22 lutego br. Senat spotkał się na pierwszej w tym roku sesji.
Senatorowie podjęli decyzje o powołaniu Komisji Wyborczej w składzie:
Zatwierdzono (po uwzględnieniu poprawek) Instrukcję wyborczą oraz Kalendarz wyborczy.
Kalendarz wyborczy:
Zgłaszanie kandydatów na elektorów dla wyboru rektora, prorektorów | do 7 marca 2005 r. do godz. 12 |
Zgłaszanie kandydatów na rektora Akademii | do 14 marca 2005 r. do godz. 12 |
Wybory do kolegium elektorskiego dla studentów zaocznych | 17 marca 2005 r. w godz. 10-14 |
Wybory do kolegium elektorskiego | 24 marca 2005 r. w godz. 10-14 |
Wybory rektora Akademii | 7 kwietnia 2005 r. – godz. 12 |
Wybory prorektorów | 14 kwietnia 2005 r. – godz. 12 |
Wybory kolegiów elektorskich dla wyboru dziekanów i prodziekanów | do 18 kwietnia 2005 r. |
Wybory dziekanów i prodziekanów | do 16 maja 2005 r. |
Wybory przedstawicieli do Senatu AE | do 2 czerwca 2005 r. |
Wybory przedstawicieli do Rad Wydziałów | do 2 czerwca 2005 r. |
Senat na wniosek rektora powoła Komisje Dyscyplinarną i Odwoławczą Komisję Dyscyplinarną dla Studentów | do 15 czerwca 2005 r. |
Rady wydziałów i jednostki międzywydziało-we wybiorą przedstawicieli do Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli Akademickich | do 15 czerwca 2005 r. |
Rady wydziałów, pracownicy Biblioteki Głównej i samorząd studencki wybiorą przedstawicieli do Rady Bibliotecznej | do 15 czerwca 2005 r. |
Profesor Wanda Kopertyńska, dziekan Wydziału Zarządzania i Informatyki zapoznała senatorów z wnioskiem Wydziału ZI o nadanie tytułu doktora honoris causa naszej uczelni prof. Andrzejowi Barczakowi z Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Przedstawiła także recenzje prof. Welfe i prof. Kolupy o dorobku prof. Andrzeja Barczaka. Senat zaakceptował propozycję Wydziału.
Dziekan Wydziału Gospodarki Narodowej prof. Marek Łyszczak przedstawił wniosek o zatrudnienie na stanowisku prof. nadzwyczajnego AE w Katedrze Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych dr hab. Bogusławy Drelich-Skulskiej. Wniosek zatwierdzono.
Dziekan Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego prof. Władysław Leśniak przedstawił 3 wnioski o zatrudnienie na stanowisko prof. nadzwyczajnego AE dla:
Wnioski zatwierdzono.
Prorektor prof. Nauki prof. Stanisław Nowosielski przedstawił wnioski osobowe dla:
Senat po zapoznaniu się z wnioskiem Rady Wydziału Gospodarki Regionalnej i Turystyki (zaprezentowanym przez dziekana prof. Ryszarda Brola) podjął decyzje o utworzeniu z dniem 1 marca 2005 r. Katedry Mikroekonomii na Wydziale GRiT i powołał prof. dr hab. Andrzeja Matysiaka na stanowisko kierownika Katedry.
Na wniosek kwestora mgr. Krzysztofa Małysa Senat zatwierdził korektę do planu rzeczowo-finansowego na rok 2004 wynikającą z przekazania przez MENiS dodatkowych dotacji na działalność dydaktyczną, działalność statutową (dla Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego) i na pomoc materialną dla studentów.
Senatorowie zapoznali się z planem wydawniczym na 2005 rok i zaakceptowali jego projekt.
Rektor prof. Marian Noga zaapelował do przedstawicieli senackich komisji o przygotowanie na kolejne spotkanie Senatu (w dniu 22 marca) krótkiego sprawozdania z realizacji zadań wynikających ze „Strategii rozwoju Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu”.
17 lutego 2005 roku rozpoczęła działalność Rada Nauki, która jest organem kluczowym zarówno przy formułowaniu ogólnych zasad polityki naukowej, jak i podejmowaniu szczegółowych decyzji, związanych z finansowaniem poszczególnych projektów badawczych. Najważniejszym organem Rady Nauki jest Komitet Polityki Naukowej i Naukowo-Technicznej, którego zadaniem jest kreowanie strategii Polski w dziedzinie rozwoju nauki oraz określanie priorytetowych dziedzin, na których rozwój przeznaczone zostaną większe środki. W jego skład weszło 11 profesorów z różnych dziedzin nauki. Wśród nich, jako jedyny reprezentant nauk ekonomicznych, społecznych i prawnych, a także jedyny przedstawiciel Dolnego Śląska znalazł się prof. Krzysztof Jajuga, dyrektor Instytutu Zarządzania Finansami na wydziale ZI.
Kwestura informuje, że tzw. 13 pensje zostaną wypłacone 1 marca.
Pracownicy, którzy jeszcze nie odebrali rozliczenia podatkowego za rok 2004 (PIT) mogą to uczynić w odpowiednim pokoju działu finansowego w bud. G.
Prof. Krzystof Jajuga będzie jednym z prelegentów na międzynarodowej konferencji pt. Alokacja aktywów w funduszach emerytalnych, która odbędzie się 1 marca w Warszawie w sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie przy ul. Książęcej 4. Organizatorem konferencji, inaugurującej działalność polskiego oddziału CFA Institute, jest Polish Association of Investment Professionals (PAIP). Podczas konferencji prelekcje wygłoszą również m.in.: Christian Dreyer, CFA (Tertium datur AG, Basel, Szwajcaria) oraz dr Robert A. Clark, CFA (University of Evansville, USA) Konferencji towarzyszyć będzie ceremonia rozdania CFA Scholarships.
Początek konferencji o godz. 16.00 Wstęp wolny.
Tytuł Chartered Financial Analyst® (CFA®) jest powszechnie rozpoznawanym i uznawanym międzynarodowym standardem, świadczącym o wysokim poziomie kwalifikacji zawodowych z zakresu zarządzania inwestycjami. Jest to obecnie tytuł cieszący się największym poważaniem w środowisku. Więcej: http://www.cfa.com.pl
W dniach 01- 02 marca 2005 r., w Hotelu Holiday Inn we Wrocławiu odbędą się VIII Międzyuczelniane Targi Pracy Profesja 2005. Głównym organizatorem przedsięwzięcia jest Międzyuczelniane Biuro Karier – Wrocław, które od 8 lat pomaga studentom i absolwentom wrocławskich wyższych szkół państwowych w aktywnym wejściu na rynek pracy.
Udział w tegorocznej, ósmej już, edycji targów zapowiedzieli m.in.: Hewlett – Packard, Electrolux, Wabco, GE Power Controls, Auchan, Bank Inicjatyw Społeczno – Ekonomicznych, Faurecia – Wałbrzych, Polifarb Cieszyn - Wrocław i wiele innych.
Patronat honorowy nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Wrocławia oraz Przewodniczący Związku Pracodawców Dolnego Śląska.
Targom towarzyszyć będą prezentacje firm oraz wykłady związane z planowaniem kariery zawodowej w Polsce i UE, każdy odwiedzający zaś otrzyma bezpłatny egzemplarz Biuletynu Targowego. Szczegóły na www.profesja.org.pl
Europejskie Centrum Między-uniwersyteckie na Rzecz Praw Człowieka i Demokratyzacji (EIUC) ogłosiło nabór na roczne uzupełniające studia magisterskie w ramach Europejskiego Programu Studiów Magisterskich w dziedzinie Praw Człowieka i Demokratyzacji (E.MA). E.MA oferuje 90 studentom roczny, unikatowy program studiów w Wenecji (pierwszy semestr) i na 37 uniwersytetach reprezentujących wszystkie państwa członkowskie UE (drugi semestr), obejmujący również praktyczne misje w terenie. Na najlepszych absolwentów czekają prestiżowe praktyki w instytucjach europejskich i międzynarodowych. Termin składania aplikacji mija 17 marca. Szczegółowe informacje znajdują się w załączonych materiałach:
Studenci zainteresowani marketingiem, którzy chcieliby przeprowadzić społeczną kampanię marketingową i wcielić w życie swoje pomysły mogą wziąć udział w programie Wolontariatu na rzecz Rozwoju Inicjatyw Pomocowych pod nazwą POLYGON. Program polega na kojarzeniu organizacji dobra publicznego pragnących zrealizować kampanie promocyjne związane ze swoim charakterem, z wolontariuszami posiadającymi podstawowe umiejętności w zakresie tworzenia kampanii społecznych. Jednym z organizatorów programu jest stowarzyszenie AIESEC.
Szczegóły i aplikacje na stronie: www.polygon.org.pl
15 lutego 2005 roku rozpoczął się Konkurs Szarych Komórek czyli Drugi Ogólnopolski Konkurs na Najlepsze Studenckie Badanie z Psychologii Ekonomicznej. Organizatorem jest Akademickie Stowarzyszenie Psychologii Ekonomicznej TONUS...Autorami prac mogą być studenci różnych kierunków, można zgłaszać: prace semestralne, roczne, licencjackie, magisterskie oraz badania przeprowadzone specjalnie na konkurs. Dla zwycięzców ufundowano wyróżnienia i nagrody o łącznej wartości ponad 20 000 zł. Autorzy mogą tworzyć maksimum 4 osobowe zespoły. Każda praca musi posiadać opiekuna naukowego. Partnerami Merytorycznymi są: Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Polskie Towarzystwo Badaczy Rynku i Opinii, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego, Centrum Ekonomii Eksperymentalnej oraz Fundacja Edukacji Rynku Kapitałowego
Termin nadsyłania prac 30 czerwca 2005 roku
Regulamin i szczegółowe informacje: www.tonus.org.pl
Pod takim hasłem będzie przebiegał, w dniach 16-23 września, tegoroczny Dolnośląski Festiwal Nauki. Organizatorzy podzielili imprezy na kilkanaście działów:
Poza prezentacjami uczelni, instytutów PAN i instytucji kulturalnych przewidywane są również imprezy środowiskowe. W ich ramach odbędą się uroczysta inauguracja i zakończenie Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, a także imprezy zgromadzone pod hasłami:
Dolnośląski Festiwal Nauki uzyskał wysoką ocenę stowarzyszenia skupiającego organizatorów imprez popularyzujących naukę w krajach europejskich EUSCEA. Wizytatorzy z Holandii i Szwecji zwrócili uwagę na duże, w porównaniu z Zachodem, zaangażowanie uczonych w popularyzację nauki. W innych krajach zajmują się tym raczej wyspecjalizowane komórki, dysponujące odpowiednim budżetem i fachowcami od marketingu. Prof. Kazimiera Wilk, szefowa DFN, uważa, że nasz festiwal, dzięki udziałowi kadry naukowej zyskuje na wiarygodności i ma znacznie wyższy poziom.
Posłowie sejmowej komisji edukacji, którzy pracowali nad kolejnymi zapisami Prawa o szkolnictwie wyższym zdefiniowali pojęcia „uniwersytet”, „politechnika” i „akademia”. Różnica między poszczególnymi typami szkół wyższych polega na ilości dziedzin, w których szkoła ma prawo nadawać stopień doktora. I tak uniwersytetem można nazwać każdą uczelnię, która ma prawo nadawać stopnie doktora w co najmniej 12 dziedzinach. Nazwę politechniki może nosić szkoła, która ma uprawnienia do nadawania doktoratów w co najmniej sześciu dziedzinach, w tym co najmniej czterech z zakresu nauk technicznych. Akademia zaś to uczelnia z uprawnieniami do nadawania stopnia doktora w co najmniej dwóch dziedzinach.
Przypomnijmy, że wydziały GN, ZI i GRiT wrocławskiej Akademii Ekonomicznej mają prawo nadawania stopnia doktora nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii a dwa pierwsze wydziały również stopnia doktora nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu.
Prawie o 10 procent - do 135 tysięcy - wzrosła liczba studentów, którzy w roku akademickim 2003/2004 skorzystali z europejskiego programu wymiany Erasmus. Wzrosła również liczba nauczycieli uczestniczących w programie - informuje Komisja Europejska. Najwięcej studentów przyjechało do Hiszpanii (22 tys.), Francji (19 tys.) i Niemiec (16 tys.). Najpopularniejszymi kierunkami wybieranymi przez studentów są ekonomia, zarządzanie oraz filologie.
W roku akademickim 2003/2004 z programu skorzystało również prawie 18,5 tys. nauczycieli, co stanowi wzrost o 9,3 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Najwięcej z nich szkoliło się w Niemczech (2,4 tys.), we Francji (2,2 tys.) i we Włoszech (1,9 tys.).