Konferencja: Ubezpieczenia zdrowotne z 10-letniej perspektywy

Uwaga!
Dokument który oglądasz stracił ważność. Może zawierać nieaktualne informacje.

Patronat nad konferencją objęli: Minister Zdrowia Ewa Kopacz, Marszałek Województwa Podlaskiego Bogusław Dębski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński, Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowa Damian Raczkowski. Patronat medialny natomiast przyjęło TVP INFO.

Organizatorzy konferencji: Katedra Finansów UE we Wrocławiu oraz Agencja Konsultingowo- Edukacyjna ORDO Sp z o.o.

W styczniu roku 2009 minęło 10 lat od dnia wprowadzenia nowego sposobu finansowania ochrony zdrowia w Polsce. Za przyczyną ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym większość zadań ochrony zdrowia realizowanych z budżetu państwa przejęły do finansowania Kasy Chorych z wpływów pochodzących ze składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz z budżetu państwa. Poprzez zawierane kontrakty zaczęto określać strukturę świadczeń realizowanych przez Świadczeniodawców i równocześnie wprowadzono prawo wyboru Świadczeniodawców przez ubezpieczonych. Podpisane umowy i ich realizacja stały się weryfikatorem skuteczności pracy systemu i dostępności do usług medycznych. Decydującą rolę w finansowaniu zrealizowanych świadczeń przypisano przebiegowi procesu ściągania składek, wyrównywania różnic finansowych pomiędzy Kasami Chorych, tworzeniu i wykonywaniu planów finansowych.

W trakcie stosowania przyjętych regulacji prawnych, dotyczących powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, zmieniono zadania Kas i wprowadzono w ich miejsce Narodowy Fundusz Zdrowia. Świadczeniodawcy kontraktując usługi medyczne musieli zacząć dbać o racjonalność prowadzonej gospodarki finansowej, rozpocząć prawidłowe liczenie kosztów w swoich placówkach, dążyć do przekształcenia zarządzanych jednostek w prężnie działające organizmy. Równocześnie samorządy przestały być odpowiedzialne za finansowanie świadczeń zdrowotnych, choć nadal pozostały organami założycielskimi dla większości SP ZOZ i wciąż pełnią funkcje właścicielskie i nadzorcze.

W tle rozważań nad udoskonalaniem systemu ubezpieczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych pozostaje zawsze system dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Możliwości jego rozwoju, bariery wejścia na rynek produktów z tego zakresu oraz ocena rozwiązań ustawowych nie może pozostać bez echa w toku naszych rozważań. Ubezpieczeniom tym poświęcimy odrębny panel programowo-dyskusyjny.

Zmienność otoczenia powodowała ciągłą konieczność obserwacji zmian na rynku i dostosowywanie się do nowych realiów. Czy prowadzone działania były właściwe? Czy ten sam efekt można było osiągnąć w inny sposób? Te i inne pytania oraz zagadnienia będą przedmiotem rozważań i dyskusji podczas konferencji.

Celem konferencji jest stworzenie interdyscyplinarnego forum prezentacji spostrzeżeń, osiągnięć badawczych oraz przedsięwzięć praktycznych i doświadczeń w doskonaleniu szeroko rozumianego systemu ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce z perspektywy 10 lat jego funkcjonowania. Konfrontacja wiedzy akademickiej z doświadczeniami praktyków przyczyni się do wypracowania wspólnych rozwiązań umożliwiających dalsze doskonalenie systemu, a tym samym wpłynie na poprawę opieki zdrowotnej oferowanej ubezpieczonym.

Wzorem lat ubiegłych, konferencję charakteryzuje i wyróżnia fakt uczestnictwa przedstawicieli kadry naukowej wyższych uczelni oraz animatorów życia gospodarczego, tj. posłowie, dyrektorzy placówek medycznych, przedstawiciele samorządów lokalnych, związków zawodowych, związków pracodawców, NFZ, Ministerstwa Zdrowia.

Forum dyskusyjne natomiast pozwoli w szczególności na uwypuklenie korzyści i identyfikację problemów wynikających z 10 – letniego doświadczenia funkcjonowania systemu.

Zamierzeniem organizatorów jest zatem koncentracja badawczo-szkoleniowa m. in. w następujących obszarach:

Więcej informacji na stronach organizatorów

Przewodniczący JM Rektor prof. zw. dr hab. Bogusław Fiedor

Prof. dr hab. Ewa Bogacka-Kisiel – Katedra Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Prof. dr hab. Aldona Frączkiewicz -Wronka – Kierownik Katedry Zarządzania Publicznego Akademii Ekonomicznej w Katowicach

Prof. dr hab. Dorota Korenik –     Katedra Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Prof. dr hab. Marek Łyszczak –     Prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Kierownik Katedry Finansów UEW

Prof. dr hab. n. med. Wojciech Maksymowicz – Dziekan Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Prof. dr hab. n med. Jacek Nikliński – Rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Prof. dr hab. Krystyna Piotrowska- Marczak- dyrektor Instytutu Finansów, Bankowości i Ubezpieczeń oraz kierownika Katedry Finansów Publicznych Uniwersytetu Łódzkiego w Łodzi

Prof. dr hab. Jan Sobiech –     Kierownik Katedry Finansów Przedsiębiorstw Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

Prof. dr hab. Wanda Sułkowska – Kierownik Katedry Ubezpieczeń Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie