Pani Kasia i pani Ania posiadają stanowiska menedżerskie, znane są również ich nazwiska, jednak nie są przedstawianie w gronie osób zebranych do merytorycznej dyskusji w sposób równorzędny.
#przemocpsychiczna #mirkonierówność #dyskryminacja
Sytuacja taka, choć drobna na pierwszy rzut oka, obniża pozycję kobiet w grupie. W codziennym zachowaniu subtelne i trudno uchwytne zachowania, wypowiedzi czy gesty mogą deprecjonować doświadczającą ich osobę. Doświadczanie to może powodować obniżenie poczucia własnej wartości, a także wywoływać stres oraz szereg uczuć i emocji (złość, frustrację, irytację), które wpływają negatywnie na samopoczucie oraz funkcjonowanie danej osoby. Tego rodzaju formy dyskryminacji mogą być przejawem przemocy psychicznej.
Możliwe jest, że osoba, która dopuszcza się mikronierówości, może robić to nieświadomie i nieintencjonalnie. Dlatego zwracamy na ten obszar uwagę, dając możliwość przejścia w obszar świadomych i intencjonalnych zachowań, pozbawionych znamion dyskryminacyjnych i przemocowych.
Więcej informacji: www.autonomia.org.pl.
Potrzebujesz pomocy? Zobacz: Telefony zaufania i organizacje pomocowe.
Źródło: Kluczowe pojęcia z zakresu dyskryminacji i przemocy motywowanej uprzedzeniami wraz z przykładami z uczelni, Fundacja Autonomia, s. 4.