Prezentacja specjalności – wkrótce
Przedmiot jest dopowiedzeniem i uszczegółowieniem kwestii wzmiankowanych w ramach przedmiotu „Zarządzanie instytucjami kredytowymi”. Jego celem jest pokazanie systemowego podejścia do projektowania usług bankowych oraz zwrócenie na ich specyficzne uwarunkowania, które muszą być uwzględnione w procesie kreacji i wdrażania. W części ćwiczeniowej wykorzystano kreatywne metody pracy zespołowej.
Przedmiot obejmuje najważniejsze zagadnienia z rachunkowości bankowej. Pozwala poznać i zrozumieć zasady budowy planu kont banków, ewidencji operacji gospodarczych, metod pomiaru pozycji bilansowych oraz rachunku zysków i strat tych instytucji, a także konstrukcję sprawozdań finansowych oraz danych zawartych w innych raportach, co umożliwia syntetyczną ocenę sytuacji ekonomiczno-finansowej tych jednostek.
Przedmiot poświęcony jest roli banku w relacjach z różnymi grupami interesariuszy zaangażowanymi w jego funkcjonowanie. Przyjęto w nim podejście holistyczne mające na celu ukazanie zróżnicowanej sieci relacji, kontraktów i interakcji. Wskazano konieczność świadomego i systemowego zarządzania relacjami z interesariuszami, które osadzono w koncepcji kapitału relacyjnego
Przedmiot obejmuje podstawowe zagadnienia z obszaru zapewnienie zgodności w banku (compliance). Pozwala poznać i zrozumieć główne zasady tworzenia, funkcjonowania i zarządzania systemem zapewnienia zgodności w banku.
Przedmiot pozwala poznać regulacje prawa krajowego i unijnego w zakresie zasad kontrolowania działalności banku. Opisuje procedury i techniki organizowania i przeprowadzania audytu w banku. W ramach „controllingu” omawiane będą między innymi następujące zagadnienia szczegółowe: prognozowanie i planowanie w ramach działalności operacyjnej banku oraz zarządzania projektami bankowymi (tworzenie harmonogramów wydatków, budżetów itp.).
Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z istotą ryzyka bankowego, jego podstawowymi rodzajami – kredytowym, operacyjnym i rynkowym, procesami zarządzania tymi rodzajami ryzyka oraz instrumentami i instytucjami wspierającymi zarządzanie ryzykiem bankowym.
Celem przedmiotu jest przedstawienie banku komercyjnego jako aktywnego uczestnika rynku międzybankowego, pieniężnego i walutowego wykonującego operacje na własny rachunek.
Przedmiot pełni funkcję mechanizmu weryfikacji kompletności wiedzy zdobytej przez studentów podczas dotychczasowej nauki, a wymaganej na egzaminie ECB.