Kierunek Finanse i rachunkowość realizowany na Wydziale Zarządzania, Informatyki i Finansów jest kierunkiem, który otrzymał ocenę wyróżniającą Państwowej Komisji Akredytacyjnej. W uznaniu tej oceny kierunek ten otrzymał specjalną dotację MNiSW jako kierunek spełniający kryteria projakościowe. Tym samym znalazł się w gronie 25 najlepiej ocenionych kierunków w Polsce. W grupie tej są tylko trzy kierunki ekonomiczne - jeden na naszej uczelni (FiR), drugi w Szkole Głównej Handlowej (FiR) i trzeci w Akademii Leona Koźmińskiego (Zarządzanie).
Specjalność ta jest realizowana w ramach kierunku Finanse i rachunkowość, który otrzymał wyróżniającą akredytację nadaną przez Polską Komisję Akredytacyjną jako jeden z dwóch kierunków finansowych w kraju. Został również uznany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jako jeden z trzech najlepszych kierunków ekonomicznych w kraju.
Program specjalności obejmuje zagadnienia związane z rynkami finansowymi, finansami przedsiębiorstwa, finansami gospodarstw domowych, bankami, zakładami ubezpieczeń. Szczególne znaczenie odgrywają treści związane z analizą ryzyka finansowego. Treść przekazywanej wiedzy ma u podstaw standardy światowe oraz wartość dodaną, wynikającą z tego, iż treści te nie dezaktualizują się w okresie kilkuletnim. Ponadto istotna jest analiza raportów finansowych w tym analiza sprawozdań finansowych
Dodatkowym walorem kierunku jest nacisk na zagadnienia praktyczne, co powoduje, że absolwenci tego kierunku nie mają najmniejszych problemów z uzyskaniem zatrudnienia w przedsiębiorstwach i instytucjach finansowych, zwłaszcza w globalnych międzynarodowych korporacjach. Uzyskane umiejętności pozwalają na podjęcie pracy nawet w trakcie studiów.
Perspektywy zatrudnienia absolwenta
Przedmioty specjalnościowe
Studenci nabędą wiedzę z zakresu badania sprawozdań i tytułów płatności podatkowych, dokonywanych przez podmioty gospodarujące na rzecz instytucji publiczno-prawnych oraz właściwych jednostek samorządu terytorialnego. W ramach tej specjalności absolwent będzie posiadał wiedzę o podstawowej bazie uregulowań prawnych z zakresu ewidencji tak księgowej jak i podatkowej. Zapozna się z standardami rewizji finansowej, kryteriami i metodami oznaczania obszarów ryzyka w trakcie badania sprawozdań finansowych. Zdobędzie również umiejętności kontroli dokumentów księgowych oraz sprawozdań finansowych i podatkowych aby wskazać zagrożenia dalszego funkcjonowania podmiotu, a także zagrożeń wynikających z nielegalnego obrotu pieniężnego. Absolwent będzie również posiadał wiedzę z operacji nietypowych w księgowości oraz planowania obciążeń podatkowych. Zaznajomienie absolwenta z procedurami audytu śledczego, umożliwi przygotowanie do pracy w aparacie kontroli podatkowo-skarbowej oraz administracji publicznej. Specjalność skierowana jest dla osób chcących kontynuować wcześniejsze doświadczenia z rachunkowością i audytem i planujących karierę jako biegły rewident lub pracownik działów finansowych i audytu w firmach Big4, kancelariach audytorskich, centrach outsourcingowych.
Perspektywy zatrudnienia absolwenta
Przedmioty specjalnościowe
Specjalność dedykowana jest osobom, które skupiają swoje zainteresowania zawodowe na podatkach i problematyce skarbowej oraz analizie decyzyjnej i doradztwie w tym zakresie. Specjalność łączy tematykę podatkową z decyzjami podejmowanymi w różnych obszarach przedsiębiorstwa i koncentruje się na podatkowych konsekwencjach różnych działań i decyzji w przedsiębiorstwach.
Adresatami specjalności są zatem osoby, które chcą nabyć, uzupełnić lub poszerzyć swoją specjalistyczną wiedzę z zakresu rachunkowości i podatków oraz ich wpływu na działalność przedsiębiorstwa. W szczególności dotyczy to analizy podatkowej różnych decyzji, narzędzi zarządzania podatkami, strategii podatkowych, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, wyników przedsiębiorstwa oraz modeli biznesowych.
Absolwenci specjalności nabywają praktyczne umiejętności, które dotyczą przede wszystkim prowadzenia podatkowej analizy decyzyjnej, prowadzenia rachunków opłacalności, stosowania strategii podatkowych, identyfikacji i analizy ryzyka podatkowego oraz prowadzenia audytu biznesowego.
Absolwenci specjalności uzyskują kwalifikacje niezbędne w pracy na stanowiskach między innymi doradcy podatkowego, menedżera lub konsultanta z zakresu podatków, głównego księgowego, analityka biznesowego, pracownika działu finansowo-księgowego oraz każdej osoby zajmującej kierownicze stanowisko.
Uzyskana wiedza i umiejętności mogą być wykorzystane w szeroko rozumianej działalności konsultingowej i doradczej, jak również w zakładaniu i prowadzeniu własnego biznesu.
Perspektywy zatrudnienia absolwenta
Przedmioty specjalnościowe
Specjalność Europejski Certyfikat Bankowca dedykowana jest studentom II stopnia kierunku FIR, którzy zamierzają związać swoją przyszłość zawodową z sektorem finansowym, a w szczególności z instytucjami bankowymi. Program tej specjalności został zharmonizowany z wymaganiami egzaminacyjnym Europejskiego Certyfikatu Bankowca 3E, co potencjalnie umożliwia studentom jego uzyskanie. W programie specjalności znalazły się przedmioty korespondujące z aktualnymi tendencjami w sektorze bankowym. Przedmioty te zaprojektowano od podstaw, z uwzględnieniem zakresu merytorycznego egzaminu ECB 3E, ale przede wszystkim w zgodzie ze współczesnym stanem wiedzy specjalistycznej i z wykorzystaniem najlepszych praktyk rzemiosła dydaktycznego. Część z proponowanych przedmiotów specjalnościowych ma charakter unikatowy/autorski i jest dostępna jedynie w ramach tej specjalności. Zaproponowana prozespołowa metodyka dydaktyczna wykorzystywana w trakcie zajęć pozwala na zapewnienie wysokiej skuteczności przekazywania wiedzy i doskonalenia umiejętności. Podjęta w ramach specjalności współpraca międzyinstytutowa (Instytut Zarządzania Finansami oraz Instytut Rachunkowości) zapewnia wysoki poziom interdyscyplinarności, adekwatności i jakości merytorycznej.
Strona projektu: www.ecb.ue.wroc.pl
Perspektywy zatrudnienia absolwenta
Przedmioty specjalnościowe
Specjalność zapewnia nabycie wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie zarządzania finansami osobistymi. Obejmuje zagadnienia planowania finansów osobistych klienta indywidualnego, w tym także jako przedsiębiorcy. Ponadto skupia się na analizie potrzeb, ocenie ryzyka oraz podejmowaniu decyzji w zakresie dostępnych rozwiązań, wykorzystując przy tym uwarunkowania prawne, podatkowe oraz istniejące instrumenty finansowe. W ramach przedmiotów specjalnościowych student poznaje proces zarządzania finansami i ryzykiem, aspekty decyzji finansowych i finansów behawioralnych, problemy planowania emerytalnego i sukcesji majątku, opodatkowania aktywności zawodowej i dochodów, strategie inwestycyjne z uwzględnieniem cyklu życia gospodarstwa domowego, zaawansowane produkty bankowe i zarządzanie bogactwem oraz kapitałami. W ujęciu praktycznym poznaje także zasady i narzędzia analizy danych finansowych oraz zarządzania budżetem.
Specjalność zapewnia kompetencje do wykonywania zawodu doradcy finansowego zarówno w instytucjach finansowych jak i niezależnego, w instytucjach doradczych.
Perspektywy zatrudnienia absolwenta
Przedmioty specjalnościowe
Specjalność Menedżer Finansowy została opracowana z myślą o absolwentach, którzy wiążą swoją karierę z finansami podmiotów funkcjonujących w gospodarce realnej, niezależnie od ich wielkości i stopnia zbiurokratyzowania (mikro, małe, średnie, korporacje, spółki Państwowe i notowane na giełdzie). W zdefiniowanym przez mój zespół profilu specjalności chcemy, aby przekazana wiedza i umiejętności ożywiały ducha przedsiębiorczości i wspierały ambicje prowadzenia własnej działalności w wybranych przez siebie dziedzinach.
Zdajemy sobie sprawę, że niektórych przyciąga blask instytucji finansowych. Możemy ich zapewnić, ze standaryzacja tematów zajęć pozwala nam na przygotowanie do pracy nie tylko w przedsiębiorstwach, ale również w tych segmentach rynku finansowego, który wspiera działalność przedsiębiorstw (fundusze inwestycyjne, konsulting gospodarczy (Big4), bankowość korporacyjna, akredytowani doradcy giełdowi itp).
Zwracamy również uwagę na zrównoważony rozwój i odpowiedzialne prowadzenie biznesu biorąc pod uwagę rosnącą świadomość lokalnych i międzynarodowych konsumentów oraz inwestorów związaną z wpływem przedsiębiorstw na środowisko, aspektami społecznymi prowadzenia biznesu i ładu korporacyjnego.
Zasadnicze obszary tematyczne to: projektowanie przedsięwzięć biznesowych (new venture) i inwestycyjnych, dobór i pozyskiwanie kapitału, ocena korzyści i ryzyka planowanych działań. Sposób prowadzenia zajęć: prócz tradycyjnych metod prowadzenia zajęć (prezentacje) oferujemy zajęcia warsztatowe, rozwiązywanie studiów przypadków, grupy projektowe. Sposób doboru kadry prowadzącej zajęcia: część zajęć będzie realizowana przez specjalistów spoza UE i profesjonalnych trenerów.
Perspektywy zatrudnienia absolwenta
Przedmioty specjalnościowe
Oferowana specjalność została stworzona jako odpowiedź na wzrastające wymagania rynku pracy w zakresie rachunkowości i sprawozdawczości biznesowej. Specjalność jest unikatowa, bowiem łączy szeroką wiedzę z rachunkowości, sporządzania sprawozdań finansowych oraz praktycznych metod analizy finansowej. Współcześnie systematycznie wzrasta zapotrzebowanie na osoby wykonujące zawody w obszarach finansowo-księgowych oraz ekspertów usług księgowych. Dlatego specjalność 'Rachunkowość i Sprawozdawczość Finansowa' oferuje zdobycie umiejętności w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, sporządzania sprawozdań finansowych, analizy finansowej i raportowania biznesowego. Absolwenci tej specjalności są znakomitymi kandydatami do pracy w komórkach finansowo-księgowych na stanowiskach głównych księgowych w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą, menedżerów finansowych oraz analityków ekonomicznych oraz dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą.
Celem kształcenia specjalności jest przekazanie aktualnej wiedzy oraz umiejętności praktycznych z zakresu rachunkowości finansowej, regulacji prawa bilansowego, podatków i sprawozdawczości. W szczególności uzyskana wiedza i zdobyte umiejętności koncentrują się na problemach z zakresu: rachunkowości finansowej, sprawozdań finansowych jednostkowych i skonsolidowanych, audytu finansowego, rachunkowości przekształceń podmiotów gospodarczych oraz kreatywnego podejścia do rachunkowości i komunikowania informacji interesariuszom.
Perspektywy zatrudnienia absolwenta
Przedmioty specjalnościowe
Specjalność Rachunkowość Międzynarodowa skierowana jest do tych z Państwa, którym zależy na uzupełnieniu i poszerzeniu swojej dotychczasowej wiedzy z zakresu ewidencji transakcji i zdarzeń gospodarczych, sporządzania sprawozdań finansowych i analiz biznesowych, pomiaru efektywności działań oraz audytu.
W ramach wykładów oraz ćwiczeń zapoznają się Państwo z obowiązującymi regulacjami krajowymi i standardami międzynarodowymi, zasadami wyceny bilansowej aktywów i pasywów, ujmowania przychodów i kosztów działalności gospodarczej oraz sporządzania rachunku przepływów pieniężnych. Omówione zostaną również wybrane zagadnienia dotyczące rachunkowości transakcji leasingowych, instrumentów finansowych, kontraktów długoterminowych, podatku odroczonego oraz sprawozdawczości finansowej grup kapitałowych.
Ponadto zdobędą Państwo wiedzę z zakresu przygotowywania analiz biznesowych, pomiaru efektywności działań oraz procedur audytu. Uzyskane w trakcie zajęć umiejętności pozwolą Państwu na odpowiednie przygotowanie się do podjęcia pracy zawodowej w obszarach związanych z rachunkowością, finansami przedsiębiorstw i audytem.
Akredytacja wybranych przedmiotów specjalności Rachunkowość Międzynarodowa w ramach ACCA pozwoli Państwu na zdobywanie kwalifikacji profesjonalnych i realizację programu, którego międzynarodowy charakter i ambitna treść merytoryczna są wysoko oceniane przez pracodawców.
Perspektywy zatrudnienia absolwenta
Przedmioty specjalnościowe
Nowoczesna specjalność, w ramach której uzyskuje się wiedzę oraz umiejętności z zakresu rachunkowości zarządczej i controllingu, wykorzystywaną w każdym przedsiębiorstwie i organizacji, oraz umiejętności analitycznego myślenia wymaganego w zarządzaniu jednostkami gospodarczymi.
Studenci specjalności zdobywają wiedzę dotyczącą przygotowania i wykorzystania informacji z rachunkowości w podejmowaniu decyzji oraz sporządzania i analizowania sprawozdań zorientowanych na wspomaganie zarządzania na poziomie operacyjnym i strategicznym.
Absolwenci specjalności nabywają praktyczne umiejętności dotyczące wykorzystania informacji z rachunkowości w procesie zarządzania, stosowania różnych instrumentów rachunkowości zarządczej i controllingu, zarządzania kosztami i wynikami, sporządzania budżetów i planów finansowych oraz przeprowadzania kontroli zarządczej. Absolwenci specjalności mogą pracować jako dyrektorzy finansowi, menedżerowie wszystkich szczebli zarządzania, analitycy finansowi, controllerzy, konsultanci biznesowi i niezależni eksperci w przedsiębiorstwach krajowych i międzynarodowych. Uzyskane wiedza i umiejętności mogą być również wykorzystane w zakładaniu i prowadzeniu własnego biznesu, a także w działalności konsultingowej i doradczej.
Perspektywy zatrudnienia absolwenta
Przedmioty specjalnościowe
Uniwersytet Ekonomiczny
we Wrocławiu
ul. Komandorska 118/120
53-345 Wrocław
tel. +48 71 36 80 100
fax +48 71 36 72 778
e-mail: kontakt@ue.wroc.pl
NIP: PL 896-000-69-97