Kolegium Elektorów zadecydowało o przerwaniu zebrania wyborczego w dniu 14.04.2005, nie dokonując wyboru Prorektorów, w związku z brakiem zgody większości przedstawicieli studentów w Kolegium dla kandydatury Prorektora do spraw Dydaktyki. Termin kolejnego zebrania wyborczego poda UKW po otrzymaniu zgłoszeń kandydatów na Prorektorów od Rektora-Elekta.
Praca doktorska "Sekurytyzacja aktywów w finansowaniu działalności banku hipotecznego w Polsce" Bogusława Półtoraka obroniona na Wydziale Gospodarki Narodowej Akademii Ekonomicznej zajęła drugie miejsce w konkursie Nagroda Banku BISE im. prof. Witolda Kuli. Promotorem pracy była prof. AE dr hab. Dorota Korenik.
W konkursie organizowanych corocznie od 1993 r. pod patronatem Wydziału Ekonomicznego UW nagradzane są prace doktorskie i magisterskie poświęcone aktualnym i minionym inicjatywom społeczno-ekonomicznym.
Więcej informacji: http://www.bise.pl/polski/obise/mecenat/#p2
W murach Akademii gościli 12 kwietnia członkowie Kolegium Prorektorów ds. Kształcenia oraz ds. Studenckich Uczelni Wrocławia i Opola. Podczas posiedzenia omawiano sytuację w szkolnictwie wyższym w związku nadchodzącym niżem demograficznym oraz sposoby dostosowania oferty szkolnictwa wyższego do wymagań rynku pracy, aby uczelnie nie generowały bezrobotnych. Gospodarzem spotkania była prof. Krystyna Mazurek-Łopacińska
14 kwietnia zakończył się konkurs językowy „Połam sobie język!” organizowany po raz drugi przez NZS Akademii Ekonomicznej i Studium Języków Obcych. Zmagania trzyetapowe w sześciu językach trwały od lutego. Wszystkie pierwsze miejsca zajęły studentki! Są to: Helena Rowba i Anna Hochman (język rosyjski - nagrody równorzędne), Magdalena Wójcicka (j. niemiecki), Ewelina Szpilska (j. włoski), Elżbieta Cichy (j. hiszpański), Małgorzata Pastuszek (j. francuski) i Małgorzata Boniakowska (j. angielski). Wszystkim Paniom gratulujemy. Ech, Panowie...
W ramach EIFL- EBSCO dostępne jest 11 baz. Szczególnie interesujące wydają się:
Baza obejmuje archiwum 300 prestiżowych czasopism z zakresu ekonomii i biznesu w pełnym tekście w formacie PDF od 1965 a czasem nawet od 1922 r. W bazie znajdują się takie wiodące czasopisma jak Harvard Business Review, MIT Sloan Management Review, California Management Review, Administrative Science Quarterly, Academy of Management Journal, Academy of Management Review, Industrial & Labor Relations Review, Journal of Management
Studies, Journal of Marketing Management, Journal of Marketing Research (JMR), Journal of Marketing, Journal of International Marketing. Bazy są dostępne pod adresem: http://search.epnet.com
Dla pracowników AE zostały utworzone osobiste konta według wzoru:
Login: jkowalski (inicjał imienia i nazwisko bez kropki pisane razem)
Hasło: numer karty bibliotecznej pracownika
Oddział Informacji Naukowej BG informuje również o możliwości dostępu do bazy ISI Emerging Markets dla pracowników AE spoza kampusu uczelni. Aby uzyskać hasło dostępu do serwisu trzeba wejść na stronę http://www.securities.com/subscribe.html i wypełnić formularz (uwaga: należy podać e-mailowy adres służbowy: ...@ae.wroc.pl).
Dostęp do serwisu będzie aktywny do końca grudnia 2005 r
Dział Służby Pracowniczej informuje, że decyzją Rektora dzień 2 maja 2005 r. jest dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników Uczelni. Powyższe nie dotyczy pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu, którzy w tym dniu wykonują pracę zgodnie z harmonogramem.
Dział Administracyjno–Socjalny informuje, iż podstawą do wypłaty uposażenia urlopowego dla pracowników i wakacyjnego dla dzieci jest pisemny wniosek pracownika o przyznanie w/w świadczeń, zawierający oświadczenie o przychodzie na członka rodziny osiągnięty w 2004 r.. W związku z tym wypełniony wniosek należy złożyć w Dziale Administracyjno – Socjalnym w Pawilonie pok. 14 w nieprzekraczalnym terminie do dnia 10 maja 2005 r.
Zgodnie z Ustawą o ZFŚS oświadczenia które nie będą zawierały informacji o wysokości przychodu na członka rodziny nie mogą być rozpatrzone.
Pracownicy zainteresowani pobytem w Ośrodkach AE w Łebie i Zachełmiu w okresie wakacji prosimy o składanie podań do 20 maja br.
Formularz wniosku jest dostępny na stronie uczelni – pliki do pobrania.
Dostaliśmy zaproszenie na 15. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny EUROSILESIA, który odbywać się będzie w dniach 21 kwietnia–13 maja we Wrocławiu, Brzegu, Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Lubinie i Żarach. Przewodniczącym Rady Honorowej Festiwalu jest Kurt Masur, a patronatem objęli: Minister Kultury, Wojewoda Dolnośląski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Wrocławia. W programie wiele gwiazd (Konstanty Kulka, Krzysztof Jakowicz), a obok koncertów symfonicznych, formy lżejsze – klasyka na wesoło i jazz.
Program Festiwalu tutaj: http://www.ae.wroc.pl/~plikiae/aktualnosci/eurosilesia.htm
Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA, firma Deloitte i dziennik Rzeczpospolita ogłosiły Ogólnopolski Konkurs Podatkowy dla Studentów. Jego ideą jest propagowanie mało popularnego w Polsce zawodu doradcy podatkowego
Według raportu z badań "Studenci prawa w Polsce 2004", przeprowadzonego dla Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa wynika, że tylko 8 proc. studentów prawa jest zainteresowanych zawodem doradcy podatkowego, podczas gdy radcą prawnym chciałoby zostać 35 proc. studentów prawa, sędziami - 37 proc, a adwokatami 30 proc. (PAP)
Eliminacje do konkursu odbędą się 19 maja i polegać będą na odpowiedzi na 60 pytań, z których część powstanie na podstawie artykułów publikowanych (pod logiem konkursu) w Rzeczpospolitej w dniach 18.04 – 18.05.
Szczegóły wkrótce na stronie www.elsa.org.pl
W cyberprzestrzeni został otwarty portal Platformy Niezależnego Stowarzyszenia na Rzecz Nauki i Edukacji (http://www.nauka-edukacja.p4u.pl) adresowany do całej społeczności akademickiej, a także nie akademickiej, zainteresowanej problemami nauki i edukacji w Polsce. Zwracają uwagę liczne teksty niezależnie myślących, które nie zawsze mogą się ukazać w druku. Codziennie przegląd prasy. Co pewien czas gorące tematy dotyczące kluczowych spraw akademickich. na portalu można dokonać subskrypcji nowości.
W kolejnym rankingu wyższych uczelni, przeprowadzonym przez Rzeczpospolitą i Perspektywy, nasza uczelnia zajęła 24 miejsce w kraju (19 w roku 2004) i 3 wśród uczelni ekonomicznych. Organizatorzy przyjęli kryteria zebrane w trzy grupy tematyczne: prestiż (50% całości punktów do zdobycia), siła naukowa (30%) i warunki studiowania (20%). Tradycyjnie wysokie oceny otrzymała uczelnia w sile naukowej. Prestiż mierzony ilością wskazań pracodawców jest również powodem do zadowolenia; gorzej wypadamy w ilości wskazań przez kadrę naukowa i laureatów olimpiad. Stosunkowo nisko została oceniona dostępność dla studentów kadry wysokowykwalifikowanej, mierzona liczbą przeliczeniowa nauczycieli akademickich w stosunku do liczby studentów.
Ranking jest dostępny na stronie: www.rzeczpospolita.pl
Studenci płacący za naukę będą zawierali umowę z uczelnią – zadecydowali posłowie z komisji zajmującej się projektem Ustawy o Szkolnictwie Wyższym, popierając postulat Parlamentu Studentów RP. Ustawa przewiduje również możliwość pobierania opłat za studia w językach obcych i zajęcia nieobjęte planem studiów.
Marszałek Sejmu obiecał przyspieszenie prac nad ustawą, aby przyjął ją jeszcze obecny parlament, pomimo, że posłów czeka sporo pracy w związku z czterdziestoma zgłoszonymi wnioskami mniejszości. Jedną z nich jest projekt, by studia zaoczne i wieczorowe nie były finansowane z budżetu państwa.