Wampiriada 2009

Uwaga!
Dokument który oglądasz stracił ważność. Może zawierać nieaktualne informacje.

…Bo każda kropla jest ważna…

Hasło to jest już chyba dobrze znane w kręgu akademickim i nie tylko. Kilka razy w roku studencka organizacja NZS (Niezależne Zrzeszenie Studentów) działająca m.in. na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu prowadzi akcję promującą honorowe krwiodawstwo pt. „Wampiriada”.

Głównym celem tego projektu jest uzbieranie jak największej ilości  życiodajnego płynu. Pomimo tego, że żyjemy w dobie zaawansowanych technologii, a medycyna potrafi niemalże zdziałać cuda, do tej pory nie udało się stworzyć substytutu ludzkiej krwi. A wszyscy wiemy, jak jest ona ważna dla naszego zdrowia i  życia. Zaopatruje tkanki naszego organizmu w niezbędne im do funkcjonowania substancje, pomaga odprowadzać zbędne produkty przemiany materii, pełni funkcję ochronną i obronną, jest termoregulatorem i odpowiada za całokształt  środowiska wewnętrznego organizmu. Słowem- bez niej nie jesteśmy w stanie żyć. Niestety, zdarzają się sytuacje, na skutek wypadków, chorób, skomplikowanych operacji, kiedy potrzebujemy uzupełnić jej poziom w naszym ciele. Od tego właśnie są banki krwi.

Jednak by mogły one funkcjonować, trzeba je w krew zaopatrywać. Dlatego studenci z całej Polski, w tym także ze stolicy Dolnego Śląska, we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa promują inicjatywę honorowego krwiodawstwa. Trwa to już 10 lat, jednak dopiero od 2007 roku akcja ma charakter ogólnopolski, tzn. organizowana jest w tym samym czasie w wielu ośrodkach w kraju, oczywiście wszystko pod patronatem NZS-ów różnych uczelni. Z roku na rok, co jest niewątpliwie ogromnym sukcesem, inicjatywa cieszy się coraz większą popularnością. Umożliwia nie tylko uratowanie niejednego  życia, ale samym krwiodawcom daje także niedającą się z niczym porównać satysfakcję i świadomość, że zrobili coś naprawdę wielkiego. Pokazuje, że brać studencka ma serce nie tylko dobrze pracujące, ale i dobre.

To nie jedyne zalety. Każdemu chętnemu automatycznie przeprowadza się bezpłatnie podstawowe badania krwi (m.in. zawartość hemoglobiny we krwi, obecność wirusów np.  żółtaczki zakaźnej, AIDS czy bakterii kiły). Badana jest także grupa krwi, której znajomość przyda się w przyszłości- nie wiemy czy i nam nie będzie kiedyś potrzebna czyjaś krew- określenie jej grupy znacznie ułatwi i przyspieszy ratunek. Ponadto organizatorzy starają się, aby oprócz obowiązkowych 9 tabliczek czekolady, krwiodawca dostał także drobny upominek w postaci kubka, koszulki lub innego gadżetu. Dla nieprzekonanych można tylko dodać,  że poza lekkim ukłuciem, pobór krwi jest bezbolesny i całkowicie bezpieczny, nie uzależnia, jest przeprowadzany w sterylnych warunkach, pod opieką lekarską, tak naprawdę można nawet uniknąć widoku krwi. Jedyne, co może nam grozić, to przejedzenie czekoladą, którą otrzymamy „po fakcie”.

Co trzeba zrobić, by oddać krew? Wystarczy mieścić się w przedziale wiekowym od 18 do 65 lat, ważyć więcej niż 50 kg i przyjść na miejsce wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość. Wypełnić kwestionariusz, porozmawiać z lekarzem i nie bać się igły. Tak niewiele, a może uratować komuś życie.

Najbliższa edycja Wampiriady odbędzie się 18-19 listopada 2009 w godzinach od 10:00 do 15:00 w budynku „Z” Uniwersytetu Ekonomicznego. Z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu przyjadą mobilne punkty pobierania krwi, a członkowie NZS-u będą dbać o to, by usprawnić przebieg całej akcji. Zajmują się oni tym od początku istnienia Wampiriady, szukają sponsorów, przygotowują kampanię promocyjną, wreszcie koordynują wszystkim na bieżąco. Tym samym projekt ten wpisał się na dobre w grafik działań NZS-u i z każdym rokiem staje się dla organizacji coraz większym powodem do dumy.

Pamiętaj, 18-19.11.2009- hol budynku Z Uniwersytetu Ekonomicznego- Wampiriada czeka na Ciebie i Twoją krew!