Instrukcja wyborcza uchwalona przez Senat AE

INSTRUKCJA WYBORCZA

Rozdział I

Postanowienia ogólne

§ 1

Do wybieralnych organów kolegialnych zalicza się:

Do organów wyborczych zalicza się:

§ 2

Do wybieralnych organów jednoosobowych zalicza się:

§ 3

Wybory przedstawicieli poszczególnych grup pracowników oraz studentów i doktorantów do organów kolegialnych są równe, bezpośrednie i dokonywane w głosowaniu tajnym, za wyjątkiem Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli Akademickich i Rady Bibliotecznej. Wybory do organów wyborczych są równe, powszechne, bezpośrednie i dokonywane w głosowaniu tajnym.

§ 4

Wybory organów jednoosobowych są równe, pośrednie i dokonywane w głosowaniu tajnym.

§ 5

Wszystkie organy Akademii są wybierane na okres 4 lat.

§ 6

1. Kandydatów do organów wybieralnych Akademii, z wyjątkiem kandydatów na prorektorów i prodziekanów mają prawo zgłaszać wszyscy wyborcy w terminach zgodnych z kalendarzem wyborczym w siedzibie Uczelnianej Komisji Wyborczej w godz. 9:00 - 14:00 od poniedziałku do piątku. Zgłoszeni kandydaci muszą wyrazić pisemną zgodę na kandydowanie. Komisje wyborcze nie będą przyjmowały zgłoszeń bez pisemnej zgody kandydatów.

2. Kandydaci na funkcje rektora, prorektora, dziekana, prodziekana wraz z pisemną zgodą na kandydowanie składają oświadczenie o złożeniu "oświadczenia lustracyjnego organowi właściwemu do przedłożenia". Dla kandydatów na rektora i prorektorów organem tym jest właściwy minister, dla kandydatów na dziekana i prodziekanów jest nim aktualny rektor AE.

§ 7

Głosowanie odbywa się poprzez postawienie krzyżyka w kratce znajdującej się przy nazwisku kandydata na karcie do głosowania. Głos jest ważny, jeśli liczba wybieranych w ten sposób kandydatów nie przekracza liczby miejsc w organie wybieralnym, którego dotyczą te wybory.

§ 8

Ustala się następujący tryb wyboru przedstawicieli do kolegiów elektorskich dla wyboru rektora i prorektorów:

  1. Warunkiem wyboru w I turze jest uzyskanie w głosowaniu kolejno największej liczby ważnych głosów, więcej jednak niż połowę ważnie oddanych głosów. W II turze nie obowiązuje wymóg uzyskania więcej niż połowy ważnie oddanych głosów . W II turze zostaną wybrani kandydaci, którzy uzyskali kolejno najwięcej ważnych głosów. W przypadku uzyskania takiej samej liczby głosów przez kilku kandydatów z końca listy, Komisja Wyborcza przeprowadza losowanie dla ustalenia, które osoby zdobędą mandat.
  2. Studenci i doktoranci dokonują wyboru swoich przedstawicieli w liczbie 20, zgodnie z § 3, pkt. 4 - Uczelnianego Regulaminu Wyborczego, w oparciu o regulamin samorządu studenckiego i regulamin samorządu doktorantów. Studenci we Wrocławiu wybierają 16 elektorów, w Jeleniej Górze 3 a 1 elektora wybierają doktoranci. Wybory te muszą się zakończyć do 5 marca 2008 roku, a ich wyniki w dniu następnym muszą być dostarczone do godz. 12:00 do siedziby Uczelnianej Komisji Wyborczej.

§ 9

Ustala się następujący tryb wyborów organów jednoosobowych:

  1. Prawo zgłaszania kandydatów wraz z ich pisemną zgodą mają wszyscy wyborcy w terminie wskazanym w kalendarzu wyborczym. Właściwa komisja wyborcza podaje te kandydatury do wiadomości na tablicy ogłoszeń i na stronie internetowej AE. Kandydaci do organów kolegialnych i jednoosobowych zobowiązani są poinformować wyborców o pełnionych funkcjach i zatrudnieniu poza Uczelnią oraz o osiągnięciu wieku emerytalnego w trakcie nadchodzącej kadencji. Informacje te będą opublikowane na stronie internetowej AE w terminie najpóźniej 3 dni przed wyborami. Warunkiem wyboru kandydata jest uzyskanie największej liczby głosów, nie mniej jednak niż ponad połowę ważnie oddanych, głosów.
  2. W wypadku, gdy 1-sza tura głosowania nie wyłoni elekta, odbywają się następne głosowania. W każdej kolejnej turze eliminuje się kandydata, który otrzymał najmniejszą liczbę głosów.
  3. W wypadku, gdy przy pomocy powyższej procedury nie można dokonać wyboru, w odstępie 7-dniowym organizuje się następne zebranie wyborcze, na którym dokonuje się wyboru w, oparciu o nową listę kandydatów zgłaszanych w terminie 3 dni przed zebraniem wyborczym, z możliwością kandydowania przez wszystkich uprawnionych.

§ 10

Ustala się następujący tryb wyborów przedstawicieli do organów kolegialnych uczelni:

  1. Warunkiem wyboru do organów kolegialnych uczelni jest uzyskanie w pierwszej turze głosowania kolejno największej liczby głosów, nie mniej jednak niż ponad połowę ważnie oddanych głosów.
  2. W przypadku, gdy pierwsza tura głosowania nie wyłoni dostatecznej liczby przedstawicieli, odbywa się druga tura, w której o wyborze decyduje uzyskanie kolejno największej liczby głosów. Jeżeli kilku kandydatów z końca listy uszeregowanej w oparciu o uzyskane wyniki uzyskuje taką samą ilość ważnie oddanych głosów, właściwa komisja wyborcza przeprowadza losowanie rozstrzygające, którzy kandydaci otrzymają mandaty.

§ 11

  1. Na każdym zebraniu wyborczym, w jawnym głosowaniu, wybiera się przewodniczącego zebrania i trzyosobową komisję skrutacyjną. Komisja oblicza oddane głosy oraz sporządza protokół przebiegu głosowania, do którego załącza wszystkie karty do głosowania. O porządku zebrania decydują jego uczestnicy przez składanie wniosków do przewodniczącego zebrania.

§ 12

W przypadku wygaśnięcia mandatu (za wyjątkiem kolegiów elektorskich) właściwa komisja wyborcza zarządza wybory uzupełniające. Procedura wyborcza musi być uruchomiona w czasie nie dłuższym niż 3 miesiące od stwierdzenia wygaśnięcia mandatu. W przypadku wygaśnięcia mandatu w okresie wakacyjnym wybory przeprowadza się w najbliższym terminie umożliwiającym uprawnionym wyborcom wzięcie udziału w wyborach. Stwierdzenie wygaśnięcia mandatu należy do kompetencji właściwej komisji wyborczej.

 

Rozdział II

Wybory kolegium elektorów dla wyboru rektora i prorektorów

§ 13

Kolegium elektorów liczy 100 osób:

50 % - profesorowie i doktorzy habilitowani - 50 elektorów,

25 % - pozostali nauczyciele akademiccy - 25 elektorów

20 % - studenci i doktoranci - 20 elektorów

5 % - pracownicy nie będący nauczycielami akademickimi - 5 elektorów.

§ 14

  1. Zgłoszenia kandydatów na elektorów, wraz z ich pisemnie wyrażoną zgodą, przyjmuje Uczelniana Komisja Wyborcza. Na podstawie zgłoszeń komisja sporządza ogólnouczelniane listy kandydatów i podaje je do wiadomości społeczności akademickiej na 7 dni przed głosowaniem. Głosowanie odbywa się w dwóch lokalach wyborczych: we Wrocławiu i w Jeleniej Górze. Głosowanie odbywa się w taki sposób, że poszczególne grupy pracowników głosują na ogólnouczelniane listy swoich przedstawicieli w kolegium elektorskim. Ta zasada nie dotyczy wyborów elektorów reprezentujących studentów i doktorantów, którzy są wybierani zgodnie z regulaminem wyborczym obowiązujących w organach samorządowych tych społeczności akademickich. Pracownicy nie będący nauczycielami akademickimi zatrudnieni we Wrocławiu, głosują na odrębną listę i obsadzają 4 mandaty. Ta sama kategoria pracowników w Jeleniej Górze głosuje na swoją listę i obsadza 1 mandat.
  2. Wybory w Jeleniej Górze przeprowadza Wydziałowa Komisja Wyborcza Wydziału GRiT

Rozdział III

Wybory kolegiów elektorów dla wyboru dziekana i prodziekanów

§ 15

Wybory wydziałowego kolegium elektorskiego organizuje właściwa Wydziałowa Komisja Wyborcza, która określa sposób i harmonogram wyborów zgodnie z ustawą, statutem AE, Regulaminem Wyborczym, Instrukcją wyborczą i obowiązującym w AE Kalendarzem wyborczym. Skład kolegium elektorów dla wyboru dziekana i prodziekanów przedstawia się następująco: wszyscy profesorowie i doktorzy habilitowani wydziału oraz wybrani przedstawiciele w liczbie ustalonej przez Radę Wydziału zgodnie z § 18 Uczelnianego Regulaminu Wyborczego.

 

Rozdział IV

Wybory rektora i prorektorów

§16

  1. Wyboru rektora i prorektorów dokonuje kolegium elektorów na zebraniu wyborczym.
  2. Zgłoszenia kandydatów, wraz z ich pisemnie wyrażoną zgodą na kandydowanie i oświadczeniem o złożeniu "oświadczenia lustracyjnego", przyjmuje UKW w terminie określonym w kalendarzu wyborczym
  3. Kandydatów na prorektorów zgłasza rektor-elekt.
  4. Kandydatura na prorektora do spraw studenckich wymaga zgody większości przedstawicieli studentów i doktorantów w kolegium elektorów.

Rozdział V

Wybory dziekanów i prodziekanów

§17

  1. Wyboru dziekana i prodziekanów dokonuje kolegium elektorów na zebraniu wyborczym.
  2. Zgłoszenia kandydatów, wraz z ich pisemnie wyrażoną zgodą na kandydowanie i oświadczeniem o złożeniu "oświadczenia lustracyjnego", przyjmuje właściwa wydziałowa komisja wyborcza w terminie określonym w wydziałowym kalendarzu wyborczym.
  3. Kandydatów na prodziekanów zgłasza dziekan-elekt.
  4. Kandydatura na prodziekana do spraw studenckich wymaga zgody większości przedstawicieli studentów i doktorantów w kolegium elektorów.

Rozdział VI

Wybory członków senatu

§ 18

Zgodnie ze statutem Akademii do senatu wybiera się przedstawicieli w liczbie:

  1. nauczycieli akademickich zatrudnionych na stanowisku profesora zwyczajnego lub nadzwyczajnego albo posiadających stopień naukowy doktora habilitowanego - 23 osoby;
  2. pozostałych nauczycieli akademickich - 6 osób;
  3. doktorantów - 1 osoba
  4. samorządów studenckich - 11 osób, przy czym we Wrocławiu wybiera się 9 a w Jeleniej Górze 2 osoby;
  5. pracowników uczelni nie będących nauczycielami akademickimi - 3 osoby, w tym 1 na Wydziale Gospodarki Regionalnej i Turystyki w Jeleniej Górze

§ 19

Wybory przedstawicieli do senatu odbywają się w ramach wydziałów, jednostek międzywydziałowych, samorządu studenckiego, samorządu doktorantów, pracowników nie będących nauczycielami akademickimi - z zachowaniem zasady proporcjonalności reprezentacji w senacie w stosunku do liczby pracowników zatrudnionych w poszczególnych kategoriach (samodzielni pracownicy naukowi, pozostali nauczyciele akademiccy). Poszczególne jednostki organizacyjne Akademii

wybierają do senatu:

.

  1. Wydział Nauk Ekonomicznych - 8 przedstawicieli samodzielnych pracowników nauki i 2 przedstawicieli pozostałych nauczycieli akademickich;
  2. Wydział Zarządzania, Informatyki i Finansów - 7 przedstawicieli samodzielnych pracowników nauki i 2 przedstawicieli pozostałych nauczycieli akademickich;
  3. Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny - 5 przedstawicieli samodzielnych pracowników nauki i 1 przedstawiciela pozostałych nauczycieli akademickich;
  4. Wydział Gospodarki Regionalnej i Turystyki w Jeleniej Górze - 3 przedstawicieli samodzielnych pracowników nauki i 1 przedstawiciela pozostałych nauczycieli akademickich;
  5. Jednostki międzywydziałowe razem wybierają 1 przedstawiciela do senatu.

Rozdział VII

Wybory członków rad wydziałów

§ 20

Do rady wydziału wybiera się przedstawicieli w następującej liczbie:

 

Kategoria pracowników

NE

ZIiF

IE

GRiT

Nauczyciele akademiccy nie będący profesorami i doktorami habilitowanymi

8

6

5

2

Studenci i doktoranci wydziału

15

12

9

5

Pracownicy nie będący nauczycielami akadem.

4

3

2

1

 

Postanowienia końcowe 

  1. W dniu wyborów obowiązuje cisza wyborcza. Także na zebraniach wyborczych nie prowadzi się debaty wyborczej.
  2. Interpretacji wszystkich kwestii związanych z wyborami dokonuje Uczelniana Komisja Wyborcza na podstawie obowiązującej ustaw, statutu Akademii, Regulaminu Wyborczego jako załącznika do Statutu AE i instrukcji wyborczej. Decyzje UKW zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków UKW.
zamknij
Nasza strona korzysta z plików cookies. Zachowamy na Twoim komputerze plik cookie, który umożliwi zbieranie podstawowych informacji o Twojej wizycie.
Przeczytaj jak wyłączyć pliki cookiesRozumiem