z nowych krajów UE. Wnioski można składać do 1 września.

European Energy Research Alliance (EERA) jest międzynarodową instytucją - nicjatywą dziesięciu wiodących europejskich instytutów badawczych. Podstawowe obszary jakimi zajmuje się EERA to m.in.: CCS (technologia wychwytywania i składowania dwutlenku węgla - z ang. Carbon Capture and Storage) energia słoneczna i wiatrowa, geotermia, biopaliwa drugiej generacji, wodór i ogniwa paliwowe, inteligentne sieci energetyczne. Głównym celem działania instytucji jest przyspieszenie rozwoju zaawansowanych technologii energetycznych poprzez integrowanie działań i zasobów, łączenie krajowych i wspólnotowych źródeł finansowania, tworzenie różnych modeli współpracy.

Do EERA mogą zgłosić się wszystkie instytucje, które wniosą znaczący wkład merytoryczny i zasoby badawcze (personel i infrastrukturę) i podzielą się nimi z pozostałymi uczestnikami EERA - wyjaśnia na swojej stronie internetowej MNiSW.

Zaproszenie do współpracy znajduje się na stronie: http://www.eera-set.eu/index.php?index=28

W 2009 roku zaplanowano uruchomienie trzech wspólnych programów badawczych, a w 2010 kolejnych trzech.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, informacja zamieszczona: lipiec 2009

Zaproszenie do składania kandydatur w ramach Polsko-Niemieckiej Nagrody Naukowej COPERNICUS

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zaprasza uczonych posiadających stopień co najmniej doktora, zatrudnionych w polskiej bądź niemieckiej instytucji naukowej, do udziału w trzeciej edycji Polsko-Niemieckiej Nagrody Naukowej COPERNICUS. Nagrodę mogą otrzymać dwaj współpracujący ze sobą naukowcy – polski i niemiecki, którzy zaangażowani są w polsko-niemiecki projekt naukowy. Konkurs skierowany jest do reprezentantów wszystkich dziedzin.

Termin zgłaszania przez polskich naukowców kandydatów do Nagrody COPERNICUS w 2009 r. upływa 16 października br. Wysokość nagrody to 100 000 euro, po 50 000 euro dla każdego z dwóch laureatów. Obecna edycja konkursu zostanie rozstrzygnięta wiosną 2010 roku.

Wnioski zgłaszające kandydatów do nagrody powinny być składane odpowiednio do biura DFG w przypadku, gdy zgłaszającym jest przedstawiciel niemieckiej społeczności naukowej i do biura Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, gdy zgłaszającym jest uczony z Polski.

Szczegóły: www.fnp.org.pl.

Źródło: www.fnp.org.pl,  informacja zamieszczona: lipiec 2009

Rozstrzygnięcie konkursów przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej

Informujemy, że zostały rozstrzygnięte konkursy realizowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach programów:

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursu.

Źródło: www.fnp.org.pl,  informacja zamieszczona: lipiec 2009

Zaproszenie młodych naukowców do programu "Lider"

Narodowe Centrum Badawcze czeka na zgłoszenia młodych naukowców, którzy chcą się ubiegać o sfinansowanie projektów badawczych w ramach programu "Lider". Program umożliwia przeprowadzenie badań i samodzielne zarządzanie zespołem badawczym.

Termin nadsyłania wniosków upływa 30 września. Z programu mogą skorzystać naukowcy ze stopniem doktora, uzyskanym po 30 września 2005 roku, posiadający obywatelstwo polskie lub kartę stałego pobytu. Muszą też wykazać swój dotychczasowy dorobek naukowy.

W ramach programu mogą zostać sfinansowane projekty o maksymalnym budżecie sięgającym 1 mln złotych. Na budżet projektu składają się: stypendium dla kierownika zespołu (5 tys. złotych miesięcznie) i koszty realizacji samego projektu - w tym wynagrodzenia członków zespołu badawczego.

Szczegóły na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – czytaj.

Źródło: kpk.gov.pl.  informacja zamieszczona: lipiec 2009

***

Nabór projektów w ramach URBACT II

Komitet Monitorujący URBACT II podjął decyzję o otwarciu drugiego naboru projektów w ramach URBACT II w okresie od 16 czerwca do 25 września 2009 r. Na potrzeby naboru uworzonych zostanie 12 Sieci Tematycznych oraz 3 Grupy Robocze.

Drugi nabór projektów ma na celu pomoc miastom europejskim w stawieniu czoła wyzwaniom przed jakimi stają one obecnie: kryzys ekonomiczny oraz zmiany klimatyczne. Wszystkie projekty powinny uwzględniać w swoich pracach jedno lub oba te wyzwania. Co więcej propozycje projektów muszą odnosić się do jednego z 16 tematów priorytetowych, których lista znajduje się poniżej. Projekty muszą zostać złożone do 25 września 2009 w Sekretariacie URBACT w Paryżu.

znajdują się na stronie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Szczegóły na temat programu: www.urbact.eu.

Źródło: www.mrr.gov.pl,  informacja zamieszczona: lipiec 2009

***

Rozpoczęto nabór wniosków do Regionalnego Programu dla Województwa Dolnośląskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przyjmuje wnioski o dofinansowanie projektów w ramach:

Źródło: www.rop.dolnyslask.pl,  informacja zamieszczona: lipiec 2009

***

PO KL – Przyjęto zmienione wytyczne w zakresie sprawozdawczości

30 czerwca 2009 r w Monitorze Polskim ukazał się Komunikat w sprawie zmienionych Wytycznych Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie sprawozdawczości. Zapraszamy do zapoznania się z zakresem zmian, które wejdą w życie 15 lipca 2009 r.

Wśród najważniejszych zmian należy wymienić:

Źródło: www.efs.gov.pl,  informacja zamieszczona: lipiec 2009
***

PO KL – Agenda działań na rzecz równości szans kobiet i mężczyzn w ramach Programu Kapitał Ludzki

Podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Jarosław Pawłowski podpisał  Agendę działań na rzecz równości szans kobiet i mężczyzn w ramach Programu Kapitał Ludzki. Z dniem 25 czerwca 2009 r. weszła ona w życie. Określa ona kierunki działań na rzecz wzmocnienia zarówno potencjału równościowego w instytucjach odpowiedzialnych za realizację Programu Kapitał Ludzki, jak również podniesienia świadomości projektodawców na temat realizacji zasady równości szans kobiet i mężczyzn.

Dokument ten można odnaleźć na stronie: www.efs.gov.pl.

Źródło: www.efs.gov.pl,  informacja zamieszczona: lipiec 2009

***

PO KL – Zawieszono konkursy w ramach PO KL 8.1.1

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy informuje o zawieszeniu następujących konkursów:

Dodatkowe informacje można uzyskać w Punkcie Informacyjnym:Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Wałbrzychu - Filia we Wrocławiu
ul. Armii Krajowej 54, 50 – 541 Wrocław
I piętro, pokój nr 100
nr tel.: 071 782 92 00, wew. 110, 202 i 337

oraz 0 800 700 337 (z telefonu stacjonarnego)

Źródło: www.pokl.dwup.pl, informacja zamieszczona: lipiec 2009

***

PO KL – Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozstrzygnęło konkurs w ramach PO KL 4.1.1


Znane są już wyniki dwóch konkursów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego mających na celu podniesienie jakości kształcenia i zbliżenie uczelni do rynku pracy. W ramach niniejszego priorytetu zostały przeprowadzone dwie procedury konkursowe, z czego pierwsza koncentrowała się na podniesieniu jakości kształcenia a druga dotyczyła zbliżenia uczelni do rynku pracy.

Wyniki konkursu dostępne są na stronie MNiSW.

Źródło: www.nauka.gov.pl, informacja zamieszczona: lipiec 2009

***

PO KL – Zawieszenie konkursu otwartego nr I/7.2.2/A/09

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu informuje, że w dniu 15 czerwca 2009 roku podjął decyzję o zawieszeniu konkursu otwartego nr I/7.2.2/A/09. Zawieszenie konkursów z dniem 25 czerwca 2009 r. oznacza, że nabór wniosków prowadzony będzie przez IOK do dnia 24 czerwca 2009 r.

Źródło: www.pokl.dwup.pl,  informacja zamieszczona: czerwiec 2009

***

PO KL - konkurs w ramach  poddziałania 8.1.1 Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy zawiesił z dniem 10.07.2009 konkurs nr IV/8.1.1/C/09, wnioski będzie można składać do dnia 9 lipca 2009 r. – szczegóły.

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu ogłasza konkurs otwarty nr: IV/8.1.1/C/09 na projekty obejmujące:

  1. ogólne i specjalistyczne szkolenia oraz doradztwo związane ze szkoleniami dla kadr zarządzających i pracowników przedsiębiorstw w zakresie m.in.: zarządzania, identyfikacji potrzeb w zakresie kwalifikacji pracowników, organizacji pracy, zarządzania BHP, elastycznych form pracy, wdrażania technologii produkcyjnych przyjaznych środowisku, wykorzystania w prowadzonej działalności technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Celem projektów jest podnoszenie kwalifikacji pracowników wybranych branż gospodarki wspomagających przygotowanie regionu do organizacji EURO 2012.

Wnioski o dofinansowanie projektu można składać osobiście, kurierem lub pocztą od 29 czerwca 2009 r. do 31 grudnia 2009 r. lub do momentu wcześniejszego zamknięcia/zawieszenie konkursu.

O dofinansowanie mogą występować wszystkie podmioty - z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych), które spełniają kryteria określone w Dokumentacji konkursowej, z wyłączeniem podmiotów określonych w art. 211 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.).

Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach konkursu wynosi: 2 500 000,00 PLN.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Punkcie Informacyjnym Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Wałbrzychu - Filia we Wrocławiu, ul. Armii Krajowej 54, 50 – 541 Wrocław,I piętro, pokój nr 100, nr tel.: 071 782 92 00, wew. 202 i 337 oraz 0 800 700 337 (z telefonu stacjonarnego), e-mail: promocja@dwup.pl.

Źródło: www.pokl.dwup.pl,  informacja zamieszczona:czerwiec 2009

***

PO KL - Konkurs w ramach poddziałania 8.1.1 Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy zawiesił z dniem 10.07.2009 konkurs nr III/8.1.1/A/09, wnioski będzie można składać do dnia 9 lipca 2009 r.– szczegóły.

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu ogłasza konkurs otwarty nr: III/8.1.1/A/09 na projekty obejmujące:

  1. ogólne i specjalistyczne szkolenia oraz doradztwo związane ze szkoleniami dla kadr zarządzających i pracowników przedsiębiorstw w zakresie m.in.: zarządzania, identyfikacji potrzeb w zakresie kwalifikacji pracowników, organizacji pracy, zarządzania BHP, elastycznych form pracy, wdrażania technologii produkcyjnych przyjaznych środowisku, wykorzystania w prowadzonej działalności technologii informacyjnych i komunikacyjnych;
  2. doradztwo dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw (MMŚP), w tym dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, w szczególności w zakresie ekonomii, finansów, zarządzania zasobami ludzkimi lub rachunkowości (z wyłączeniem doradztwa związanego z procesami inwestycyjnymi).

Wnioski o dofinansowanie projektu można składać osobiście, kurierem lub pocztą od 29 czerwca 2009 r. do 31 grudnia 2009 r. lub do momentu wcześniejszego zamknięcia/zawieszenie konkursu.

O dofinansowanie mogą występować wszystkie podmioty - z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych), które spełniają kryteria określone w Dokumentacji konkursowej, z wyłączeniem podmiotów określonych w art. 211 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.).

Pełna treść ogłoszenia o konkursie oraz Dokumentacja konkursowa, na podstawie której należy przygotować wnioski o dofinansowanie projektu, są dostępne na stronie internetowej www.pokl.dwup.pl.

Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach konkursu wynosi: 9 624 500,00 PLN.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Punkcie Informacyjnym Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Wałbrzychu - Filia we Wrocławiu, ul. Armii Krajowej 54, 50 – 541 Wrocław,I piętro, pokój nr 100, nr tel.: 071 782 92 00, wew. 202 i 337, oraz 0 800 700 337 (z telefonu stacjonarnego), e-mail: promocja@dwup.pl.

Źródło: www.pokl.dwup.pl,  informacja zamieszczona:czerwiec 2009

***

 PO KL - Konkurs w ramach działania 9.4 Wysoko wykwalifikowane kadry systemu oświaty

Zarząd Województwa Dolnośląskiego ogłasza konkurs otwarty nr: I/9.4/A/09 na projekty obejmujące:

  1. studia podyplomowe, kursy kwalifikacyjne i doskonalące oraz inne formy podwyższania kwalifikacji dla nauczycieli w zakresie zgodnym z lokalną i regionalną polityką edukacyjną (w tym przygotowanie do nauczania drugiego przedmiotu lub rodzaju prowadzonych zajęć)
  2. studia podyplomowe, kursy i szkolenia oraz inne formy podwyższania kwalifikacji pracowników placówek kształcenia ustawicznego, praktycznego i doskonalenia zawodowego oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu
  3. studia wyższe oraz kursy kwalifikacyjne dla nauczycieli zainteresowanych podwyższeniem lub uzupełnieniem posiadanego wykształcenia
  4. studia podyplomowe i kursy doskonalące dla nauczycieli i pracowników administracji oświatowej w zakresie organizacji, zarządzania, finansowania oraz monitoringu działalności oświatowej
  5. programy przekwalifikowania nauczycieli szkolnych w związku ze zmieniającą się sytuacją demograficzną (niż szkolny) w kierunku kształcenia ustawicznego (osób dorosłych)

Wnioski o dofinansowanie projektu można składać, od 29 czerwca 2009 r. do 31 grudnia 2009 r. lub do momentu wcześniejszego zamknięcia/zawieszenie konkursu.

O dofinansowanie mogą występować wszystkie podmioty – z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych), które spełniają kryteria określone w Dokumentacji konkursowej, z wyłączeniem podmiotów określonych w art. 211 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.).

Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach konkursu wynosi: 1 254 600,00 PLN.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Punkcie informacyjnym i naboru wniosków PO KL Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego, przy ul. Mazowieckiej 17, 50-412 Wrocław, parter, pokój nr 4, nr tel.: 071 776 96 17, 071 776 96 03, 071 776 95 51, e-mail: promocja.efs@dolnyslask.pl.

Źródło: www.umwd.pl,  informacja zamieszczona: czerwiec 2009

***

 PO KL - konkurs w ramach działania 9.3 Upowszechnienie formalnego kształcenia ustawicznego w formach szkolnych

Zarząd Województwa Dolnośląskiego ogłasza konkurs otwarty nr: I/9.3/A/09 na projekty obejmujące:

  1. kształcenie w formach szkolnych osób dorosłych z własnej inicjatywy zainteresowanych uzupełnieniem lub podwyższeniem swojego wykształcenia i kwalifikacji ogólnych i zawodowych;
  2. programy formalnego potwierdzania kwalifikacji ogólnych i zawodowych zdobytych w sposób pozaformalny i nieformalny (wsparcie dla osób, które z własnej inicjatywy deklarują chęć przystąpienia do egzaminu zewnętrznego i potwierdzenia posiadanych kwalifikacji);
  3. usługi doradcze dla osób dorosłych z własnej inicjatywy zainteresowanych kształceniem formalnym w zakresie wyboru kierunku i formy kształcenia formalnego w kontekście potrzeb regionalnego lub lokalnego rynku pracy;
  4. wsparcie dla szkół dla dorosłych, placówek kształcenia ustawicznego, praktycznego i doskonalenia zawodowego w zakresie kształcenia formalnego ukierunkowane na:
  • monitorowanie potrzeb oraz rozszerzanie lub dostosowywanie oferty edukacyjnej do potrzeb regionalnego i lokalnego rynku pracy
  • podwyższanie jakości oferty edukacyjnej w tym również w przypadku form pozaszkolnych ubieganie się o akredytację kuratora oświaty
  • rozwój innowacyjnych form kształcenia ustawicznego, w tym również w formie e-learningu.

Wnioski o dofinansowanie projektu można składać od 29 czerwca 2009 r. do 31 grudnia 2009 r. lub do momentu wcześniejszego zamknięcia/zawieszenie konkursu.

O dofinansowanie mogą występować wszystkie podmioty – z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych), które spełniają kryteria określone w Dokumentacji konkursowej, z wyłączeniem podmiotów określonych w art. 211 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.).

Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach konkursu wynosi: 6 208 800,00 PLN.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Punkcie informacyjnym i naboru wniosków PO KL Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego przy ul. Mazowieckiej 17, 50-412 Wrocław, parter, pokój nr 4, nr tel.: 071 776 96 17, 071 776 96 03, 071 776 95 51, e-mail: promocja.efs@dolnyslask.pl.

Źródło: www.umwd.pl,  informacja zamieszczona: czerwiec 2009

***

 PO KL - konkurs w ramach działania 7.3 Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji 

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu ogłasza konkurs otwarty nr: I/7.3/A/09 na projekty dotyczące oddolnych inicjatyw lokalnych zdefiniowanych w niniejszej Dokumentacji konkursowej, obejmujące:

  1. projekty przyczyniające się do integracji społecznej mieszkańców obszarów wiejskich (z wyłączeniem instrumentów objętych zasadami pomocy publicznej);
  2. wsparcie inicjatyw lokalnych o charakterze informacyjnym, szkoleniowym i promocyjnym (np. w formie szkoleń, spotkań, seminariów) mających na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu mieszkańców obszarów wiejskich;
  3. rozwój dialogu, partnerstwa publiczno – społecznego i współpracy na rzecz rozwoju zasobów ludzkich na poziomie lokalnym.

Wnioski o dofinansowanie projektu można składać osobiście, kurierem lub pocztą od 29 czerwca 2009 r. do 31 grudnia 2009 r. lub do momentu wcześniejszego zamknięcia/zawieszenie konkursu.

O dofinansowanie mogą występować wszystkie podmioty – z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych), które spełniają kryteria określone w Dokumentacji konkursowej, z wyłączeniem podmiotów określonych w art. 211 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.).

Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach konkursu wynosi: 5 396 400,00 PLN.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Punkcie Informacyjnym Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Wałbrzychu - Filia we Wrocławiu, ul. Armii Krajowej 54, 50 – 541 Wrocław, I piętro, pokój nr 100, nr tel.: 071 782 92 00, wew. 202 i 337 oraz 0 800 700 337 (z telefonu stacjonarnego), e-mail: promocja@dwup.pl.

Źródło: www.pokl.dwup.pl,  informacja zamieszczona: czerwiec 2009

***

PO KL - konkurs w ramach działania  6.3 Inicjatywy lokalne na rzecz podnoszenia poziomu aktywności zawodowej na obszarach wiejskich

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu informuje, że z dniem 17 lipca 2009r. konkursu otwartego nr I/6.3/A/09 zostanie zawieszony, co oznacza, że nabór wniosków prowadzony będzie przez IOK do dnia 16 lipca 2009 r. do godziny 14.30. Szczegóły.

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu ogłasza konkurs otwarty nr: I/6.3/A/09 na projekty dotyczące oddolnych inicjatyw lokalnych zdefiniowanych w niniejszej Dokumentacji konkursowej, obejmujące:

  1. projekty przyczyniające się do aktywizacji zawodowej mieszkańców obszarów wiejskich, poprawy zdolności do zatrudnienia oraz rozwoju usług aktywizacyjnych (z wyłączeniem instrumentów objętych zasadami pomocy publicznej);
  2. wsparcie lokalnych inicjatyw informacyjnych, szkoleniowych i doradczych, promujących aktywizację zawodową na poziomie lokalnym;
  3. rozwój dialogu, partnerstwa publiczno – społecznego i współpracy na rzecz rozwoju zasobów ludzkich na poziomie lokalnym.

Wnioski o dofinansowanie projektu można składać osobiście, kurierem lub pocztą od 29 czerwca 2009 r. do 31 grudnia 2009 r. lub do momentu wcześniejszego zamknięcia/zawieszenie konkursu.

O dofinansowanie mogą występować wszystkie podmioty – z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych), które spełniają kryteria określone w Dokumentacji konkursowej, z wyłączeniem podmiotów określonych w art. 211 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych(Dz. U. z 2005 r. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.).

Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach konkursu wynosi: 507 800,00 PLN

Dodatkowe informacje można uzyskać w Punkcie Informacyjnym Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Wałbrzychu - Filia we Wrocławiu, ul. Armii Krajowej 54, 50 – 541 Wrocław, I piętro, pokój nr 100, nr tel.: 071 782 92 00, wew. 202 i 337 oraz 0 800 700 337 (z telefonu stacjonarnego), e-mail: promocja@dwup.pl

Źródło: www.pokl.dwup.pl,  informacja zamieszczona: czerwiec 2009

***

PO KL - konkurs w ramach poddziałania  6.1.1 Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu ogłasza konkurs otwarty nr: III/6.1.1/B/09 na projekty obejmujące:

  1. upowszechnianie i promocja alternatywnych i elastycznych form zatrudnienia oraz metod organizacji pracy (w tym m.in. telepraca, praca w niepełnym wymiarze czasu pracy, praca rotacyjna);
  2. rozwój dialogu, partnerstwa publiczno – społecznego i współpracy na rzecz rozwoju zasobów ludzkich na poziomie regionalnym i lokalnym;
  3. szkolenia oraz specjalistyczne doradztwo dla kadr instytucji rynku pracy działających na terenie regionu (z wyłączeniem Publicznych Służb Zatrudnienia), powiązane ze specyfiką zadań realizowanych przez te instytucje na regionalnym rynku pracy.

Wnioski o dofinansowanie projektu można składać osobiście, kurierem lub pocztą od 29 czerwca 2009 r. do 31 grudnia 2009 r. lub do momentu wcześniejszego zamknięcia/zawieszenie konkursu.

O dofinansowanie mogą występować wszystkie podmioty – z wyłączeniem powiatowych urzędów pracy oraz osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych), które spełniają kryteria określone w Dokumentacji konkursowej, z wyłączeniem podmiotów określonych w art. 211 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.).

Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach konkursu wynosi: 1 000 000,00 PLN

Dodatkowe informacje można uzyskać w Punkcie Informacyjnym Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Wałbrzychu - Filia we Wrocławiu ul. Armii Krajowej 54, 50 – 541 Wrocław, I piętro, pokój nr 100, nr tel.: 071 782 92 00, wew. 202 i 337 oraz 0 800 700 337 (z telefonu stacjonarnego), e-mail: promocja@dwup.pl.

Źródło: www.pokl.dwup.pl,  informacja zamieszczona: czerwiec 2009

***

Nowelizacja ustawy prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz tytule w zakresie sztuki

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego skierowało do konsultacji społecznych Założenia do nowelizacji ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. Pełna treść dokumentu dostępna jest pod niniejszym adresem.

Źródło: www.nauka.gov.pl,  informacja zamieszczona: czerwiec 2009

***

7.PR - Konkurs w Programie Badawczym Funduszu Węgla i Stali

Wnioski w Programie Badawczym Funduszu Węgla i Stali przyjmowane są do 15 września. Osoby zainteresowane uczestnictwem w konkursach tego Programu Badawczego w roku 2009 zachęcam do odwiedzenia stron CORDIS.

Na stronie internetowej CORDIS zostały zamieszczone informacje o tegorocznych kierunkach konkursu (czytaj) oraz przewodnik dla osób biorących udział w konkursie (czytaj).

Źródło: www.kpk.gov.pl,  informacja zamieszczona: czerwiec 2009

***

7.PR - Spotkanie informacyjne dot. "Funduszu badawczego węgla i stali"

W dniu 25 czerwca w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach odbędzie się spotkanie informacyjne "Aspekty finansowe projektów realizowanych w ramach FUNDUSZU BADAWCZEGO WĘGLA I STALI". Główna prezentacja podczas spotkania będzie w języku angielskim. Program spotkania oraz kartę zgłoszenia uczestnictwa znajdą Państwo w załączniku.

Program oraz formularz zgłoszeniowy - pobierz

Źródło: RPK przy Politechnice Śląskiej, informacja zamieszczona: czerwiec 2009

***

7.PR - Małopolska Noc Naukowców 

25 września 2009 r. w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu po raz trzeci odbędzie się Małopolska Noc Naukowców. Naukowcy, znani na co dzień z laboratoriów i sal wykładowych, pokażą tej nocy swoje drugie oblicze. Małopolska Noc Naukowców 2009 będzie okazją do spotkania naukowców nie tylko w miejscach ich codziennej pracy, ale i w nietypowych sytuacjach, fascynujących miejscach. Poznamy ich również jako aktorów teatralnych, filmowców, czy reżyserów.

Specjalnie dla uczestników Małopolskiej Nocy naukowcy zaprezentują najnowsze osiągnięcia naukowe. Będzie to wyjątkowa okazja do spotkania oko w oko z prawdziwą nauką; od kuchni, poznać będzie można miejsca na co dzień niedostępne - naukowe laboratoria i miejsca pracy uczonych. Dzięki obecności naukowców każdy będzie mógł uzyskać odpowiedź na nurtujące go pytania.

Szczegóły na stronie www.nocnaukowcow.malopolska.pl.

Źródło: www.kpk.gov.pl,  informacja zamieszczona: czerwiec 2009

***

Stypendia "L'Oréal dla Kobiet i Nauki"

1 maja br. ruszyła dziewiąta edycja stypendiów "L'Oréal dla Kobiet i Nauki". Każdego roku L'Oréal Polska przyznaje 3 stypendia doktoranckie oraz 2 stypendia habilitacyjne. Aplikować o roczne stypendia naukowe mogą kandydatki prowadzące badania w obszarze nauk biologiczno-medycznych, w terminie do dnia 31 lipca 2009 r.

Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE w Lublinie, Centrum Informacji dla Naukowców EURAXESS zaprasza na bezpłatne szkolenie poświęcone stypendiom "L'Oréal dla Kobiet i Nauki" oraz możliwościom rozwoju kariery naukowej w zakresie nauk biologiczno-medycznych. Spotkanie odbędzie się 15 czerwca 2009. w godzinach od 11.00 do 13.30 w sali 316 (III piętro) Uniwersytetu Medycznego, budynek Collegium Novum, Al. Racławickie 1. Program spotkania obejmuje prezentację programu stypendialnego "L'Oréal dla Kobiet i Nauki" przy wsparciu Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz ofert stypendialnych dla naukowców prowadzących prace badawcze w obszarze nauk biologiczno-medycznych.

Szczegółowe informacje na temat konkursu na stronie internetowej: http://lorealdlakobietinauki.pl/.

Źródło: www.kpk.gov.pl,  informacja zamieszczona: czerwiec 2009

***

7.PR - wizyta w Polsce dyrektora działu Żywność, przetwórstwo żywności i dobrostan konsumentów 7. Programu Ramowego

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE zaprosił do Polski pana Antonio Di Gulio z Komisji Europejskiej, dyrektora działu "Żywność, przetwórstwo żywności i dobrostan konsumentów". Pierwszego dnia (24 września 2009) wizyty zaplanowano spotkanie informacyjno-konsultacyjne w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, drugiego dnia (25 września 2009) odbędzie się kilka spotkań w branżowych instytutach naukowo-badawczych w rejonie Mazowsza.

Wszyscy, którzy byliby zainteresowani uczestnictwem w spotkaniach proszeni są o wcześniejszy kontakt z organizatorami poprzez wysłanie e-maila na adres: Joanna.Niedzialek@kpk.gov.pl lub Bozena.Podlaska@kpk.gov.pl lub kontakt telefoniczny: +48 22 828 74 83 wew. 251. Informacje należy przesłać do 14 września br. Termin spotkania może ulec zmianie, proszę go potwierdzić z w/w osobami.

Źródło: www.kpk.gov.pl,  informacja zamieszczona: czerwiec 2009

***

 7.PR - wyniki konkursów w temacie Potencjał badawczy 7. Programu Ramowego

Komisja Europejska przedstawiła wstępne wyniki oceny wniosków złożonych w dwóch konkursach ogłoszonych w temacie Potencjał badawczy 7. Programu Ramowego.

W konkursie FP7-REGPOT-2009-1 wśród 16 wniosków skierowanych do dalszych negocjacji znalazły się cztery propozycje projektowe złożone przez jednostki badawcze z Polski oraz 5 projektów greckich, 2 z Turcji, 2 z Bułgarii oraz po jednym z Litwy, Serbii i Estonii. Świadczy to o sporym sukcesie jednostek polskich, szczególnie w kontekście tego, że w konkursie startowały pojedyncze podmioty, a nie międzynarodowe konsorcja. W konkursie złożono 312 wniosków. Największa liczba propozycji projektowych (73) wpłynęła z Grecji. Polskie jednostki złożyły ogółem 25 wniosków.

W konkursie FP7-REGPOT-2009-2 skierowanym do jednostek badawczych basenu Morza Śródziemnego nie znalazły się projekty z polską koordynacją. Niemniej do negocjacji trafi osiem wniosków, w których konsorcjalnymi parterami są jednostki polskie. Koordynatorami tychże projektów są jednostki z Francji (2 wnioski) i Włoch (2 wnioski) oraz z Grecji, Niemiec, Hiszpanii oraz Finlandii (po jednym wniosku).

Ogłoszenie kolejnych konkursów w ramach Potencjału badawczego nastąpi najprawdopodobniej pod koniec lipca 2009. Zainteresowanych uczestnictwem w niniejszym programie zapraszamy na stronę internetową sieci punktów kontaktowych www.respotnet.eu. Tutaj zostanie uruchomiona baza danych europejskich centrów badawczych ich aktywności, zasobów ludzkich i infrastruktury badawczej.

Źródło: www.kpk.gov.pl,  informacja zamieszczona: czerwiec 2009

***

7.PR - spotkanie brokerskie w obszarze zaawansowanych materiałów

W dniach 17-18 września 2009 roku Krajowy Punkt Kontaktowy we współpracy z Europejską Platformą Technologiczną Zaawansowanych Materiałów EuMaT organizuje spotkanie brokerskie "FP7 NMP/INCO Brokerage Event". Spotkanie jest finansowane w ramach dwóch projektów sieciowych 7. Programu Ramowego, IncoNet EECA oraz NMPTeAm, w których KPK jest partnerem.

Podstawowym celem jest umożliwienie spotkania się potencjalnych partnerów oraz wymiana myśli i idei dla potencjalnych konsorcjów, planujących złożenie wniosków projektowych do konkursów w 2010r. w obszarze zaawansowanych materiałów. Spotkanie będzie skoncentrowane na następujących obszarach badawczych:

Organizatorzy spodziewają się udziału około 150 osób, w tym około 50 z krajów EECA (Europy Wschodniej i Azji Środkowej). Spotkanie brokerskie odbędzie się w Warszawie w dniach 17-18.09.2009 r. Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami - http://www.kpk.gov.pl/nmpbrokerage2009/.

Źródło: http://www.kpk.gov.pl/nmpbrokerage2009/, informacja zamieszczona: czerwiec 2009

***

PO KL - zawieszone konkursy

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu informuje, że w dniu 11 czerwca 2009 r. zostaną zawieszone następujące konkursy otwarte: nr I/8.1.1/B/09, I/8.1.1/D/09, I/8.1.3/A/09, II/6.1.1/C/09, I/6.1.1/A/09.

Źródło: www.pokl.dwup.pl,  informacja zamieszczona: czerwiec 2009

***

Zmiana w strukturze Uczelni

Zgodnie z zarządzeniem nr 17/2009 wydanym przez Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu z dniem 1 czerwca 2009 roku zostało powołane w strukturze organizacyjnej Uczelni Biuro Nauki i Współpracy z Gospodarką, które składa się z:

W związku z powyższym proszę w sprawach związanych ze staraniem się o środki finansowe zewnętrzne na działalność dydaktyczną i naukową kontaktować się z Sekcją Projektów Europejskich.

Biuro Nauki i Współpracy z Gospodarką
Sekcja Projektów Europejskich
ul. Komandorska 118/120, 53-345 Wrocław
071 36 80 858, lpk@ue.wroc.pl, strona www
 
Informacja zamieszczona: czerwiec 2009

***

Ogłoszono konkursy w 7. Programie Ramowym

Zapraszam do zapoznania się z nowymi konkursami ogłoszonymi w 7. Programie Ramowym, czytaj...

Informacja zamieszczona: czerwiec 2009

*** 

7.PR - Warsztaty "Projekty indywidualne Marie Curie w ramach programu LUDZIE 7. Programu Ramowego - praktyczne wskazówki dla piszących wniosek" 

Biuro Projektów Zagranicznych Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na warsztaty "Projekty indywidualne Marie Curie w ramach programu LUDZIE 7. Programu Ramowego - praktyczne wskazówki dla piszących wniosek", organizowane przez Lokalny Punkt Kontaktowy Europejskich Programów Badawczych przy Biurze Projektów Zagranicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Regionalne Centrum Informacji dla Naukowców. Celem warsztatów będzie zaprezentowanie ogólnych informacji na temat stypendiów Marie Curie dla pracowników naukowych w programie szczegółowym LUDZIE w 7. Programie Ramowym oraz praktyczne wskazówki przy wypełnianiu wniosku w systemie EPSS (Electronic Proposal Submission Service), jak również przedstawienie doświadczeń z udziału w stypendium indywidualnym Marie Curie.

Warsztaty odbędą się 29 maja 2009 r. w Sali im. Unii Europejskiej, w budynku D Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Uniwersyteckiej 7/10 we Wrocławiu. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zgłoszenie należy przesłać do dnia 27 maja 2009 r. na adres programy@adm.uni.wroc.pl.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej www.programy.uni.wroc.pl (zakładka Szkolenia/Wydarzenia) lub telefonicznie w Biurze Projektów Zagranicznych, tel.: 071 375 2777.

Program:

09.30-10.00 Rejestracja uczestników
10.00-10.10 Przywitanie gości
10.10-10.40 Program szczegółwoy LUDZIE: stypendia indywidualne - informacje ogólne
10.40-11.20 EPSS - rejestracja, wypełnianie części A wniosku
11.20-11.50 Przerwa kawowa
11.50-12.30 Przygotowanie projektu - część B
12.30-12.45 Doświadczenia z udziału w stypendium indywidualnym Marie Curie
12.45-13.05 EURAXESS - Europejski Portal dla Naukowców
13.05-13.30 Dyskusja, pytania

Ze względu na praktyczną część warsztatów uczestnicy proszeni są o przyjście, w miarę możliwość, z własnymi laptopami (z dostępem do sieci bezprzewodowej).

Źródło: Biuro Projektów Zagranicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, informacja zamieszczona: maj 2009

***

Konferencja inauguracyjna dotycząca konkursu w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007–2013 

W związku z uruchomieniem konkursu w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007–2013, w ramach którego można składać wnioski o dofinansowanie projektów transgraniczynych pomiędzy sąsiadującymi ze sobą regionami zapraszamy na korzystania ze strony www.sn-pl.eu w celu zapoznania się z bieżącymi informacjami o Programie oraz do uczestnictwa w  konferencji inauguracyjnej konkursu. W trakcie konferencji zostana przekazane informacje związane z treściami i procedurą, jak również ze specyficznymi wymogami Programu.

Konferencja inauguracyjna odbędzie się w dniu 16 czerwca 2009 r w godz. 10.00 – 14.30 (rejestracja od godz. 9.30) w hotelu "Chata za wsią" (ul. Górska 1, 58-533 Mysłakowice / k. Jeleniej Góry).

Prosimy o przesłanie załączonego formularza zgłoszeniowego najpóźniej do dnia 9 czerwca 2009 r.

Program konferencji - pobierz

Formularz zgłoszeniowy - pobierz

Źródło: www.sn-pl.eu, informacja zamieszczona: maj 2009

***

7.PR - konkursy w obszarze ICT

Informujemy, że 31 lipca zostanie ogłoszony 5 konkurs (FP7-ICT-2007-5), a 24 listopada 2009 6 konkurs (FP7-ICT-2007-6) w obszarze ICT 7. Programu Ramowego.

Identyfikator konkursu: FP7-ICT-2007-5
Przewidywana data ogłoszenia konkursu: 31.07.2009
Przewidywana data zamknięcia konkursu: 3.11.2009
Identyfikator konkursu: FP7-ICT -2009-6
Przewidywana data ogłoszenia konkursu: 24.11.2009
Przewidywana data zamknięcia konkursu: 13.04.2010

Wprawdzie nie są jeszcze znane ostateczne tematy, ale z dużym prawdopodobieństwem pojawią się poniżej określone.

Tabela prezentująca przewidywane tematy 5 konkursu ICT: http://www.kpk.gov.pl/pliki/plik.html?id=9871
Tabela prezentująca przewidywane tematy 6 konkursu ICT: http://www.kpk.gov.pl/pliki/plik.html?id=9870

Podane tematy, z racji, że nie zostały ogłoszone oficjalnie, mogą ulec zmianie.

Źródło: www.kpk.gov.pl,  informacja zamieszczona: maj 2009

***

PO KL - zawieszone konkursy otwarte

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu informuje, że w dniu 28 maja 2009 r. zostaną zawieszone konkursy otwarty nr III/6.2/B/09, III/6.2/C/09 oraz II/8.1.2/A/09 na projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jednocześnie podano do informacji szczegółowy harmonogram oceny i wybory wniosków o dofinansowanie dla konkursu I/6.2/A/09 (więcej).

Źródło: www.pokl.dwup.pl,  informacja zamieszczona; maj 2009

***

RPO - Harmonogram ogłaszania konkursów w ramach RPO WD

Na stronie www.efs.gov.pl znajduje się harmonogram ogłaszania konkursów w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, w tym dla Dolnego Śląska.

Źródło: www.efs.gov.pl,  informacja zamieszczona: maj 2009

***

Postępy w realizacji Narodowej Strategii Spójności - stan na 24 maja 2009 r.

Według danych z Krajowego Systemu Informatycznego (KSI SIMIK 07-13) od początku uruchomienia programów do 24 maja 2009 r. złożono 63,2 tys. wniosków (poprawnych pod względem formalnym) na całkowitą kwotę dofinansowania (zarówno środki unijne jak i środki krajowe) prawie 132 mld zł.

W tym samym okresie podpisano z beneficjentami 12 273 umów o dofinansowanie na kwotę dofinansowania w części UE 23,4 mld zł, co stanowi 8,1 proc. alokacji na lata 2007-2013

Źródło: www.efs.gov.pl,  informacja zamieszczona: maj 2009

***

Program Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007-2013 - konkurs

Od 15 maja 2009 roku w Programie Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007-2013 można składać wnioski o dofinansowanie. Dla Polski i Saksonii poszukiwane są innowacyjne pomysły na projekty transgraniczne, które przyczynią się do zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego polsko-saksońskiego obszaru wsparcia.

Ze środków Programu dofinansowanie mogą uzyskać projekty transgraniczne, które muszą być realizowane wspólnie z partnerem z drugiej strony granicy na co najmniej dwa z czterech sposobów (wspólne planowanie, wspólna realizacja, wspólny personel, wspólne finansowanie), a wykonywane zadania będą dotyczyć m.in. infrastruktury drogowej, ochrony środowiska, bezpieczeństwa publicznego, edukacji, turystyki, dziedzictwa kulturowego oraz rozwoju współpracy partnerskiej.

Formularz wniosku (w wersji papierowej i elektronicznej) wraz z Listą załączników i instrukcją dotyczącą zasad aplikowania o środki został zamieszczony na stronie Programu www.sn-pl.eu.

Wnioski o dofinansowanie można składać osobiście lub pocztą do Wspólnego Sekretariatu Technicznego (WST) w Dreźnie. Polscy wnioskodawcy mogą również składać wniosku do Regionalnego Punktu Kontaktowego w Jeleniej Górze (dla wnioskodawców z woj. dolnośląskiego) oraz Zielonej Górze (dla wniosko-dawców z woj. lubuskiego) wraz z prośbą o przekazanie ich do WST.

Źródło: www.mrr.gov.pl,  Informacja zamieszczona: maj 2009

***

PO KL - konkurs w ramach poddziałania 7.2.1 „Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu informuje, że w dniu 18 czerwca 2009 r. zostanie zawieszony konkurs otwarty nr I/7.2.1/A/09.

 
Konkurs otwarty nr: I/7.2.1/A/09
Priorytet VII „Promocja integracji społecznej”
Działanie 7.2 „Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej”
Poddziałanie 7.2.1 „Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”
  1. wsparcie dla tworzenia i działalności podmiotów integracji społecznej, w tym: centrów integracji społecznej, w tym: centrów integracji społecznej, klubów integracji społecznej, zakładów aktywności zawodowej oraz podmiotów działających na rzecz aktywizacji społeczno-zawodowej (których podstawowym zadaniem nie jest działalność gospodarcza) z wyjątkiem warsztatów terapii zajęciowej;
  2. kursy i szkolenia umożliwiające nabycie, podniesienie lub zmianę kwalifikacji i kompetencji zawodowych;
  3. staże, subsydiowane zatrudnienie i zajęcia reintegracji zawodowej u pracodawcy;
  4. poradnictwo psychologiczne, psychospołeczne lub zawodowe, prowadzące do integracji społecznej i zawodowej;
  5. rozwój nowych form i metod wsparcia indywidualnego i środowiskowego na rzecz integracji zawodowej i społecznej (w tym np. środowiskowej pracy socjalnej, centrów aktywizacji lokalnej, animacji lokalnej, streetworkingu, couchingu, treningu pracy);
  6. rozwój usług społecznych przezwyciężających indywidualne bariery w integracji społecznej, w tym w powrocie na rynek pracy;
  7. rozwijanie umiejętności i kompetencji społecznych, niezbędnych na rynku pracy;
  8. wsparcie tworzenia i działalności środowiskowych instytucji aktywizujących osoby niepełnosprawne, w tym zaburzone psychicznie;
  9. promocja i wsparcie wolontariatu, w zakresie integracji osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym;
  10. wsparcie dla tworzenia i funkcjonowania pozaszkolnych form integracji społecznej młodzieży (świetlice środowiskowe w tym z programem socjoterapeutycznym, kluby środowiskowe) połączonych z realizacją działań w zakresie reintegracji zawodowej i społecznej;
  11. organizowanie akcji i kampanii promocyjno-informacyjnych, m.in. z zakresu równości szans, mobilności i elastyczności zawodowej, promowania postaw aktywnych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu;
  12. rozwój dialogu, partnerstwa publiczno-społecznego i współpracy na rzecz rozwoju zasobów ludzkich na poziomie regionalnym i lokalnym;
  13. prowadzenie, publikowanie i upowszechnianie badań i analiz z zakresu polityki społecznej w regionie (w tym działań mających na celu przygotowanie i wdrażanie gminnych lub powiatowych strategii rozwiązywania problemów społecznych).

Wnioski o dofinansowanie projektu można składać osobiście, kurierem lub pocztą: od 01 czerwca 2009 r. do 31 grudnia 2009 r. (lub do wyczerpania środków).

Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach konkursu wynosi: 13 491 000,00 PLN na wszystkie typy projektów, z czego:

Informacje dodatkowe: http://www.pokl.dwup.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=43&Itemid=46

Źródło: www.pokl.dwup.pl,  informacja zamieszczona: maj 2009

***

PO KL - konkurs w ramach poddziałania 7.2.2 „Wsparcie ekonomii społecznej”

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu informuje, że w dniu 15 czerwca 2009 roku podjął decyzję o zawieszeniu konkursu otwartego nr I/7.2.2/A/09. Zawieszenie konkursów z dniem 25 czerwca 2009 r. oznacza, że nabór wniosków prowadzony będzie przez IOK do dnia 24 czerwca 2009 r.

Konkurs otwarty nr: I/7.2.2/A/09
Priorytet VII „Promocja integracji społecznej”
Działanie 7.2. „Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej”
Poddziałanie 7.2.2 „Wsparcie ekonomii społecznej”
  1. wsparcie dla utworzenia i/lub funkcjonowania (w tym wzmocnienia potencjału) instytucji otoczenia sektora ekonomii społecznej, świadczących w ramach projektu w sposób komplementarny i łączny:
    • usługi prawne, księgowe, marketingowe,
    • doradztwo (indywidualne i grupowe, m.in. w postaci punktów lub centrów doradztwa, inkubatorów społecznej przedsiębiorczości tworzących wspólna infrastrukturę rozwoju),
    • szkolenia umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności potrzebnych do założenia
    • i prowadzenia działalności w sektorze ekonomii społecznej,
    • usługi wspierające rozwój partnerstwa lokalnego na rzecz ekonomii społecznej (m.in. poprzez budowę sieci współpracy lokalnych podmiotów w celu wspierania rozwoju podmiotów ekonomii społecznej),
    • promocję ekonomii społecznej i zatrudnienia w sektorze ekonomii społecznej.

Wnioski o dofinansowanie projektu można składać osobiście, kurierem lub pocztą od 01 czerwca 2009 r. do 31 grudnia 2009 r. (lub do wyczerpania środków).

Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach konkursu wynosi: 8 800 300,00 PLN.

Informacje dodatkowe: http://www.pokl.dwup.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=43&Itemid=46

Źródło: www.pokl.dwup.pl,  informacja zamieszczona: maj 2009

***

PO KL - konkurs w ramach poddziałania 8.1.1 „Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw"

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu informuje, że w dniu 11 czerwca 2009 r. zostanie zawieszony konkurs otwarty nr I/8.1.1/B/09.

Konkurs otwarty nr: I/8.1.1/B/09
Priorytet VIII „Regionalne kadry gospodarki”
Działanie 8.1 „Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie”
Poddziałanie 8.1.1 „Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw
  1. szkolenia, kursy i poradnictwo zawodowe (jako działanie uzupełniające do szkoleń i kursów) skierowane do dorosłych osób pracujących, które z własnej inicjatywy są zainteresowane nabyciem nowych, uzupełnianiem lub podwyższaniem kwalifikacji i umiejętności (poza godzinami pracy), w szczególności dla osób zatrudnionych o niskich lub zdezaktualizowanych kwalifikacjach (z wyłączeniem kształcenia ustawicznego w formach szkolnych realizowanego w szkołach dla dorosłych).

Wnioski o dofinansowanie projektu można składać osobiście, kurierem lub pocztą od 01 czerwca 2009 r. do 31 grudnia 2009 r. (lub do wyczerpania środków).

Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach konkursu wynosi: 14 186 700,00 PLN.

Informacje dodatkowe: http://www.pokl.dwup.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=62&Itemid=53.

Źródło: www.pokl.dwup.pl,  informacja zamieszczona: maj 2009

***

PO KL - konkurs w ramach poddziałania 8.1.1 „Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw"

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu informuje, że w dniu 11 czerwca 2009 r. zostanie zawieszony konkurs otwarty nr II/8.1.1/D/09

Konkurs otwarty nr: II/8.1.1/D/09
Priorytet VIII „Regionalne kadry gospodarki”
Działanie 8.1 „Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie”
Poddziałanie 8.1.1 „Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw
  1. szkolenia, kursy i poradnictwo zawodowe (jako działanie uzupełniające do szkoleń i kursów) skierowane do dorosłych osób pracujących, które z własnej inicjatywy są zainteresowane nabyciem nowych, uzupełnianiem lub podwyższaniem kwalifikacji i umiejętności (poza godzinami pracy), w szczególności dla osób zatrudnionych o niskich lub zdezaktualizowanych kwalifikacjach (z wyłączeniem kształcenia ustawicznego w formach szkolnych realizowanego w szkołach dla dorosłych). Celem projektów jest podnoszenie kwalifikacji pracowników wybranych branż gospodarki wspomagających przygotowanie regionu do organizacji EURO 20012.

Wnioski o dofinansowanie projektu można składać osobiście, kurierem lub pocztą od 01 czerwca 2009 r. do 31 grudnia 2009 r. (lub do wyczerpania środków).

Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach konkursu wynosi: 4 000 000,00 PLN.

Informacje dodatkowe: http://www.pokl.dwup.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=62&Itemid=53.

Źródło: www.pokl.dwup.pl,  informacja zamieszczona: maj 2009

***

PO KL - konkurs w ramach poddziałania 8.1.2 „Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie”

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu informuje, że w dniu 28 maja 2009 r. konkurs zostanie zawieszony (więcej).

*** 
Konkurs otwarty nr: I/8.1.2/A/09
Priorytet VIII „Regionalne kadry gospodarki”
Działanie 8.1.2 „Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie”
  1. pomoc w tworzeniu partnerstw lokalnych z udziałem m.in. przedsiębiorstw, organizacji pracodawców, związków zawodowych, jednostek samorządu terytorialnego, urzędów pracy i innych środowisk, mających na celu opracowanie i wdrażanie strategii przewidywania i zarządzania zmianą gospodarczą na poziomie lokalnym i wojewódzkim;
  2. wsparcie dla pracodawców przechodzących procesy adaptacyjne i modernizacyjne, realizowane w formie tworzenia i wdrażania programów zwolnień monitorowanych (outplacement) w tym szkoleń i doradztwa zawodowego;
  3. podnoszenie świadomości pracowników i kadr zarządzających modernizowanych firm w zakresie możliwości i potrzeby realizacji projektów wspierających procesy zmian poprzez szkolenia i doradztwo;
  4. szkolenia przekwalifikowujące i usługi doradcze w zakresie wyboru nowego zawodu i zdobycia nowych umiejętności zawodowych (w tym indywidualne plany działań i pomoc w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia);
  5. szkolenia i doradztwo dla przedsiębiorców wspomagające proces zmiany profilu działalności przedsiębiorstwa.

Wnioski o dofinansowanie projektu można składać osobiście, kurierem lub pocztą: od 04 maja 2009 r. do 31 grudnia 2009 r. b do wyczerpania środków).

Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach konkursu wynosi: 8 673 000,00 PLN.

Informacje dodatkowe: http://www.pokl.dwup.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=62&Itemid=53.

Źródło: www.pokl.dwup.pl,  informacja zamieszczona: maj 2009

***

PO KL - konkurs w ramach poddziałania 6.1.1 „Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy”

 Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu informuje, że w dniu 11 czerwca 2009 r. zostanie zawieszony konkurs otwarty nr I/6.1.1/A/09.

Konkurs otwarty: nr I/6.1.1/A/09
Priorytet „Rynek pracy otwarty dla wszystkich”
Działanie 6.1 „Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie”
Poddziałanie 6.1.1 „Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy”
  1. identyfikację potrzeb osób pozostających bez zatrudnienia, w tym m.in. poprzez zastosowanie Indywidualnych Planów Działania, diagnozowanie potrzeb szkoleniowych oraz możliwości doskonalenia zawodowego w regionie;
  2. organizację warsztatów oraz szkoleń z zakresu technik aktywnego poszukiwania pracy oraz nabywania kompetencji kluczowych;
  3. wsparcie psychologiczno-doradcze osób wchodzących i powracających na rynek pracy;
  4. realizację programów aktywizacji zawodowej obejmujących jedną lub kilka z następujących form wsparcia:
    • pośrednictwo pracy i/lub poradnictwo zawodowe,
    • staże/praktyki zawodowe,
    • szkolenia prowadzące do podniesienia, uzupełnienia lub zmiany kwalifikacji zawodowych,
    • subsydiowanie zatrudnienia;
  5. wspieranie wolontariatu jako etapu przygotowującego do podjęcia zatrudnienia m.in. poprzez zapewnianie wsparcia szkoleniowego i doradczego dla wolontariusza;
  6. wspieranie inicjatyw na rzecz podnoszenia mobilności geograficznej (regionalneji międzyregionalnej) osób pozostających bez zatrudnienia (w tym zwłaszcza osób zamieszkujących na obszarach wiejskich) m.in. poprzez dofinansowanie przejazdów z miejsca zamieszkania do miejsca pracy oraz zwrot kosztów zakwaterowania;
  7. wsparcie doradczo-szkoleniowe pracownika, który uzyskał zatrudnienie w ramach projektu prowadzące do jego adaptacji w miejscu pracy (wsparcie pomostowe);
  8. opracowanie i rozpowszechnianie informacji o ofertach pracy, możliwościach udziału w szkoleniach i stażach oraz innych oferowanych usługach i instrumentach aktywizacji zawodowej, w tym m.in. poprzez zastosowanie nowoczesnych i wielokanałowych technik informacyjnych i komunikacyjnych.

Wnioski o dofinansowanie projektu można składać osobiście, kurierem lub pocztą od 01 czerwca 2009 r. do 31 grudnia 2009 r.

Informacje dodatkowe: http://www.pokl.dwup.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=24&Itemid=39

Źródło: www.pokl.dwup.pl,  informacja zamieszczona: maj 2009

***

PO KL - Konkurs w ramach poddziałania 6.1.1 „Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy”

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu informuje, że w dniu 11 czerwca 2009 r. zostanie zawieszony konkurs otwarty nr I/6.1.1/C/09

Konkurs otwarty nr II/6.1.1/C/09
Priorytet „Rynek pracy otwarty dla wszystkich”
Działanie 6.1 „Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie”
Poddziałanie 6.1.1 „Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy”
  1. organizację kampanii promocyjnych i akcji informacyjnych mających na celu zachęcenie pracodawców do zatrudnienia osób z grup znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy.

Wnioski o dofinansowanie projektu można składać osobiście, kurierem lub pocztą od 01 czerwca 2009 r. do 31 grudnia 2009 r.

Informacje dodatkowe: http://www.pokl.dwup.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=24&Itemid=39

Źródło: www.pokl.dwup.pl,  informacja zamieszczona: maj 2009

***

PO KL - Konkurs w ramach poddziałania 6.1.2 „Wsparcie powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy w realizacji zadań na rzecz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych w regionie” 

 
Konkurs otwarty nr: I/6.1.2/A/09
Priorytet „Rynek pracy otwarty dla wszystkich”
Działanie 6.1 „Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie”
Poddziałanie 6.1.2 „Wsparcie powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy w realizacji zadań na rzecz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych w regionie”
  1. projekty służące wzmocnieniu i rozwojowi publicznych służb zatrudnienia w regionie m.in. poprzez szkolenia, doradztwo, badania rynku pracy, w tym:
    • upowszechnianie pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego w regionie, m.in. poprzez dofinansowanie zatrudnienia doradców zawodowych i pośredników pracy,
    • szkolenia, doradztwo oraz dofinansowanie studiów podyplomowych, studiów licencjackich i studiów magisterskich uzupełniających dla kadr publicznych służb zatrudnienia działających na terenie regionu, powiązane bezpośrednio z potrzebami oraz ze specyfiką realizowanych przez nie zadań;
  2. prowadzenie, publikowanie i upowszechnianie badań i analiz sytuacji na regionalnym i lokalnym rynku pracy (w tym w ramach regionalnych obserwatoriów rynku pracy), m.in. w zakresie:
    • przewidywanej sytuacji na rynku pracy wybranych zawodów, sektorów/branż,
    • przewidywanych oczekiwań pracodawców odnośnie pożądanych kwalifikacji i usług szkoleniowych,
    • migracji zarobkowych na terenie regionu.

Wnioski o dofinansowanie projektu można składać osobiście, kurierem lub pocztą: od 25 maja 2009 r. do 31 grudnia 2009 r.

Informacje dodatkowe: http://www.pokl.dwup.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=24&Itemid=39

Źródło: www.pokl.dwup.pl,  informacja zamieszczona: maj 2009

***

Stypendia doktoranckie w zasięgu Twojej ręki! „GRANT – wsparcie prac badawczych poprzez stypendia naukowe dla doktorantów”

Ruszyła III - ostatnia - edycja projektu. Termin składania wniosku: 9 czerwca 2009 roku do godziny 15:00. W ramach projektu "Grant" można uzyskać stypendium, które składa się ze stypendium motywacyjnego - wynosi 9 000,00 zł i nie podlega rozliczeniu oraz grantu badawczego, który wynosi 10 200,00 zł i będzie rozliczany poprzez przedłożenie przez doktoranta zestawienia dokumentów finansowych wraz z raportem. Stypendium przeznaczone jest na wydatki związane z realizacją pracy doktorskiej.

Projekt adresowany jest do młodych naukowców , którzy:

  1. są uczestnikami studiów doktoranckich dolnośląskich szkół wyższych;
  2. mają otwarty przewód doktorski;
  3. temat pracy badawczej zostanie uznany za szczególnie istotny z punktu widzenia rozwoju województwa i będzie zgodny z założeniami Dolnośląskiej Strategii Innowacji.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie zapraszamy na spotkania informacyjne i indywidualne konsultacje.
Punkt Kontaktowy Projektu "Grant" przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu

Małgorzata Krynicka-Duszyńska
Dział Obsługi Projektów Europejskich, budynek J pokój 20 A
telefon +48 71 36 80 899, faks +48 71 36 80 854, e-mail: malgorzata.krynicka-duszynska@ue.wroc.pl

*** 

7.PR - Warsztaty "Projekty indywidualne Marie Curie w ramach programu LUDZIE 7. Programu Ramowego - praktyczne wskazówki dla piszących wniosek" 

Biuro Projektów Zagranicznych Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na warsztaty "Projekty indywidualne Marie Curie w ramach programu LUDZIE 7. Programu Ramowego - praktyczne wskazówki dla piszących wniosek", organizowane przez Lokalny Punkt Kontaktowy Europejskich Programów Badawczych przy Biurze Projektów Zagranicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Regionalne Centrum Informacji dla Naukowców. Celem warsztatów będzie zaprezentowanie ogólnych informacji na temat stypendiów Marie Curie dla pracowników naukowych w programie szczegółowym LUDZIE w 7. Programie Ramowym oraz praktyczne wskazówki przy wypełnianiu wniosku w systemie EPSS (Electronic Proposal Submission Service), jak również przedstawienie doświadczeń z udziału w stypendium indywidualnym Marie Curie.

Warsztaty odbędą się 29 maja 2009 r. w Sali im. Unii Europejskiej, w budynku D Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Uniwersyteckiej 7/10 we Wrocławiu. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zgłoszenie należy przesłać do dnia 27 maja 2009 r. na adres programy@adm.uni.wroc.pl.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej www.programy.uni.wroc.pl (zakładka Szkolenia/Wydarzenia) lub telefonicznie w Biurze Projektów Zagranicznych, tel.: 071 375 2777.

Program:

09.30-10.00 Rejestracja uczestników
10.00-10.10 Przywitanie gości
10.10-10.40 Program szczegółwoy LUDZIE: stypendia indywidualne - informacje ogólne
10.40-11.20 EPSS - rejestracja, wypełnianie części A wniosku
11.20-11.50 Przerwa kawowa
11.50-12.30 Przygotowanie projektu - część B
12.30-12.45 Doświadczenia z udziału w stypendium indywidualnym Marie Curie
12.45-13.05 EURAXESS - Europejski Portal dla Naukowców
13.05-13.30 Dyskusja, pytania

Ze względu na praktyczną część warsztatów uczestnicy proszeni są o przyjście, w miarę możliwość, z własnymi laptopami (z dostępem do sieci bezprzewodowej).

Źródło: Biuro Projektów Zagranicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, informacja zamieszczona: maj 2009

***

7.PR - zmiana terminu nadsyłania wniosków w ramach konkursu "ENERGY-2009-BRASIL"

Informujemy, że termin składania wniosków w ramach konkursu "ENERGY-2009-BRASIL" przedłużono do dnia 2009-06-19 z zastrzeżeniem możliwości zmiany terminu.

Więcej informacji na stronach CORDIS

Źródło: www.cordis.europa.eu,  informacja zamieszczona: maj 2009

***

7.PR - Spotkanie informacyjne dotyczące ogłoszonego konkursu IAPP

W dniu 25 maja 2009 Krajowy Punkt Kontaktowy organizuje w Warszawie spotkanie dla instytucji zainteresowanych przystąpieniem do otwartego konkursu na projektyIndustry-Academia Partnership and Pathways. Szczególna uwaga zostanie poświęcona możliwościom jakie udział w projektach IAPP daje partnerom z sektora przemysłowego, zwłaszcza MŚP. Podczas spotkania będzie możliwość przedyskutowania z oficerem projektowym z KE przygotowywanych wniosków projektowych lub pomysłów na współpracę pomiędzy obydwoma sektorami.

Szczegółowy program oraz rejestracja znajdują się na stronie KPK

Źródło: www.kpk.gov.pl,  informacja zamieszczona: maj 2009

***

7.PR - Dzień informacyjny inicjatywy "Green Cars"

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE zaprasza do uczestnictwa w dniu informacyjnym inicjatywy "Green Cars". Spotkanie odbędzie się 26 maja 2009 w Pałacu Staszica w Warszawie.

W ramach spotkania przedstawione zostaną:

KPK planuje zorganizowanie serii spotkań poświęconych tematyce ekologicznego  transportu. Z tego powodu, druga część spotkania w dniu 26 maja poświęcona będzie wyłącznie prezentacjom związanym z problematyką pojazdów elektrycznych.

Szczegółowe informacje, program oraz rejestracja na stronie KPK

Źródło: www.kpk.gov.pl,  informacja zamieszczona: maj 2009

***

7.PR - Spotkanie informacyjne dot. możliwości pozyskania środków na zakup infrastruktury badawczej 

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE zaprasza na dzień informacyjny "Infrastruktura badawcza w 7 Programie Ramowym: sukcesy i możliwości". Spotkanie odbędzie się 2 czerwca w godzinach 11.00 - 15.30, w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN w Warszawie.

Spotkanie poświęcone będzie nie tylko przedstawieniu Programu Infrastruktura badawcza, ale także zaprezentowaniu sukcesu polskich instytutów, biorących w nim udział. Ponadto, wobec możliwości wykorzystania funduszy strukturalnych w inwestycje w infrastrukturę, przewidziane są prezentacje na ten temat.

Więcej informacji oraz program spotkania na stronie KPK

Źródło: www.kpk.gov.pl,  informacja zamieszczona: maj 2009

***

PO KL - konkurs otwarty z Działania 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia Progarmu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu informuje, że w dniu 28 maja 2009 r. konkurs zostanie zawieszony (więcej).

***

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu ogłosił konkurs otwarty nr: III/6.2/C/09 na projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, obejmujące:

  1. promocje przedsiębiorczości i samozatrudnienia poprzez kampanie promocyjno informacyjne;
  2. upowszechnianie dobrych praktyk z zakresu rozwoju przedsiębiorczości.

Wnioski o dofinansowanie projektu można składać osobiście, kurierem lub pocztą od 18 maja 2009 r. do 31 grudnia 2009 r.w Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Wałbrzychu - Filia we Wrocławiu, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 14.30.Decyduje data i godzina wpływu wniosku do instytucji organizującej konkurs.

O dofinansowanie mogą występować wszystkie podmioty – z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych), które spełniają kryteria określone w Dokumentacji konkursowej, z wyłączeniem podmiotów określonych w art. 211 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych(Dz. U. z 2005 r. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.).

Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach konkursu wynosi: 1 000 000,00 PLN

Dodatkowe informacje można uzyskać w Punkcie Informacyjnym Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Wałbrzychu - Filia we Wrocławiu ul. Armii Krajowej 54, 50 – 541 Wrocław, I piętro, pokój nr 100, nr tel.: 071 782 92 00, wew. 202 i 337 oraz 0 800 700 337 (z telefonu stacjonarnego), e-mail: promocja@dwup.pl.

Źródło: www.pokl.dwup.pl,  informacja zamieszczona: maj 2009

***

PO KL - Konkurs otwarty z Poddziałania 8.1.3 Wzmacnianie lokalnego partnerstwa na rzecz adaptacyjności Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu informuje, że w dniu 11 czerwca 2009 r. zostanie zawieszony konkurs otwarty nr I/8.1.3/A/09.

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu ogłosił konkurs otwarty nr: I/8.1.3/A/09 na projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu VIII Regionalne kadry gospodarki, Poddziałanie 8.1.3 Wzmacnianie lokalnego partnerstwa na rzecz adaptacyjności Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, obejmujące:

inicjatywy podejmowane na poziomie lokalnym i regionalnym przez związki pracodawców i związki zawodowe, mające na celu zwiększanie zdolności adaptacyjnych pracowników i przedsiębiorców, w szczególności w zakresie:

1. organizacji pracy

2. promowanie społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, w szczególności w odniesieniu do lokalnego rynku pracy, warunków pracy pracowników i środowiska naturalnego.

Wnioski o dofinansowanie projektu można składać osobiście, kurierem lub pocztą od 18 maja 2009 r. do 31 grudnia 2009 r.w Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Wałbrzychu - Filia we Wrocławiu, w godzinach od 9.00 do 14.30. Decyduje data i godzina wpływu wniosku do instytucji organizującej konkurs.

O dofinansowanie mogą występować partnerzy społeczni (związki pracodawców i związki zawodowe), które spełniają kryteria określone w Dokumentacji konkursowej, z wyłączeniem podmiotów określonych w art. 211 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 249, poz. 2104 z późn. zm.).

Dodatkowe informacje można uzyskać w Punkcie Informacyjnym Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Wałbrzychu - Filia we Wrocławiu ul. Armii Krajowej 54, 50 – 541 Wrocław, I piętro, pokój nr 100, nr tel.: 071 782 92 00, wew. 202 i 337, oraz 0 800 700 337 (z telefonu stacjonarnego), e-mail: promocja@dwup.pl

 Źródło: www.pokl.dwup.pl.  informacja dodana: maj 2009

***

PO KL - Spotkania informacyjne dla potencjalnych wnioskodawców

Informujemy, że Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu organizuje spotkania informacyjne dla wnioskodawców zainteresowanych aplikowaniem o środki z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach konkursów: I/8.1.1/B/09, II/8.1.1/D/09 oraz I/9.1.1/A/09 i I/9.1.2/A/09. Spotkania odbędą się w następujących dniach:

Zainteresowani uczestnictwem w spotkaniach proszeni są o przesłanie formularza zgłoszeniowego na adres: malgorzata.majka@dwup.pl w nieprzekraczalnym terminie do 18.05.2009.

Źródło: www.pokl.dwup.pl, informacja zamieszczona: maj 2009

***

7.PR - Raport dotyczący systemu zarządzania na wyższych uczelniach i stosowania metody rzeczywistego wyliczania kosztów

Zapraszam do zapoznania się z raportem dotyczącym systemu zarządzania na wyższych uczelniach i stosowania metody rzeczywistego wyliczania kosztów. Raport został opracowany na zlecenie Komisji Europejskiej i znajduje się na stronie: http://ec.europa.eu/.

Krajowy Punkt Kontaktowy opracował streszczenie dotyczące głównych tez raportu, które jest dostępne na stronie KPK

Źródło: www.kpk.gov.pl,  informacja zamieszczona: maj 2009

*** 

7.PR - konkurs w ramach Marie Curie Industry-Academia Partnership and Pathways – IAPP.

24 kwietnia br. w Programie Szczegółowym LUDZIE 7.PR został ogłoszony konkurs na projekty dotyczące współpracy przemysłu z nauką – Marie Curie Industry-Academia Partnership and Pathways – IAPP. Termin zamknięcia konkursu to 27 lipca 2009r. Budżet konkursu wynosi 65 milionów euro.

Projekty IAPP mają na celu wspomóc rozwój istniejącej współpracy lub tworzenie nowej między instytucjami naukowymi a partnerami z sektora komercyjnego (których zysk generowany w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej przekracza 50% zysku całościowego).

W projektach mogą wziąć udział konsorcja składające się z co najmniej dwóch jednostek, z czego jedną musi być instytucja naukowa a drugą instytucja komercyjna. Warunkiem koniecznym jest, aby partnerzy pochodzili z różnych krajów członkowskich UE lub stowarzyszonych z 7.PR. Dopuszczalny jest udział partnera spoza w/w państw pod warunkiem, że minimum partnerów wyżej określone zostało osiągnięte.

Działania podejmowane w projekcie (projekty powinny trwać od 3 do 4 lat) to wymiana pracowników naukowych i technicznych oraz kadry zarządzającej. Naczelną zasadą IAPP jest mobilność międzysektorowa i międzynarodowa. Długość oddelegowania pracownika powinna wynosić od 2 miesięcy do dwóch lat. Możliwe jest zatrudnianie pracowników naukowych spoza konsorcjum. Kolejne działania, które mogą zostać dofinansowane w ramach IAPP to finansowanie szkoleń, wizyt u partnerów, udział w międzynarodowych konferencjach i warsztatach, przygotowywanie publikacji. Można również przeznaczyć (MŚP) 10 % otrzymanego dofinansowania na zakup sprzętu niezbędnego do realizacji projektu.

Ogłoszenie konkursu i związane z nim dokumenty znajdują się w serwisie CORDIS, do którego zapraszamy ze strony KPK: http://www.kpk.gov.pl/7pr/konkursy.html.

Na stronie konkursu PEOPLE/ IAPP, w zakładce Information Package znajdują się dokumenty, z którymi należy się zapoznać przygotowując wniosek projektowy: „Workprogramme” i „Guide for Applicants”. Pierwszy z nich zawiera informacje prawnie wiążące, opis akcji, zasady finansowania projektów (ANNEX III). Natomiast „Guide for Applicants” zawiera szczegółowy opis akcji, zasady przygotowywania i procedury składania wniosków.

Źródło: www.kpk.gov.pl,  informacja zamieszczona: maj 2009

***

7.PR - Serwis informacyjny EU Advisor

Informujemy, że osoby chcące wziąć udział w konkursach w ramach 7.PR mogą skorzystać z wielu instytucji wspierających podmioty w procesie starania się o środki unijne na działalność badawczo-rozwojową. Miedzy innymi można pozyskać pomocne informacje na serwisie EU Advisor http://www.eu-advisor.com prowadzonym przez byłych pracowników Komisji Europejskiej. Jest to doskonałe źródło informacji ponieważ zostało stworzone przez osoby posiadające bogate doświadczenie w procedurach składania wniosków zarówno w zakresie poprawności formalnej jak i merytorycznej. Serwis informacyjny jest dostępny nieodpłatnie zaraz po poprawnie przeprowadzonej rejestracji.

Źródło: www.kpk.gov.pl;  informacja zamieszczona: maj 2009

*** 

Zwiększona liczba znaków w Generatorze Wniosków Aplikacyjnych

Liczba znaków w Generatorze Wniosków Aplikacyjnych uzależniona jest od poddziałania, w ramach którego opracowujemy wniosek. Dla różnych Poddziałań liczba ta może być inna i tak np. w ramach projektów nieobejmujących projektów innowacyjnych i ponadnarodowych dla Poddziałania 8.1.2. dopuszczalne jest 20 000 znaków a dla Działania 6.2 - 30 000 znaków. Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy prosi wszystkich projektodawców o zwrócenie szczególnej uwagi na opisywany powyżej punkt Generatora Wniosków Aplikacyjnych.

Źródło: www.pokl.dwup.pl,  informacja zamieszczona: maj 2009

*** 

II edycja pilotażowego programu Bon na innowacje

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) działając na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 2 grudnia 2006 r. w sprawie
udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej niezwiązanej z programami operacyjnymi (Dz. U. nr 226 poz. 1651 z późn. zm.) ogłasza II edycję naboru wniosków do Programu pilotażowego na lata 2008-2010 Bon na innowacje.

Celem programu jest zainicjowanie kontaktów mikro lub małych przedsiębiorstw z jednostkami naukowymi. Program jest skierowany do mikro i małych przedsiębiorców, którzy w roku złożenia wniosku oraz w ciągu 3 lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku o udzielenie wsparcia w ramach programu Bon na innowacje, nie korzystali z usług żadnej jednostki naukowej w zakresie prac badawczo-rozwojowych.

Wnioski będą przyjmowane przez PARP od dnia 18 maja 2009 roku do dnia 15 sierpnia 2009 roku, bądź do wyczerpania środków finansowych na rok 2009.

Szczegóły: http://www.parp.gov.pl/index/index/759

źródło: www.parp.gov.pl, informacja zamieszczona: maj 2009

***

PO IG - Nabory konkursowe w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Program VENTURES – konkurs 2, termin zamknięcia konkursu: 31 październik 2009, www.fnp.org.pl,
Program TEAM – konkurs 2, termin zamknięcia konkursu: 30 września 2009, www.fnp.org.pl,
Wsparcie ochrony własności przemysłowej – konkurs 2, zamknięcie konkursu: wrzesień 2009, www.nauka.gov.pl.

Źródło: biuletyn informacyjny "Fundusze na Naukę i Szkolnictwo Wyższe" (nr 3), informacja zamieszczona: maj 2009

***

Biuletyn Informacyjny "Fundusze na Naukę i Szkolnictwo Wyższe"

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego udostępniło trzeci numer biuletynu informacyjnego "Fundusze na Naukę i Szkolnictwo Wyższe". Najnowsze wydanie jest rodzajem przewodnika dla Beneficjentów po mapie środków strukturalnych na naukę.

W numerze m. in.:

  1. Informacje na temat typów Beneficjentów oraz źródeł, z których mogą oni ubiegać się o środki finansowe.
  2. Przykłady projektów naukowo-badawczych i już realizowanych dzięki środkom unijnym.
  3. Odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące konsorcjów naukowych i warunków ich tworzenia na potrzeby pozyskiwania dotacji unijnych.

"Fundusze na Naukę i Szkolnictwo Wyższe" - czytaj.

Źródło: www.nauka.gov.pl,  informacja zamieszczona: maj 2009

***

7.PR - Konferencja i spotkanie brokerskie Water management and sanitation"

Pod koniec lipca lub na początku sierpnia zostanie otwarty 4 konkurs w Priorytecie SRODOWISKO, z przewidywanym terminem zamknięcia na początku stycznia 2010 roku.

Aby przyczynić się do nawiązywania partnerstw wśród podmiotów zainteresowanych uczestnictwem w projektach 7PR, w dniach 16-17 września 2009 zostanie zorganizowana się w Wiedniu Konferencja wraz ze spotkaniem brokerskim poświęcone "Water management and sanitation". W trakcie spotkania dodatkowo zostaną podjęte tematy i działania poświęcone aktywizacji współpracy z partnerami z Afryki. Zatem na konferencji będą obecni zainteresowani współpracą partnerzy z krajów Europy oraz Afryki - zarówno jednostki badawcze jak i przedstawiciele sektora przemysłowego. Zapraszamy na stronę internetową: http://www.b2match.com/watervienna09/index.php?file=start_uk.php.

Źródło: www.kpk.gov.pl,  informacja zamieszczona: maj 2009

***

Zakończono ocenę formalną wniosków złożonych w ramach działania 4.1. PO KL 

Ministerstwo zakończyło ocenę formalną wniosków w trzech konkursach Działania 4.1 PO KL. Spośród 615 nadesłanych wniosków, pozytywną ocenę otrzymało 518. Pieniądze uzyskane w konkursach zostaną przeznaczone na poprawę jakości oferty dydaktycznej uczelni oraz uatrakcyjnienie kształcenia na kierunkach matematycznych, technicznych i przyrodniczych.

Źródło: www.nauka.gov.pl, informacja zamieszczona: maj 2009

***

Konkurs w ramach działania 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

 Z dniem 13.05.2009 niniejszy konkurs zostanie zawieszony.

W wyniku bieżącego monitorowania przebiegu konkursu oraz zgodnie z Dokumentacją konkursową (pkt. 4.1.4) instytucja organizująca konkurs (IOK) podjęła decyzję o zawieszeniu konkursu otwartego nr I/6.2/A/09 z dniem 13 maja 2009 r. Przyczyną zawieszenia konkursu jest stwierdzenie przez IOK, że łączna wartość wnioskowanego dofinansowania we wnioskach złożonych w I rundzie konkursowej przekracza 100% dostępnej kwoty środków przeznaczonych na dofinansowanie projektów w konkursie.

Zawieszenie konkursu z dniem 13 maja 2009 r. oznacza, że nabór wniosków w ramach I rundy konkursowej prowadzony będzie przez IOK do dnia 12 maja 2009 r. do godziny 14.30.

Źródło: www.pokl.dwup.pl,  informacja zamieszczona: maj 2009

*** 

Konkurs w ramach PO KL, poddziałanie 8.1.2 Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzk

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu ogłasza konkurs otwarty nr: I/8.1.2/A/09 na projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu VIII Regionalne kadry gospodarki, Poddziałanie 8.1.2 Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, obejmujące:

Wnioski o dofinansowanie projektu można składać osobiście, kurierem lub pocztą od 04 maja 2009 r. do 31 grudnia 2009 r. w Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Wałbrzychu - Filia we Wrocławiu mieszczącym się przy ul. Armii Krajowej 54 we Wrocławiu w Punkcie Informacyjnym – I piętro, pokój nr 100 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 14.30

Decyduje data i godzina wpływu wniosku do instytucji organizującej konkurs.

Pełna treść ogłoszenia o konkursie oraz Dokumentacja konkursowa, na podstawie której należy przygotować wnioski o dofinansowanie projektu, są dostępne na stronie internetowej www.pokl.dwup.pl.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Punkcie Informacyjnym Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Wałbrzychu - Filia we Wrocławiu
ul. Armii Krajowej 54, 50 – 541 Wrocław, I piętro, pokój nr 100
nr tel.: 071 782 92 00, wew. 202 i 337, oraz 0 800 700 337 (z telefonu stacjonarnego),e-mail: promocja@dwup.pl

Źródło: www.pokl.dwup.pl,  informacja zamieszczona: maj 2009

***

Nabór zewnętrznych ekspertów do oceny wniosków badawczych w ramach PO IG 

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zaprasza do składania wniosków o wpis na listę ekspertów zewnętrznych dokonujących oceny  merytorycznej projektów składanych w odpowiedzi na konkursy ogłaszane w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Priorytet I: Badania i rozwój nowoczesnych technologii oraz Priorytet IV: Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia, Działania 1.4-4.1 „Wsparcie projektów celowych oraz wsparcie wdrożeń wyników prac B+R”.

Szczegóły na stronie: http://www.parp.gov.pl/index/more/9082

Źródło: www.parp.gov.pl,  informacja zamieszczona: 05.05.2009

***

Konkurs w ramach działania 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu ogłasza konkurs otwarty nr: I/6.2/A/09 na projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich, Działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, obejmujące wsparcie dla osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą (w tym na założenie spółdzielni lub spółdzielni socjalnej) poprzez zastosowanie następujących instrumentów:

Wnioski o dofinansowanie projektu można składać osobiście, kurierem lub pocztą od 04 maja 2009 r. do 31 grudnia 2009 r. w Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Wałbrzychu - Filia we Wrocławiu mieszczącym się przy ul. Armii Krajowej 54 we Wrocławiu w Punkcie Informacyjnym – I piętro, pokój nr 100 od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 14.30. Decyduje data i godzina wpływu wniosku do instytucji organizującej konkurs. O dofinansowanie mogą występować wszystkie podmioty – z wyłączeniem osób fizycznych.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Punkcie Informacyjnym Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Wałbrzychu - Filia we Wrocławiu ul. Armii Krajowej 54, 50 – 541 Wrocław, I piętro, pokój nr 100
nr tel.: 071 782 92 00, wew. 202 i 337, oraz 0 800 700 337 (z telefonu stacjonarnego), e-mail: promocja@dwup.pl

Źródło: www.pokl.dwup.pl,  informacja zamieszczona: kwiecień 2009

*** 

 Najnowsze konkursy w 7.PR

LUDZIE – Stypendia Marie Curie

Indywidualne granty na wyjazdy na terenie Europy
Znak konkursu: FP7-PEOPLE-2009-IEF
Data ogłoszenia: 18 marca 2009r.
Termin składania wniosków: 18 sierpnia 2009r., budżet: 95 mln euro.
Zakres konkursu: Wsparcie dla doświadczonych naukowców na różnych etapach kariery, co pomaga im w zdobywaniu nowych umiejętności w dziedzinie badań (multi- lub interdyscyplinarnych) lub doświadczeń międzysektorowych.
Dokumentacja konkursowa: http://cordis.europa.eu/fp7/dc/index.cfm?fuseaction=UserSite.FP7DetailsCallPage&call_id=198

Indywidualne granty na wyjazdy poza Europę
Znak konkursu: FP7-PEOPLE-2009-IOF
Data ogłoszenia: 18 marca 2009r.
Termin składania wniosków: 18 sierpnia 2009r., budżet: 28 mln euro.
Zakres konkursu: Szkolenia i zdobycie nowej wiedzy w organizacji badawczej wysokiego szczebla w państwie trzecim, po czym powrót do pracy w organizacji w państwie członkowskim lub stowarzyszonym.
Dokumentacja konkursowa: http://cordis.europa.eu/fp7/dc/index.cfm?fuseaction=UserSite.FP7DetailsCallPage&call_id=200

Indywidualne granty na przyjazdy do Europy
Znak konkursu: FP7-PEOPLE-2009-IIF
Data ogłoszenia: 18 marca 2009r.
Termin składania wniosków: 18 sierpnia 2009r., budżet: 28 mln euro.
Zakres konkursu: Zachęcenie najwyższej klasy naukowców z państw trzecich do udziału w projektach badawczych realizowanych w Europie, pod kątem nawiązania obopólnie korzystnej współpracy naukowej między Europą a państwami trzecimi.
Dokumentacja konkursowa: http://cordis.europa.eu/fp7/dc/index.cfm?fuseaction=UserSite.FP7DetailsCallPage&call_id=199

Źródło; www.kpk.gov.pl, informacja zamieszczona: kwiecień 2009

*** 

Podpisane umowy oi dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla WD 

W terminie od 23 marca do 24 kwietnia 2009 r. podpisano łącznie 61 umów o dofinansowanie projektów z beneficjentami w ramach Regionalnego Programu dla Województwa Dolnośląskiego.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego przyjął do realizacji projekty w ramach następujących działań:

3.1 „Infrastruktura drogowa”,
7.1 „Rozwój infrastruktury szkolnictwa wyższego”,
7.2 „Rozwój infrastruktury placówek edukacyjnych”,
8.1 „Poprawa jakości opieki zdrowotnej”.

Wartość podpisanych umów wynosi 204 575 338,91 PLN, natomiast wartość dofinansowania 128 905 849,97 PLN. Szczegóły dotyczące popisanych umów dostępne są na stronie Regionalnego Programy dla WD.

Źródło: www.efs.gov.pl,  informacja zamieszczona: 28.04.2009 

***

Nabór przedstawicieli środowiska naukowego do udziału w ocenie merytorycznej projektów składanych w konkursach PO IG

Informujemy, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło nabór przedstawicieli środowiska naukowego do udziału w ocenie merytorycznej projektów składanych w ramach poddziałania 1.1.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013.

Ministerstwo pragnie współpracować z wybitnymi polskimi przedstawicielami środowiska naukowego przebywającymi za granicą, gotowymi uczestniczyć w ocenie merytorycznej projektów badawczych w ramach konkursu dotyczącego poddziałania 1.1.2 - Strategiczne programy badań naukowych i prac rozwojowych.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 10 maja 2009r. Zatem zachęcamy wszystkich naukowców, którzy w ostatnich 3 latach ogłosili co najmniej 5 publikacji w czasopismach (które otrzymały co najmniej 24 punkty), do jak najszybszego składania aplikacji.

Szczegółowe informacje na stronie - MNiSW 

Informacja zamieszczona: 21.04.2009 

***

*** 

Na stole święcone, a obok baranek,
Koszyczek pełny barwnych pisanek
I tak znamienne w polskim krajobrazie
W bukiecie srebrzyste, wiosenne bazie.
Zielony barwinek, fiołki i żonkile
Barwami stroją uroczyste chwile.
W dom polski wiosna wchodzi na spotkanie,
Gdy wielkanocne na stole śniadanie.

 

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych pracownicy Działu Obsługi Projektów Europejskich składają najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, radości, sukcesów oraz w te świąteczne dni smacznego jajka, mokrego dyngusa i mnóstwa wiosennego słońca.

*** 

WAŻNE! Ponowna zmiana w Dokumentacjach konkursowych dla konkursów ogłoszonych w dniu 16 lutego br. w ramach Poddziałania 4.1.1 i Poddziałania 4.1.2

W związku z nowelizacją Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 10 lutego 2009 r. w sprawie wydatków związanych z realizacją programów operacyjnych (Dz. U. Nr 23, poz. 140) zmianie uległa treść Dokumentacji konkursowych dla konkursów ogłoszonych w dniu 16 lutego br. w ramach Poddziałania 4.1.1 oraz Poddziałania 4.1.2 Priorytetu IV POKL.

Modyfikacja dotyczy zasad zabezpieczania należytego wykonania zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie projektu. Zgodnie z nowymi zapisami, weksel in blanco

wraz z deklaracją wekslową jest zabezpieczeniem należytego wykonania zobowiązań wynikających z umowy o dofinansowanie projektu wówczas, gdy przyznana kwota dofinansowania nie przekracza 4 000 000 zł. Jeśli przyznana kwota dofinansowania przekracza ww. kwotę, wówczas zabezpieczenie ustanawiane jest w jednej lub kilku z form wymienionych w dokumentacji konkursowej w punkcie 3.4.5.

Na podstawie art. 209 ust. 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104, z późn. zm.) z obowiązku wniesienia zabezpieczenia zwolniony jest jednak beneficjent będący jednostką sektora finansów publicznych.

***

Wyniki oceny formalnej wniosków składanych w II edycji projektu "Grant" 

Informujemy, że wszystkie wnioski złożone przez doktorantów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w ramach projektu "GRANT - wsparcie prac badawczych poprzez stypendia naukowe dla doktorantów" przeszły pozytywnie ocenę formalną i zostały przekazane do oceny merytorycznej.

Informacja zamieszczona: 05.03.2009

***

Konferencja "Planowanie kompetencji kadr w regionie istotą rozwoju Dolnego Śląska" 

Dział Obsługi Projektów Europejskich Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu serdecznie zaprasza na konferencję pt. „Planowanie kompetencji kadr w regionie istotą rozwoju Dolnego Śląska”, która odbędzie się w dniach 7 – 8 kwietnia br. w Zamku na Skale (w Trzebieszowicach, okolice Lądka - Zdrój).

Celem konferencji jest podniesienie poziomu efektywności instytucji dolnośląskich w aplikowaniu o środki z Europejskiego Funduszu Społecznego (głównie z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki). W związku z czym, podczas dwudniowego spotkania zaprezentujemy Państwu niezmiernie ciekawe panele dyskusyjne moderowane przez przedstawicieli Instytucji Pośredniczących PO KL, tj. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Przedstawiciele Wydziału EFS UMWD zaprezentują nie tylko aktualne plany działań w priorytetach regionalnych PO KL, ale przede wszystkim wskażą jak potencjalni beneficjenci powinni planować wskaźniki i rezultaty swoich projektów, by te zostały ocenione jak najwyżej. Ponadto, dyrekcja DWUP-u zaprezentuje liczne zmiany, które Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wkrótce wprowadzi do systemu realizacji PO KL, co znacząco wpłynie na kryteria wyboru projektów.

Informacja zamieszczona: 03.03.2009

*** 

Nowe uregulowania dotyczące partnerstwa

Informujemy, iż w przypadku projektów partnerskich realizowanych na podstawie umowy partnerskiej, podmiot o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych, ubiegający się o dofinansowanie, dokonuje wyboru partnerów spoza sektora finansów publicznych z zachowaniem zasady przejrzystości i równego traktowania podmiotów, w szczególności jest zobowiązany do:

Powyższe nowe uregulowania dotyczące realizacji projektów w partnerstwie zostały zawarte w art. 28a znowelizowanej ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, wobec wejścia w życie ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności (Dz. U. Nr 216, poz. 1370).

Źródło informacji: www.pokl.dwup.pl,  informacja zamieszczona: 26.02.2009

***

Nowelizacja Szczegółowego opisu priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013

20 lutego 2009 r. ogłoszony został Komunikat Ministra Rozwoju Regionalnego o zmianach wprowadzonych do Szczegółowego opisu priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 (M.P. poz. 134 nr 10 z 2009 r.). Zgodnie z treścią ogłoszonego komunikatu zmiany wchodzą w życie 20 lutego 2009 r.

Szczegółowy opis priorytetów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki z dnia 20.02.2009 r. - czytaj.

Źródło: www.pokl.dwup.pl,  informacja zamieszczona: 25.02.2009

*** 

Projekt "Grant" - przypominamy o zbliżającym się terminie składania wniosków

UWAGA DOKTORANCI

Wniosek wraz z załącznikami do projektu „GRANT - wsparcie prac badawczych poprzez stypendia naukowe dla doktorantów” należy złożyć do 20.02.2009 r. (piątek) do godziny 16.00 w Dziale Obsługi Projektów Europejskich w Punkcie Kontaktowym. Państwa wnioski zostaną zweryfikowane i podpisane przez prof. dr hab. Barbarę Iwankiewicz - Rak, kierownika studiów doktoranckich

Informacja zamieszczona: 18.02.2009

***

Ogłoszono konkurs w ramach 2.1.1 priorytetu II – Rozwój zasobów ludzkich i potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz poprawa stanu zdrowia osób pracujących.

Konkurs A1 (PO KL/2.1.1/2009/Z) - Ponadregionalne zamknięte projekty szkoleń i doradztwa dla przedsiębiorców oraz pracowników przedsiębiorstw przygotowane w oparciu o indywidualne strategie rozwoju firm (ponadregionalne projekty zamknięte).

Zakończenie naboru wniosków: 30.03.2009 r.,
Poziom dofinansowania: 100%,
Beneficjenci ostateczni: przedsiębiorcy,
Uczestnicy: uczestnikami szkoleń i doradztwa mogą być tylko pracownicy wydelegowani przez swoich pracodawców na szkolenie/doradztwo oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, uczestnikami nie mogą być pracownicy Projektodawcy i Partnerów oraz podwykonawców świadczących usługi merytoryczne w ramach projektu,
Maksymalny czas realizacji projektu: 24 miesiące (nieprzekraczalna data na zakończenie projektu - 13 lipca 2011 r., data rozpoczęcia realizacji projektu – nie później niż 30.09.2009),
Minimalna - maksymalna wartość projektu: 400.000,00 zł – 15.000.000,00 zł,
Zabezpieczenie projektu: nie jest wymagane od państwowych jednostek budżetowych,
Pomoc publiczna: występuje,
Typy projektów przeznaczonych do dofinansowania:
  • szkolenia w formie kursów (powyżej 5 godzin lekcyjnych, grupy szkoleniowe od 5 do 30 os.),
  • usługi doradcze powiązane ze szkoleniami w projekcie.

Dokumentacja konkursowa - www.parp.gov.pl

Konkurs A2 (PO KL/2.1.1/2009/O) - Ogólnopolskie projekty otwarte szkoleń i doradztwa dla przedsiębiorców oraz pracowników przedsiębiorstw (ogólnopolskie projekty otwarte).
Ogólnopolskie otwarte projekty szkoleń (ogólnych i specjalistycznych) i doradztwa dla przedsiębiorców oraz pracowników przedsiębiorstw. Warunkiem uznania projektu za ogólnopolski jest zapewnienie udziału pracowników przedsiębiorstw lub przedsiębiorców z co najmniej 5 województw oraz realizacja szkoleń w co najmniej 5 województwach.

Zakończenie naboru wniosków: 31.03.2009 r.,
Poziom dofinansowania: 100%,
Beneficjenci ostateczni: przedsiębiorcy,
Uczestnicy: tylko pracownicy wydelegowani przez swoich pracodawców,
Maksymalny czas realizacji projektu: 24 miesiące (nieprzekraczalny termin zakończenia projektu - 13 lipca 2011, data rozpoczęcia realizacji projektu – nie później niż 30.09.2009),
Minimalna - maksymalna wartość projektu: 400.000,00 zł – 15.000.000,00 zł,
Zabezpieczenie projektu: nie jest wymagane od państwowych jednostek budżetowych,
Pomoc publiczna: występuje,
Ograniczenie: wnioskodawca może złożyć maksymalnie 3 wnioski jednocześnie,
Rodzaje działań:
  • szkolenia w formie kursów – szkolenie w formie kursu (powyżej 5 godzin lekcyjnych, od 5 do 30 uczestników),
  • usługi doradcze powiązane ze szkoleniami w projekcie.

Warunkiem uznania projektu za ogólnopolski jest: realizacja szkoleń w co najmniej 5 województwach, dostęp do szkoleń dla wszystkich przedsiębiorstw spełniających kryteria rekrutacyjne, otwarta rekrutacja, maksymalny % osób objętych wsparciem z jednego przedsiębiorstwa nie może przekroczyć 15% osób objętych wsparciem w ramach projektu.

Dokumentacja konkursowa - www.parp.gov.pl

Konkurs A3 (PO KL/2.1.1/2009/S) - Studia podyplomowe dla przedsiębiorców i pracowników przedsiębiorstw (studia podyplomowe)
Przedmiotem dofinansowania mogą być wyłącznie projekty studiów podyplomowych dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz pracowników przedsiębiorstw.

Zakończenie naboru wniosków: 31.03.2009 r.,
Poziom dofinansowania: 100%,
Beneficjenci ostateczni: przedsiębiorcy,
Uczestnicy: osoby będące pracownikami przedsiębiorstw oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
Maksymalny czas realizacji projektu: 36 miesiące (nieprzekraczalny termin zakończenia projektu - 13 lipca 2012, data rozpoczęcia realizacji projektu – nie później niż 30.09.2009),
Minimalna - maksymalna wartość projektu: 400.000,00 zł – 15.000.000,00 zł,
Zabezpieczenie projektu: nie jest wymagane od państwowych jednostek budżetowych,
Pomoc publiczna: występuje,
Ograniczenie: wnioskodawca może złożyć maksymalnie 3 wnioski jednocześnie,
Rodzaje działań: studia podyplomowe (150 godzin lekcyjnych, nie mniej niż 20 uczestników i więcej niż 40).

Dokumentacja konkursowa - www.parp.gov.pl

Źródło: www.parp.gov.pl,  informacja zamieszczona: 18.02.2009 

***

Ogłoszono konkurs w ramach 4.1.1 z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Instytucja Pośrednicząca dla Priorytetu IV Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 ogłasza dwa konkursy zamknięte:

na dofinansowanie projektów w ramach Działania 4.1, Poddziałania 4.1.1 Priorytetu IV PO KL Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni. Przewidywana kwota na dofinansowanie projektów to 700 000 000 PLN. Wnioski można składać w dniach od 16 lutego do 31 marca br. w godzinach pracy Ministerstwa.

Szczegóły oraz dokumentacja konkursowa - czytaj.

Źródło: www.nauka.gov.pl,  informacja zamieszczona: 16.02.2009

*** 

Nabór wniosków o dofinansowanie projektów w trybie konkursowym w ramach PO IG

Nabór wniosków o dofinansowanie projektów w trybie konkursowym w ramach osi priorytetowej 1. Badania i rozwój nowoczesnych technologii,Działanie 1.3. Wsparcie projektów B+R na rzecz przedsiębiorców realizowanych przez jednostki naukowe Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 (POIG).

Ośrodek Przetwarzania Informacji Instytucja Wdrażająca ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Poddziałania 1.3.1 „Projekty rozwojowe". Wnioski o dofinansowanie projektów należy składać w terminie od 16 lutego 2009 r. (od godz.8.15) do 31 marca 2009 r. (do godz. 16.15).

Szczegóły oraz dokumentacja konkursowa - pobierz

Źródło: www.opi.org.pl,  informacja zamieszczona: 16.02.2009

 ***

EURORIS Net - możliwość skorzystania z europejskiej infrastruktury badawczej w celu prowadzenia badań

Z inicjatywy Komisji Europejskiej rozpoczął działalność projekt EURORIS Net. Jest to sieć punktów kontaktowych infrastruktury badawczej niemal ze wszystkich krajów członkowskich. Głównym celem projektu jest promocja Programu "Możliwości" wspierającego optymalne wykorzystanie europejskich infrastruktur badawczych. Naukowcy, oprócz możliwości skonsultowania się z przedstawicielami punktów kontaktowych, będą mogli zapoznać sie ze specjalni przygotowanym filmem pokazującym specyfikę infrastruktur i ich powiązanie z 6. i 7.PR. Będzie również wydawany elektroniczny biuletyn EURORIS Net.

Na stronie http://www.euroris-net.eu/ naukowcy będą mogli szybko odnaleźć infrastrukturę, która może zostać przeznaczona do bezpłatnego wykonania badań.

Źródło: www.kpk.gov.pl,  informacja zamieszczona: 10.02.2009

***

IV edycja Programu Tempus 

27 stycznia br. Dyrekcja Generalna ds. Edukacji i Kultury Komisji Europejskiej konkurs w czwartej edycji programu Tempus na lata 2007-13. Całkowity budżet dla IV edycji konkursu wynosi €51 million, natomiast budżety indywidualnych projektów powinny zawierać się między €0.5 and €1.5 million. Ogólnym celem programu będzie ułatwianie współpracy państw członkowskich Unii Europejskiej oraz sąsiadujących krajów partnerskich w dziedzinie szkolnictwa wyższego. Współpraca powinna opierać się na wyznacznikach pochodzących z agendy lizbońskiej oraz procesu bolońskiego.

Dwa główne instrumenty współpracy w ramach ogłoszonego zaproszenia do składania wniosków w programie Tempus to:

Ostateczny termin składania wniosków upływa 28 kwietnia br.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem: http://ec.europa.eu/tempus.

Źródło: http://ec.europa.eu/tempus, informacja zamieszczona: 10.02.2009

*** 

Zapraszamy do konsultacji w ramach  tematu „Żywność, rolnictwo i rybołówstwo, biotechnologia”

Komisja Europejska planuje ogłoszenie w połowie 2009 roku czwartego konkursu w temacie „Żywność, rolnictwo i rybołówstwo, biotechnologia”. W związku z przygotowaniami do tego konkursu, mając na celu zwiększenie uczestnictwa polskich jednostek w składanych wnioskach oraz zwiększenie sukcesu wniosków z polską koordynacją, zapraszamy Państwa do bezpośredniego konsultowania swoich pomysłów projektowych.

W tym celu prosimy o kontakt pod numerem telefonu 022 828 74 83 lub drogą e-mailową: bozena.podlaska@kpk.gov.pl .

Źródło: Granty Europejskie, informacja zamieszczona: 10.02.2009

***

Nabór wniosków w ramach Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji ogłasza trzeci otwarty nabór wniosków na dofinansowanie projektów w ramach Funduszu. Kwota alokacji przeznaczona na ten nabór wynosi 3 963 995 euro. Nabór trwa od 1 lutego do 31 marca 2009 r.

Dofinansowanie można uzyskać na: studia i praktyki studenckie, staże i praktyki pracowników uczelni, kursy języka i kultury polskiej oraz kursy języka i kultury państw-darczyńców, wyjazdy i przyjazdy doktorantów w celu realizacji projektu badawczego i młodych naukowców w celu przeprowadzenia badań naukowych w instytucjach badawczych, działanie mające na celu zwiększenie udziału polskich instytucji edukacyjnych w programach międzynarodowych, programach wymiany uczniów i studentów oraz możliwości organizowania imprez i wydarzeń międzynarodowych, działania służące rozwojowi oferty dydaktycznej i inne.

W ramach FSS przewidziane jest 5 typów działań, które różnią sie między sobą systemem finansowania. Są to:

I. Mobilność Studentów i Pracowników Szkół Wyższych (dofinansowanie: stawki ryczałtowe obliczane w zależności od czasu trwania wyjazdu),
II. Kursy Językowe (dofinansowanie: do 5.000 €),
III. Stypendia Indywidualne (dofinansowanie: stawki ryczałtowe obliczane w zależności od czasu projektu),
IV. Współpraca Instytucjonalna (dofinansowanie: od 5.000 € do 100.000 €, do 90 %kosztów całego projektu),
V. Rozwój Polskich Uczelni (dofinansowanie: od 20.000 € do 250.000 €, do 90% kosztów całego projektu).

Wnioskodawcami mogą być: szkoły i uczelnie, doktoranci i młodzi naukowcy, instytuty badawcze i naukowe.

Szczegółowe informacje nt. naboru, formularze wniosków i przewodniki dla wnioskodawców są dostępne na stronie internetowej www.fss.org.pl
Dodatkowe informacje można uzyskać w Biurze FSS:
tel.: (+48 22) 46 31 000 (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 16.00)
fax: (+48 22) 46 31 028, fss@frse.org.pl

Źródło: www.eog.gov.pl,  informacja zamieszczona: 03.02.2009

*** 

Wsparcie MNiSW "Granty na granty"

W dniu 26 stycznia MNISW ogłosiło kolejną edycję konkursu „Granty na granty”. Warunkiem koniecznym uprawniającym do złożenia wniosku i otrzymania wsparcia jest pełnienie przez wnioskodawcę (jednostkę naukową) roli koordynatora w konsorcjum międzynarodowym, biorącym udział w projekcie europejskim.

"Wniosek należy złożyć najpóźniej w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku projektowego do Komisji Europejskiej (jednostka obowiązana jest wraz wnioskiem dołączyć dokument potwierdzający datę złożenia wniosku).

Jednostka, dla której termin składania wniosków w KE upłynął w 2009 r., a przed dniem ogłoszenia konkursu przez Ministra może złożyć wniosek w Ministerstwie w terminie 21 dni od dnia ogłoszenia niniejszego konkursu."

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie:
http://www.nauka.gov.pl/mn/index.jsp?place=Lead07&news_cat_id=308&news_id=7659&layout=2&page=text

Źródło: www.kpk.gov.pl,  informacja dodana: 04.02.2009

***

Zmiany w przepisach dotyczących uczestnictwa w konkursach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki

Dział Obsługi Projektów Europejskich Uniwersytetu Ekonomicznego informuje, że w roku 2009 w odpowiedzi na konkursy ogłaszane w komponencie regionalnym Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (priorytety: od VI do IX), jedna instytucja (tzn. wnioskodawca) może złożyć do jednego konkursu co najwyżej dwa wnioski!

Z tego powodu, uprzejmie informujemy, że przed przystąpieniem do pracy nad wnioskiem niezbędny jest kontakt z DOPE. W przeciwnym razie, może się zdarzyć, iż cała Państwa praca nad wnioskiem aplikacyjnym nie zostanie uwieńczona jego złożeniem w Instytucji Ogłaszającej Konkurs.

Informacja zamieszczona: 05.02.2009

***

Seminarium: Projekty rozwojowe, foresight i patenty w ramach Poddziałania 1.1.1 i Działania 1.3 - Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013.

Dział Wdrażania Działania 1.1 i 1.3 PO IG w Ośrodku Przetwarzania Informacji w Warszawie uprzejmie zaprasza na Seminarium: Projekty rozwojowe, foresight i patenty w ramach Poddziałania 1.1.1 i Działania 1.3 - Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013.

Seminarium odbędzie się 19 lutego 2009 (czwartek), w godz. 10.00 - 16.00.
Miejsce seminarium: Centrum Wykładowo - Konferencyjne, Politechnika Poznańska, sala nr. 3, Poznań, ul. Piotrowo 2

Więcej informacji na naszej stronie internetowej: www.opi.org.pl

Informacja zamieszczona: 13.02.2009

***

GRANT dla doktorantów - spotkanie informacyjne

Rozpoczęła się II edycja projektu pn. „GRANT - wsparcie prac badawczych poprzez stypendia naukowe dla doktorantów”. Do 20-go lutego br. można składać wnioski aplikacyjne.

W związku z tym Dział Obsługi Projektów Europejskich, organizuje spotkanie informacyjne, które odbędzie się w dniu 17 lutego br. o godz. 9:00 oraz 16:00 w sali konferencyjnej nr 24a w bud.”J” (wybierz godzinę, która Ci najbardziej pasuje). Na spotkaniu zostanie omówiona dokumentacja konkursowa.

Kontakt

Informacja zamieszczona: 12.02.2009

***

„GRANT – wsparcie prac badawczych poprzez stypendia naukowe dla doktorantów”

Doktorancie!

Informujemy, że rusza II edycja projektu "GRANT – wsparcie prac badawczych poprzez stypendia naukowe dla doktorantów".

Termin składania wniosków 4 - 20 luty 2009 roku w Punkcie Kontaktowym.

Zapraszamy na spotkania informacyjne i indywidualne konsultacje.

Punkt Kontaktowy Projektu "Grant"
Małgorzata Krynicka-Duszyńska
Dział Obsługi Projektów Europejskich, budynek J pokój 20 A
telefon +48 71 36 80 899, faks +48 71 36 80 854, e-mail: malgorzata.krynicka-duszynska@ue.wroc.pl

Informacja zamieszczona: 11.02.2009

***

Nowa wersja "Wytycznych dotyczących oznaczania projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki" 

Informujemy, że nastąpiła zmiana w dokumencie o nazwie "Wytyczne dotyczące oznaczania projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki". Wprowadzone zmiany wynikają głównie z konieczności dostosowania zasad oznaczania projektów w ramach Programu Kapitał Ludzki do zasad wizualizacji projektów, które zostały określone w Strategii Komunikacji Funduszy Europejskich zaakceptowanej 15 października 2008 r. przez Komisję Europejską

Kolejna istotna wprowadzoną zmianą jest określenie zakresu treściowego informacji o współfinansowaniu. Głównym celem było doprecyzowanie przekazu by stał się bardziej czytelny dla odbiorców wsparcia

Źródło: www.efs.gov.pl, informacja zamieszczona: 10.02.2009

***

Plan działania dla Priorytetu IV PO KL został ogłoszony

Dnia 29.01.2009 r. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zatwierdziło plany działania na 2009 rok. Plany działania są rocznym dokumentem planistyczno-operacyjnym przygotowywanymi dla każdego priorytetu osobno i stanowiącymi doprecyzowanie zapisów Programu Operacyjnego oraz Szczegółowego Opisu Priorytetów PO KL. Przedstawiają preferencje Instytucji Pośredniczącej co do form wsparcia, podziału środków, typów projektów. Plany działania są rocznymi dokumentami, które zmieniają się w zależności od aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej i potrzeb sektora. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaprasza do zapoznania się z planem działania dla IV Priorytetu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – Szkolnictwo wyższe i nauka.

Plan działania dla Priorytetu IV PO KL - pobierz plik.

Źródło: MNiSW, Informacja zamieszczona: 10.02.2009 

*** 

Seminarium otwierające konkursowe nabory wniosków, w ramach Poddziałań 1.1.1, 1.3.1, 1.3.2 PO IG w roku 2009.

Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) będący Instytucją Wdrażającą dla Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka organizuje seminarium dotyczące otwartych konkursów w ramach Poddziałań:

Seminarium odbędzie się 10 lutego 2009 (wtorek), od godz. 10.00 w Audytorium im. J.Mikułowskiego - Pomorskiego, pawilon 1, SGGW, Rakowiecka 30, w Warszawie. Udział w seminarium jest bezpłatny.

Szczegółowe informacji, w tym program oraz formularz zgłoszeniowy, znajdą Państwo na stronie organizatora seminarium: ww.opi.org.pl.

Źródło: www.opi.org.pl, informacja zamieszczona: 06.02.2009

*** 

Konferencja “Mobilność doktorantów i młodych naukowców w ramach Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego”


Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji - Operator Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego chcąc zachęcić studentów studiów doktoranckich oraz młodych naukowców do uczestnictwa w programach mobilności, organizuje II ogólnopolską konferencję „Mobilność doktorantów i młodych naukowców w ramach Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego”.

W trakcie konferencji zostaną wskazane możliwości uzyskania dofinansowania indywidualnych wyjazdów zagranicznych do Norwegii, Islandii lub Liechtensteinu w ramach programów stypendialnych przeznaczonych dla kadr uczelnianych.

Konferencja jest bezpłatna i odbędzie się 19 lutego 2009 roku w Warszawie. Szczegóły na temat konferencji, w tym program konferencji, praktyczne informacje dla uczestników oraz formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo na stronie www.fss.gov.pl. Zgłoszenia należy przesyłać do 16.02.2009 r.

Źródło: ww.fss.gov.pl,  informacja zamieszczona: 03.02.2009

***

Vademecum pomocy publicznej dla beneficjentów PO IG

Dnia 30.01.2009 udostępniono w wersji elektronicznej "Vademecum pomocy publicznej w zakresie działalności gospodarczej przedsiębiorcy udzielanej w ramach PO IG 2007 - 2013. Jest to uniwersalny przewodnik głównie przeznaczony dla przedsiębiorców, jednakże stanowi on kompendium wiedzy dla beneficjentów wsparcia w ramach PO IG.

"Vademecum dla beneficjentów pomocy publicznej w zakresie działalności gospodarczej przedsiębiorcy udzielanej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013" - pobierz.

Źródło: www.poig.gov.pl,  informacja zamieszczona: 02.02.2009

***

Nowa wersja Szczegółowego opisu priorytetów Programu Innowacyjna Gospodarka

Od dnia 29 stycznia 2009 roku funkcjonuje znowelizowany Szczegółowy opis priorytetów Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, który został dostosowany do zapisów nowych rozporządzeń regulujących udzielanie pomocy w ramach PO IG. Na stronie www.poig.gov.pl odnajdą Państwo informacje na temat wprowadzonych zmian w stosunku do wersji z 10 października 2008 roku oraz nową wersję Szczegółowego opisu priorytetów PO IG.

Źródło: www.poig.gov.pl,  informacja zamieszczona: 02.02.2009

*** 

Granty w ramach Funduszu Wyszehradzkiego 

W 2009 roku Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki (MFV) dysponuje kwotą ponad 5 mln euro na dofinansowanie programów grantowych, m.in. z takich dziedzin jak:

Kwota Grantu w ramach programu Małych Grantów wynosi do 4000 euro, a w programie Grantów Standardowych powyżej 4000 euro. Wysokość dofinansowania grantów do 50% ogólnych kosztów projektu. Wymagany jest wkład własny.Wśród beneficjentów pomocy można wskazać: szkoły, placówki edukacyjne, instytucje kultury, organizacje, fundacje, stowarzyszenia, firmy, jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podmioty.

Informacja zamieszczona: 30.01.2009

***

Wyniki oceny merytorycznej RPO dla woj. dolnośląskiego

W wyniku oceny merytorycznej wniosków przedłożonych w ramach konkursu nr 1/K/7.1/2008 działania 7.1 Rozwój infrastruktury szkolnictwa wyższego pozytywnie zostało ocenione 14 projektów. Wnioski, które spełniły wymogi merytoryczne, zostały przekazane do oceny strategicznej. Lista projektów po ocenie merytorycznej - pobierz plik.

Źródło: www.funduszeeuropejskie.gov.pl,  informacja zamieszczona: 30.01.2009

***

Propozycja współpracy w ramach programu TEMPUS

Zapraszam do zapoznania się z propozycją współpracy w ramach programu TEMPUS przedstawioną przez Department of International Relations of Tashkent Pediatric Medical Institute z Uzbekistanu. Informacja znajduje się na stronie DOPE. Jednocześnie informuję, że na stronie internetowej programu www.tempus.org.pl w dziale propozycje współpracy.

Źródło: www.tempus.org.pl, informacja zamieszczona: 28.01.2009

***

Oferty dla młodych naukowców

Poniżej zostały zamieszczone trzy powiadomienia o ofertach dla młodych naukowców w ramach programów proponowanych przez Ritsumeikan University, Academia Sinica i Academy of Finland.

Źródło: RPK Politechnika Śląska, informacja zamieszczona: 22.01.2009

*** 

Konkurs w ramach PO KL z poddziałania 2.1.1 zostanie ogłoszony w połowie lutego 2009 roku

PARP przygotowuje dokumentację do tegorocznych konkursów w ramach działania 2.1.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Najbliższe konkursy (zamknięte) dla przedsiębiorców, którzy chcą podnosić kwalifikacje swoich pracowników zostaną uruchomione przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w drugiej połowie lutego. Wnioski będzie można składać od dnia ogłoszenia do końca marca 2009 r.

Dodatkową zmianą jest podział konkursu na trzy ścieżki w zależności od typu realizowanego projektu:

Już teraz PARP informuje o zmianach, które zostaną wprowadzone. Wynika to w głównej mierze ze znowelizowanego rozporządzenia MRR w sprawie udzielania pomocy przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Najważniejsze zmiany to: 

Źródło: www.parp.gov.pl,  informacja zamieszczona: 19.01.2009

***

Nowa wersja podręcznika "Zasady udzielania pomocy publicznej w PO KL"

W związku z nowelizacją rozporządzeń stanowiących podstawę prawną do udzielania pomocy publicznej w ramach Programu Kapitał Ludzki, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego opracowało zaktualizowaną wersję podręcznika Zasady udzielania pomocy publicznej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Na stronie www.efs.gov.pl  zamieszczono znowelizowana wersję podręcznika 

Źródło: www.efs.gov.pl,  informacja zamieszczona: 19.01.2009

*** 

Dzień informacyjny w obszarze ICT - 7.PR

Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE zaprasza w dniach 29 - 30.01.2009 r. na spotkanie informacyjne z zakresu ICT.  Organizatorem spotkania obok KPK jest Europejska Platforma Technologiczna. Wśród wykładowców obecność potwierdzili Przedstawiciele z Komisji Europejskiej:

W trakcie spotkania zostaną przedstawione tematy nr 4, 5 i 6 konkursu ICT 7 Programu Ramowego, w których to szczególny nacisk zostanie położony na następujące zagadnienia:

Obok tematów konkursów w ICT 7 PR, zostanie również zaprezentowana tematyka przyszłego konkursu w ramach Programu Szczegółowego CIP na Rzecz Wspierania Polityki w Zakresie Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (ICT PSP).

 

W ramach Dni Informacyjnych organizowana jest SESJA "FOTONIKA", której podstawowymi celami będą:

Sesja „Fotonika” odbędzie się w godz. 9.00-13.00, w Pałacu Staszica w dniu 30 stycznia 2009 roku.

Więcej informacji (w tym program i zgłoszenia on-line) znajdą Państwo na stronie www.kpk.gov.pl lub kontaktując się z

Małgorzata Gliniecką
Krajowy Punkt Kontaktowy
Programów Badawczych UE
tel.: (48 22) 828 74 83 wew. 444
e-mail: malgorzata.gliniecka@kpk.gov.pl

Źródło: www.kpk.gov.pl,  informacja zamieszczona: 19.01.2009

***

Wyniki oceny merytorycznej wniosków złożonych w ramach PO KL - komponent regionalny 

Lista rankingowa w ramach konkursu otwartego nr II/9.1.1/08 - Typ A z dnia 8 stycznia 2009r. Pobierz plik.
Dostępna alokacja w kwocie 8 633 939,27 zł umożliwia realizację wszystkich rekomendowanych projektów

Lista rankingowa w ramach konkursu otwartego nr II/9.1.1/08 - Typ B z dnia 8 stycznia 2009r. Pobierz plik.
Dostępna alokacja w kwocie 13 742 170,20 zł umożliwia realizację wszystkich rekomendowanych projektów

Lista rankingowa w ramach konkursu otwartego nr I/8.1.2/08 z dnia 9 stycznia 2009r. (runda III) Pobierz plik.
Dostępna alokacja w kwocie 18 693 160,73 PLN umożliwia realizację projektów z pozycji 1 i 3 załączonej listy rankingowej na łączną kwotę wnioskowanego dofinansowania 2 965 638,94 PLN

Źródło: www.pokl.dwup.pl,  informacja zamieszczona: 12.01.2008

*** 

Szwajcarsko - Polski Program Współpracy - konferencja inaugurująca

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wraz z Władzą Wdrażającą Programy Europejskie zapraszają na konferencję inaugurującą uruchomienie priorytetu Środowisko i Infrastruktura w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, która odbędzie się w 19 stycznia 2009 r. w Hotelu Jan III Sobieski, przy Placu Zawiszy 1 w Warszawie.

W programie konferencji zaplanowano: przemówienie – Janusz Mikuła, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, przemówienie przedstawiciela Szwajcarii, prezentację Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy. Konferencja odbędzie się godzinach 10:00 - 15:00, rejestrację można dokonać do 14 stycznia 2009 roku. Szczegóły oraz formularz zgłoszeniowy znajdują Państwo na stronie www.mrr.gov.pl.

Źródło: www.mrr.gov.pl,  informacja zamieszczona: 12.01.2008

***

Terminy rozstrzygnięcia konkursów PO KL w komponencie regionalnym 

Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy informuje, że wyniki następujących konkursów PO KL:

zostaną ogłoszone do dnia 9 stycznia br.

zostaną ogłoszone do dnia 16 stycznia br.

Źródło: www.pokl.dwup.pl, informacja zamieszczona: 07.01.2009

***

Stypendia doktoranckie w zasięgu Twojej ręki!

Jesteśmy już po I EDYCJI i pierwsze środki na konta doktorantów zostały przelane.

Przed nami II EDYCJA : luty b.r.

Projekt "GRANT - wsparcie prac badawczych poprzez stypendia naukowe dla doktorantów" jest przeznaczony dla uczestników studiów doktoranckich kształcących się na kierunkach uznanych za szczególnie istotne z punktu widzenia rozwoju województwa realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Projekt adresowany jest do młodych naukowców , którzy:

  1. są uczestnikami studiów doktoranckich dolnośląskich szkół wyższych;
  2. mają otwarty przewód doktorski;
  3. temat pracy badawczej zostanie uznany za szczególnie istotny z punktu widzenia rozwoju województwa i będzie zgodny z założeniami Dolnośląskiej Strategii Innowacji.

Stypendium będzie przyznawane na okres 6 miesięcy z możliwością przedłużenia do 12 miesięcy (dotyczy tylko I i II edycji). Składać się ono będzie z grantu badawczego oraz stypendium motywacyjnego.

Stypendium motywacyjne - wynosi 9 000,00 zł i nie podlega rozliczeniu, z kolei grant badawczy wynosi 10 200,00 zł i będzie rozliczany poprzez przedłożenie przez doktoranta zestawienia dokumentów finansowych wraz z raportem. Stypendium przeznaczone jest na wydatki związane z realizacją pracy doktorskiej.

Docelowo wsparciem zostanie objętych 150 doktorantów wyłonionych równomiernie w wyniku przeprowadzenia 3 edycji konkursowych.

Szczegółowe informacje znajda Państwo na stronie www.grant.dolnyslask.pl oraz w Punktach Kontaktowych projektu.

Punkt Kontaktowy projektu na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu
Anita Brzozowska i Małgorzata Krynicka-Duszyńska

Dział Obsługi Projektów Europejskich
Budynek J, pokój 24; 20 A
071 36 80 855, 071 36 80 899, malgorzata.krynicka-duszynska@ue.wroc.pl

Informacja zamieszczona: 06.01.2009

***

Seminarium "Projekty rozwojowe w ramach Poddziałania 1.3.1 - Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (POIG), 2007-2013"

Biuro Grantów i Funduszy Europejskich zaprasza na seminarium zatytułowane: "Projekty rozwojowe w ramach Poddziałania 1.3.1 - Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (POIG), 2007-2013".

Szkolenie poprowadzą specjaliści z Ośrodka Przetwarzania Informacji (OPI) w Warszawie, odpowiedzialni za wdrażanie Działania 1.1. i 1.3 POIG,a  odbędzie się 15 stycznia 2009 r. w godz. 9:00-15.00 (z przerwami na kawę i lunch).

Miejsce seminarium:
Politechnika Wrocławska,
Budynek A-1, Aula (zamiast sali 241).

Na seminarium zaprezentowane zostaną m.in. tematy związane z kryteriami wyboru projektów, kwalifikowalnością wydatków, Generatorem Wniosków oraz studium wykonalności.

Osoby zainteresowane udziałem w seminarium prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego (patrz link poniżej) i przesłanie go pod adres e-mailowy: jakub.dumicz@opi.org.pl lub na numer faksu (022) 825-61-78 do 13 stycznia 2009 r. do godz. 16.00.

Udział w seminarium jest bezpłatny.

Szczegółowych informacji na temat spotkania udziela:
Ośrodek Przetwarzania Informacji, Dział Wdrażania Działania 1.1 i 1.3
Tel. (022) 570-14-84 lub (022) 570-14-68
e-mail: jakub.dumicz@opi.org.pl

Formularz zgłoszeniowy oraz program spotkania dostępne są pod adresem:
http://www.opi.org.pl/pl/aktualnosci4/art26,zaproszenie-na-seminarium-projekty-rozwojowe-w-ramach-poddzialania-1-3-1.html

Źródło: www.opi.org.pl, informacja dodana: 12.01.2009

***

zamknij
Nasza strona korzysta z plików cookies. Zachowamy na Twoim komputerze plik cookie, który umożliwi zbieranie podstawowych informacji o Twojej wizycie.
Przeczytaj jak wyłączyć pliki cookiesRozumiem