W dniach 7-9 września 2021 r. w Karpaczu odbyło się XXX Forum Ekonomiczne – najważniejsza międzynarodowa konferencja polityczno-gospodarcza w Europie Środkowej. W trakcie tego prestiżowego wydarzenia w roli ekspertów wystąpiło aż 19 naukowców Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, który był partnerem imprezy. Co jeszcze wydarzyło się podczas Forum?
Pierwszego dnia konferencji odbyło się uroczyste otwarcie Strefy Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu – była to przestrzeń do spotkań i wymiany spostrzeżeń po dyskusjach, a także miejsce prezentacji oferty i możliwości współpracy z uczelnią. Każdego dnia naukowcy UEW, jako najlepsi specjaliści w swoich branżach, brali udział w wielu wydarzeniach: rozmowach ekspertów, panelach oraz debatach, uczestnicząc w dyskusjach lub odgrywając rolę moderatorów.
7 września poruszane były między innymi tematy innowacji i transformacji cyfrowych przedsiębiorstw, finansów jednostek samorządu terytorialnego, przyszłości rynku kapitałowego, wpływu inflacji na
gospodarkę, cyfrowej przyszłości Europy czy polityki senioralnej.
Kolejnego dnia dyskutowano na temat walki samorządów z koronakryzysem, inwestycji lokalnych w dobie pandemii, odpowiedzialności społecznej korporacji oraz strategii rozwoju miast i gmin.
Ostatni dzień upłynął na dyskusjach i debatach o współpracy administracji, nauki i biznesu na rzecz rozwoju, wpływie pandemii na europejskie łańcuchy dostaw, kształtowaniu miast przyszłości,
wzywaniach w obszarze ochrony powietrza, inwestycjach w odnawialne oraz kryptowalutach.
Ważnym wydarzeniem pierwszego dnia Forum Ekonomicznego w Karpaczu było podpisanie porozumienia o współpracy Uniwersytetu Ekonomicznego z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji S.A. we Wrocławiu. UEW był reprezentowany przez rektora Uniwersytetu Ekonomicznego prof. Andrzeja Kaletę, a MPWiK Wrocław przez Wiceprezesa Zarządu Marcina Garcarza.
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu to szkoła biznesu. Jesteśmy zainteresowani współpracą z czołowymi przedsiębiorstwami Wrocławia i Dolnego Śląska, a taką jest MPWiK – powiedział podczas uroczystości prof. Andrzej Kaleta.
Strefa Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu przez cały czas trwania Forum tętniła rozmowami. W trakcie konferencji odbyły się w niej wszystkie zaplanowane panele, moderowane przez naukowców UEW. Dr Artur Rot prowadził dyskusję o innowacjach i transformacjach cyfrowych w przedsiębiorstwach, a Patrycja Modrzejewska spotkanie na temat inkubatorów przedsiębiorczości w ekosystemach startupowych. Dr hab. prof. UEW Piotr Szymański moderował debatę dotyczącą nowych wyzwań dla biznesu, miasta i uczelni w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu. Dr hab. prof. UEW Maja Kiba-Janiak poprowadziła natomiast dyskusję o kompetencjach kadry menedżerskiej w czasach pandemii.
Stoisko UEW było również odwiedzane przez wyjątkowych gości. W Strefie Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu pojawili się między innymi: Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej Jacek Ilnicki, były Ambasador Republiki Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan, Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Zgromadzenia Narodowego Zsolt Németh, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska.
Wypowiedzi ekspertów z UEW występujących na Forum Ekonomicznym w Karpaczu były też cytowane przez ogólnopolskie media branżowe. W artykule na temat lokalnych giełd w serwisie inwestycyjnym Parkiet.com zacytowany został prof. Krzysztof Jajuga, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz prezes CFA Society Poland. Z kolei w artykule na temat optymizmu dotyczącego wskaźników gospodarczych, opublikowanym w serwisie Money.pl, pojawiła się wypowiedź prof. Andrzeja Kalety. Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu został także zacytowany przez Wirtualną Polskę – portal przytoczył jego komentarz na temat najnowszych danych gospodarczych: Wskaźniki wystrzeliły w górę, ale nie jestem pewien, na ile to odbicie jest efektem wcześniejszego spadku, nie wiem też, na ile jest trwałe.
Trzeciego dnia Forum odbyła się rozmowa koordynator merytorycznej Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego w Polsce 2020 dr Małgorzaty Gałeckiej z jego laureatem. Ranking pozwala na nakreślenie przejrzystego obrazu sytuacji gospodarczej kraju. W zestawieniu za 2020 roku, który był czasem pełnym nowych wyzwań dla jednostek samorządu terytorialnego, oprócz analizy ich kondycji finansowej wykazano też koszty poniesione w związku z walką z COVID-19. Rozmowa dr Małgorzaty Gałeckiej ze starostą powiatu wrocławskiego Romanem Potockim odbyła się pod patronatem UEW.
Naukowcy UEW, których można było spotkać na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, są również autorami artykułów publikowanych w biuletynie „Impakt Dolny Śląsk”. To kwartalnik Think Tanku Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, którego premierowego wydanie jest już dostępne online. Głównym tematem pierwszego numeru są ekonomiczne kompetencje i wiedza dla cyfrowego rozwoju w odbudowie kraju, a autorami artykułów są najlepsi specjaliści w swoich branżach – w tym prestiżowym gronie nie mogło oczywiście zabraknąć pracowników UEW.