Naszą uczelnię odwiedzili zagraniczni doktorzy honoris causa AE, którzy uczestniczyli w międzynarodowej konferencji naukowej z udziałem doktorów honorowych wyższych uczelni Wrocławia i Opola, zorganizowanej we Wrocławiu w dniach 1-2 maja. W piątek 30.04 prof. Leroy King z USA spotkał się z rektorem, prof. Marianem Nogą i prorektorem ds. Rozwoju i Współpracy z Zagranicą, prof. Józefem Dziechciarzem. Dzisiaj, 4 maja, rektor przyjmie prof. Giuseppe Calzoniego z Włoch, który pozostanie gościem uczelni do 8 maja.
Wywiady z profesorami zamieści Nasza Akademia w najbliższym numerze.
W ramach obchodów 35-lecia Akademii Ekonomicznej w Jeleniej Górze, 22 maja br. odbędzie się zjazd absolwentów Wydziału GRiT. W tym roku – piszą organizatorzy w zaproszeniu - będzie miał on charakter turystyczno-balowy, bowiem rozpocznie się w schronisku Samotnia. Szczegóły dalszych punktów programu można znaleźć na stronie http://www.ae.jgora.pl/zjazd/.
Grupa Studentów Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu weźmie udział w VI Ogólnopolskim Konkursie Studenci Dla Przedsiębiorczości SIFE Polska, który odbędzie się w Poznaniu 7 maja. W jury zasiądą przedstawiciele wielu znanych firm i instytucji m.in.: KPMG, Wrigley, Unilever, Emax, Konfederacji Pracodawców Polskich, Międzynarodowych Targów Poznańskich, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Banku Zachodniego WBK. Studenci rywalizować będą o możliwość reprezentowania swojej Uczelni i kraju na IV międzynarodowym finale SIFE – SIFE World Cup, we wrześniu w Barcelonie.
Podczas VI Konkursu w Poznaniu drużynę SIFE z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu reprezentować będą: Katarzyna Bałazińska, Maciej Doliński, Barbara Leśniak, Iwona Szylkiewicz, Dorota Wypych. Opiekunem grupy jest dr Grzegorz Krzos z Katedry Teorii Organizacji i Zarządzania.
Program SIFE (Students In Free Enterprise – Studenci Dla Przedsiębiorczości) powstał w Stanach Zjednoczonych i obecnie realizowany jest w około 40 państwach na całym świecie. Stawia on przed młodymi ludźmi wyzwanie w postaci przekazania członkom lokalnych społeczności wiedzy, postaw, umiejętności potrzebnych do funkcjonowania w wolnorynkowej gospodarce oraz do wykorzystania w sposób etyczny systemu wolnorynkowego do poprawy własnego położenia. Studenci wychodzą naprzeciw temu wyzwaniu kreując, planując, realizując i prezentując projekty edukacyjne. Dzięki temu młodzi ludzie jeszcze podczas studiów zdobywają doświadczenie, które znakomicie przygotowuje ich do wyzwań w życiu zawodowym.
Więcej informacji o programie SIFE można uzyskać na stronie www.sife.org.pl lub www.sife.org
Rozstrzygnięty został środowiskowy konkurs dla studentów, organizowany przez Planetę Młodych, pod nazwą TWÓJ MILION. Zadaniem uczestników było przygotowanie najciekawszego sposobu zainwestowania jednego miliona. II nagrodę zdobył Piotr Sitkowski - student Akademii Ekonomicznej, ustępując jedynie Pawłowi Woźniakowi z Wydziału Architektury PWr. Zwycięzcy odebrali nagrodę główną – milion groszy.
W dniach od 19 do 21 maja 2004 roku w holu budynku “Z” odbędzie się kolejna wystawa zagranicznych publikacji naukowych, organizowana przez Bibliotekę i Wydział ZI. Jeden z wystawców, International Publishing Service, zapewnia specjalne, niższe ceny na swoje publikacje. Wystawa będzie czynna w godz. 9-16.
Studium Języków Obcych zaprasza studentów i pracowników do wzięcia udziału w kursie językowym w Moskwie, w terminie 29.08.04 - 21.09.04
Szczegółowych informacji udziela i przyjmuje zapisy (do 11 maja br.) mgr Maria Niemczyk, budynek S pok. 47, tel. 3680444, w godzinach dyżurów:
wtorki 15.00-16.00; 17.30-18.00
środy 14.40-15.40
czwartki 11.00-12.00
Dolnośląskie Studenckie Forum Business Centre Club zaprasza na konferencję kończącą etap regionalny II edycji konkursu Twoja wizja rozwoju przedsiębiorczości. Podczas konferencji laureaci konkursu otrzymają nagrody, zostanie zaprezentowana najlepsza praca oraz najciekawsze pomysły promujące przedsiębiorczość, m.in. „Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości” i „Bank Praktyk”. Gośćmi konferencji będą m.in.: rektor AE, prof. Marian Noga, kanclerz Loży Dolnośląskiej BCC, Janisław Muszyński, poseł Grzegorz Schetyna oraz dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego UM, Marek Winkowski.
Termin konferencji: 5 maja, godz. 11.00 w Auli AE.
KBN udostępnił na swojej stronie internetowej tablicę ogłoszeń, której celem jest pomoc w poszukiwaniu partnerów do współpracy naukowej. Można zamieszczać na niej również informacje o wszelkich inicjatywach związanych z nauką. Ogłoszenia, nie przekraczające 1 strony maszynopisu, należy przesyłać na adres e-mail: dip@kbn.gov. Ogłoszenia są bezpłatne. Szczegóły na stronie: http://www.kbn.gov.pl/pub/kbninfo/tablica/
Sejm na posiedzeniu w dniu 30 kwietnia uchwalił nowelizację ustaw o szkolnictwie wyższym, o wyższych szkołach zawodowych oraz o pożyczkach i kredytach studenckich. Jak donosi Rzeczpospolita z 4 maja, najważniejsze zmiany w przyznawaniu stypendiów (socjalnego i naukowego) dotyczą objęcia nimi również studentów uczelni niepaństwowych oraz studiów zaocznych i wieczorowych, i to jeszcze przed zakończeniem tego roku akademickiego. Ustalono, że maksymalna wysokość dochodu uprawniającego do otrzymania stypendium socjalnego wynosi 569 zł. Wzrośnie również – do 600 zł - wysokość kredytu studenckiego, który trzeba będzie zacząć spłacać w dwa lata po zakończeniu studiów, a nie, jak dotychczas, po roku. Objęci nim zostali również studenci studiów doktoranckich, ale nie dłużej niż przez cztery lata. Dotacja mieszkaniowa pójdzie bezpośrednio do studenta, który sam zdecyduje, czy wydać ją na akademik, czy na kwaterę prywatną. Nowością jest również zwiększenie stypendium socjalnego z tytułu niepełnosprawności.
Ukazał się Dziennik Ustaw nr 66 z 19 kwietnia, a w nim rozporządzenie przewodniczącego KBN z 29 marca zmieniające rozporządzenie w sprawie kryteriów i trybu przyznawania i rozliczania środków finansowych ustalanych w budżecie państwa na naukę.