Informacja związana z przesyłaniem dokumentów do Narodowego Centrum Nauki
Informujemy, że w celu ułatwienia wykonywania Beneficjentom obowiązków wynikających z Umów grantowych (umów o realizację i finansowanie projektów badawczych, staży po uzyskaniu stopnia naukowego doktora, stypendiów doktorskich, działań naukowych), również tych, w których zapisy umów wymagają przesyłania dokumentów w formie pisemnej (papierowej), Narodowe Centrum Nauki uznaje jako prawidłowo złożone raporty końcowe, raporty roczne, aneksy i pozostałą korespondencję wynikającą z uprawnień wykonawców grantów jeśli zostaną one opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym właściwych osób i przesłane na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Centrum (/ncn/SkrytkaESP) dostępnej na platformie ePUAP.
Komunikat ws. możliwej zmiany terminu złożenia raportów rocznych i końcowych (proszę przeczytać całą informację)
Informujemy, że raporty roczne z realizacji projektów badawczych i staży po uzyskaniu stopnia naukowego doktora powinny zostać złożone w Centrum do 31.03.2020 r., a raporty końcowe w terminie wynikającym z umowy. W przypadku podmiotów, które z powodu zaistniałej sytuacji dotyczącej zagrożenia epidemiologicznego spowodowanego koronawirusem SARS-CoV-2 będą miały problem z dotrzymaniem powyższych terminów, Centrum dopuszcza możliwość złożenia raportów w terminie późniejszym: raporty roczne nie później niż 30.04.2020 r., raporty końcowe nie później niż 30 dni od pierwotnej daty złożenia wynikającej z umowy.
Od 17 marca 2020 Centrum Obsługi Badań Naukowych funkcjonuje według nowych zasad. Codzienne dyżury w godzinach 9:00-14:00:
1. Pok. 2b, bud. D: Sekcja Obsługi Finansowej Badań Naukowych,
2. Pok. 109, bud. D: Sekcja Rozwoju Kompetencji Naukowych, Sekcja Obsługi Finansowej Badań Naukowych, Interekon.
Wszyscy pracownicy są dostępni mailowo w godzinach 7:30-15:30.
W przypadku wizyt indywidualnych, prosimy o wcześniejszy kontakt mailowy (cobn@ue.wroc.pl) lub telefoniczny 71 36 80 137, 71 36 80 787.
WZÓR zgoda na wydatek - subwencja
WZÓR zgoda na wydatek - projekty badawcze NCN
Centrum Obsługi Badań Naukowych przygotowuje kolejną ofertę szkoleniową dla nauczycieli akademickich naszej uczelni. Chcemy tą drogą poprosić
osoby z grona naszych pracowników, którzy dysponują wiedzą i doświadczeniem pozwalającymi poprowadzić zajęcia/warsztaty w następujących obszarach tematycznych:
Programowania w Python
Zagadnienia szkolenia winny obejmować: metody Data Mining, wraz ze
sposobami ich zastosowania z poziomu Pythona; wybrane inne metody: uczenie nadzorowane, uczenie bez nadzoru, drzewa decyzyjne, Ensemble Learning, maszyny wektorów nośnych (SVM), sztuczne sieci
neuronowe i podstawy Deep Learning, PC, oraz metoda AS.
Programowanie R
Podstawy programowania R w liczbie 16 h oraz Zastosowania
programowania R w badaniach naukowych w liczbie 16 godzin.
Ekonometria przestrzenna w R
Zagadnienia to m.in.: wczytywanie i przetwarzanie danych
przestrzennych, tworzenie wykresów mapowych (statystycznych i interaktywnych), pakiety sf, tmap, mapview, statystyka przestrzenna (miary, testy statystyczne), regresja ważona geograficznie, modele
liniowe z autokorelacją przestrzenną, panelowe modele ekonometrii przestrzennej (m.in. pakiet spdep) oraz pakiet R-INLA.
Metody badań jakościowych
W zakres szkolenia winny wchodzić m.in. takie zagadnienia jak:
projektowanie, moderacja i analiza wyników oraz raportowanie badań jakościowych, trening umiejętności w zakresie prowadzenia badań jakościowych, wykorzystanie metod jakościowych w badaniach z
obszaru nauk ekonomicznych.
Metody badań eksperymentalnych
Zagadnienia szkoleń winny obejmować: etapy procesu badawczego,
charakterystyki modelu eksperymentalnego, typy modeli eksperymentalnych z uwzględnieniem liczby zmiennych niezależnych i zależnych oraz ich poziomów, projektowanie badań eksperymentalnych,
kodowanie, kategoryzacja i kodowanie emic i etic, charakterystyka opisowa zmiennych (m.in. miary położenia, zmienności, asymetrii), wybrane metody postępowania z brakami danych.
NVivo
W zakres szkolenia winno wchodzić: analiza z wykorzystaniem CAQDAS,
tworzenie plików i importowanie danych, fragmentacja danych i kodowanie otwarte, przeszukiwanie poprzez kody i praca z listą kodów, kodowanie selektywne, tworzenie kategorii i przyporządkowywanie
kodów, sortowanie i organizacja zbiorów kategorii, prowadzenie memos w analizie, tworzenie map pojęciowych i diagramów integrujących.
Od prowadzących oczekujemy potwierdzonego przeprowadzenia co najmniej
30 godzin szkoleń z danego obszaru w instytucjach zewnętrznych oraz publikacji w międzynarodowych czasopismach ze wskazanego obszaru wiedzy.
Aktualne ogłoszenia o naborach będą publikowane na bieżąco.
Zgłoszenia należy wysłać na adres karolina.muszynska@ue.wroc.plUE i SGH łączą siły w realizacji projektów naukowych
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie organizują konkurs na dofinansowanie badań w ramach międzyuczelnianych grantów dla swoich pracowników badawczych i badawczo-dydaktycznych. Celem projektu jest wzbogacenie wiedzy w jednej lub kilku dyscyplinach naukowych, rozwój naukowy nauczycieli akademickich zatrudnionych w SGH i UEW oraz podjęcie przyszłych działań służących realizacji projektów badawczych finansowanych ze źródeł zewnętrznych.
Projekt międzyuczelnianych grantów jest wspaniałą okazją do nawiązania długotrwałej współpracy między przedstawicielami akademickimi dwóch uczelni oraz wymiany doświadczeń.
Aby ubiegać się o grant, należy stworzyć zespół w celu wspólnego prowadzenia badania naukowego, składającego się z co najmniej czterech, ale nie więcej niż dziesięciu, nauczycieli akademickich zatrudnionych w SGH i UEW, przy czym udział pracowników jednej z uczelni nie może stanowić mniej niż 40%.
W nawiązaniu współpracy pomogą specjalnie przygotowane biogramy uczestników chętnych do wzięcia udziału w konkursie, publikowane na stronach dedykowanych inicjatywie.
Na realizację jednego projektu badawczego przewidziany jest grant w wysokości do 24 tys. brutto.
Rozpoczęcie etapu aplikacyjnego już 30.09.2019.
Więcej szczegółów na dedykowanej stronie projektu: http://www.ue.wroc.pl/badania/20351/projekt_sgh_oraz_uew.html
1. Program Springer Open Choice dla Polski umożliwia autorom, afiliowanym w polskich instytucjach akademickich, publikowanie artykułów na licencji CC BY w czasopismach hybrydowych Springer. Lista ta obejmuje 1938 tytułów w roku 2019 r.
Więcej na stronie – Program Springer Open Choice – licencja Compact
Pilotażowy program publikowania otwartego Elsevier – licencja krajowa Elsevier 2019-2021 obejmuje możliwość publikowania w czasopismach hybrydowych i gold open access Elsevier autorom korespondencyjnym, afiliowanych w instytucjach zgłoszonych do licencji.
Więcej na stronie – Pilotażowy program publikowania otwartego Elsevier
Pytania prosimy kierować na adres: ozon@ue.wroc.pl
W trakcie spotkania dowiecie się Państwo:
-jak przygotować wniosek uwzględniając kwestie formalne i merytoryczne,
-jak skonstruować budżet projektu,
-na co zwracają uwagę eksperci decydujący o przyznaniu grantu ze środków NCN.
Obecnie otwarte konkursy to OPUS 17 i PRELUDIUM 17 (termin zgłoszeń mija 17 czerwca), MOZART (nabór ciągły).
W najbliższym czasie planowane jest uruchomienie naboru na wnioski w ramach konkursów: MINIATURA, SONATA i MAESTRO.
Szczegóły dostępne na stronie: https://www.ncn.gov.pl/finansowanie-nauki/konkursy/harmonogram
Terminy i miejsce spotkania:
Środa 29.05.2019 w godzinach 14:00-16:00, sala 213 A
Zapisy: https://forms.gle/Fq6UcjhgevEBS78e6
Rozstrzygnięcie naboru wniosków na realizację zadań publicznych w zakresie edukacji publicznej, w tym szkolnictwa wyższego w 2019 roku.
W dniu 19 marca 2019 r. Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął Uchwałę nr 523/VI/19 w sprawie rozstrzygnięcia naboru wniosków na realizację zadań publicznych w zakresie edukacji publicznej, w tym szkolnictwa wyższego w 2019 roku.
W załączeniu Uchwała nr 523/VI/19 z dnia 19 marca 2019 r.
Dofinansowanie otrzymali:
1. prof. dr hab. inż. Tomasz Lesiów na realizację zadania:
IV KONFERENCJA NAUKOWO-TURYSTYCZNA pod patronatem JM Rektora UE we Wrocławiu prof. dr hab. Andrzeja Kalety Z CYKLU PRODUKTY TURYSTYCZNE PODWYŻSZAJĄCE JAKOŚĆ USŁUG TURYSTYCZNYCH „CZYNNIKI DETERMINUJĄCE JAKOŚĆ PRACY PRZEWODNICKIEJ” w wysokości 3 000,00 zł
2. Dr Agnieszka Piekara na organizację Konferencji Naukowej:
"Dolny Śląsk jako lider w sektorze nutraceutyków, żywności prozdrowotnej i suplementów diety" w wysokości 8 000,00 zł
Nabór wniosków na realizację zadań publicznych w zakresie edukacji publicznej, w tym szkolnictwa wyższego w 2019 r.
Celem naboru wniosków jest wyłonienie i wsparcie zadań dotyczących realizacji zadań publicznych w zakresie edukacji publicznej, w tym szkolnictwa wyższego wraz z udzieleniem dotacji na ich dofinansowanie.
W ramach działania przewiduje się dofinansowanie następujących rodzajów zadań:
Zadanie 1
Organizacja konferencji, seminariów, spotkań naukowych;
Zadanie 2
Publikacje, wydawnictwa naukowe;
Bezpłatne wydawnictwa książkowe i multimedialne.Tematyka poruszanych zagadnień, na które uprawnione podmioty chcą uzyskać dofinansowanie (zarówno na zadanie 1 jak i na zadanie 2) musi być związana z zadaniami Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego tj. z edukacją lub działalnością organizacji pozarządowych lub działaniami na rzecz osób niepełnosprawnych.
Podmiotami uprawnionymi do złożenia wniosku są dolnośląskie uczelnie wyższe.
Przedsięwzięcie obejmuje zadania, których realizacja rozpoczyna się nie wcześniej niż 1 kwietnia 2019 roku i kończy się nie później niż 31 grudnia 2019 r.
Czas realizacji powinien obejmować okres przygotowania, przeprowadzenia zadania oraz zakończenia zadania.
Wnioski należy składać w terminie od dnia 11.02.2019 r. do dnia 4.03.2019 r.
Szczegółowe informacje znajdują się w załączeniu ( Uchwała nr 331/VI/19 ZWD z dnia 5 lutego 2019 r. w sprawie naboru wniosków na realizację zadań publicznych w zakresie edukacji publicznej, w tym szkolnictwa wyższego w 2019 r. oraz załączniki do uchwały wraz z ogłoszeniem - zał. nr 1), także w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Ogłoszenie zamiesza się również na tablicy ogłoszeń Wydziału Edukacji i Nauki UMWD.
Wniosek realizacji zadania publicznego (wersja edytowalna)
Wypełnione wnioski należy składać w wersji papierowej i elektronicznej w Sekcji Badań Naukowych
do 25 lutego 2019 r. w bud. D pok. 2a i 2b
adres mailowy: barbara.sarapuk@ue.wroc.pl; iwona.borejko@ue.wroc.pl;
tel. 71 360 80 137; 71 360 80 104
W imieniu Władz Rektorskich zapraszamy wszystkich pracowników naukowych na spotkanie z prof. Dariuszem Jemielniakiem z Akademii Leona Koźmińskiego. Spotkanie będzie dotyczyło zarządzania rozwojem kariery naukowej w naukach ekonomicznych.
Spotkanie jest dedykowane w szczególności osobom szukających efektywnych ścieżek rozwoju naukowego oraz będących kierownikami zespołów czy będących mentorami naukowymi.
Podczas konwersatorium zapoznają się Państwo z najlepszymi praktykami w obszarze:
• metod planowania kariery naukowej
• rozwoju potencjału naukowego młodej kadry
• zarządzania ścieżkami rozwoju doświadczonych naukowców
• technik weryfikacji atrakcyjności naukowej realizowanych tematów badawczych
• najlepszych praktyk na wsparcie instytucjonalne kadr naukowych funkcjonujących na renomowanych uczelniach w Polsce i zagranicą
• form aktywności naukowych oraz programów mobilnościowych, z których warto korzystać
• efektywnego budowania sieci kontaktów w środowisku międzynarodowym
• szkoleń najefektywniej usprawniających warsztat badacza
Czas i miejsce spotkania:
Data: 28.11.2018
Godzina: 15:00,
Miejsce: budynek A, sala 1 A
Formularz zapisów:
https://goo.gl/forms/1w0BeM5f7m1iSM5T2
Sylwetka eksperta
Prof. Dariusz Jemielniak – polski teoretyk zarządzania, profesor nauk ekonomicznych specjalizujący się w zarządzaniu wysokimi technologiami i organizacjami otwartej współpracy, kierownik Katedry
Zarządzania Międzynarodowego oraz centrum badawczego CROW w Akademii Leona Koźmińskiego, założyciel grupy badawczej NeRDS. Profesor wizytujący m.in. na Cornell University, Harvard University,
University of California Berkeley, Harvard Law School, Massachusetts Institute of Technology. Stypendysta m.in. Collegium Invisibile, Fundacji Nauki Polskiej, Fundacji Fulbrighta, Fundacji
Kościuszkowskiej. Od 2011 członek Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik. W 2012 został członkiem Akademii Młodych Uczonych PAN na kadencję 2012–2017. W 2014 został powołany do Komitetu Polityki
Naukowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Instrukcje składania wniosków w konkursach OPUS 16, PRELUDIUM 16 i SONATA 14
Informujemy, że w sekcji Instrukcje przygotowania wniosków dostępne są szczegółowe instrukcje sporządzania i składania wniosków w konkursach ogłoszonych 14 września 2018 r.:
OPUS 16 – na projekty badawcze, w tym finansowanie zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej niezbędnej do realizacji tych projektów,
PRELUDIUM 16 – na projekty badawcze realizowane przez osoby rozpoczynające karierę naukową nieposiadające stopnia naukowego doktora.
SONATA 14 - na projekty badawcze realizowane przez osoby rozpoczynające karierę naukową posiadające stopień naukowy doktora, uzyskany w okresie od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem.
Już po raz szesnasty otwieramy nabór wniosków w konkursach OPUS i PRELUDIUM, a po raz czternasty w konkursie SONATA. W konkursach krajowych do zdobycia jest łącznie 480 mln zł. We współpracy z Niemiecką Wspólnotę Badawczą (DFG) uruchamiamy BEETHOVEN CLASSIC 3 oraz nowość – BEETHOVEN LIFE 1. W konkursach międzynarodowych naukowcy mogą pozyskać 50 mln zł. Łącznie do zdobycia w otwieranych właśnie konkursach jest rekordowa pula 530 mln zł.
Po sukcesach dwóch poprzednich edycji konkursu BEETHOVEN rusza kolejna – pod nową nazwą, lecz na tych samych warunkach. W ramach konkursu BEETHOVEN CLASSIC 3 na polsko-niemieckie projekty badawcze będzie można składać wnioski w naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce oraz w wybranych dyscyplinach nauk ścisłych i technicznych. Budżet konkursu, organizowanego wspólnie z Niemiecką Wspólnotą Badawczą (Deutsche Forschungsgemeinschaft, DFG), wynosi 30 mln zł.
Nowością w ofercie konkursowej jest BEETHOVEN LIFE, będący uzupełnieniem konkursu BEETHOVEN CLASSIC. Skierowany jest do naukowców prowadzących badania w zakresie nauk o życiu. Będzie to pierwszy konkurs przeprowadzany przez Centrum w oparciu o procedurę agencji wiodącej (Lead Agency Procedure). W pierwszej edycji rolę agencji wiodącej pełnić będzie DFG. W związku z tym wnioski będą oceniane merytorycznie wyłącznie przez niemiecką agencję, a do NCN będą składane wnioski krajowe na finansowanie polskich części projektów badawczych. W konkursie BEETHOVEN LIFE do rozdysponowania jest 20 mln zł.
– Cieszy nas fakt, że współpraca z Niemiecką Wspólnotą Badawczą została rozszerzona o konkurs z dziedziny nauk o życiu. Dzięki temu oferta konkursowa dla badaczy współpracujących ze stroną niemiecką stała się kompletna – komentuje prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN. – Biuro Centrum ma zaś okazję sprawdzić, jak spisuje się Lead Agency Procedure w usprawnianiu i przyspieszaniu oceny wniosków w konkursach organizowanych we współpracy z zagranicznymi partnerami. W przyszłości chcielibyśmy stosować ten system oceny we wszystkich takich konkursach.
Oprócz programów międzynarodowych ogłoszono flagowe konkursy Narodowego Centrum Nauki: OPUS, PRELUDIUM i SONATĘ. W tej edycji znacznie zwiększono budżety wszystkich trzech konkursów. Na OPUS 16 przeznaczono 350 mln zł, na PRELUDIUM 16 – 40 mln zł, zaś na SONATĘ 14 – 90 mln zł.
– OPUS, PRELUDIUM i SONATA to najpopularniejsze konkursy w ofercie NCN. Poziom składanych wniosków z roku na rok jest coraz wyższy i zdarzało się, że dobre wnioski były odrzucane ze względu na niewystarczający budżet danego konkursu. Dlatego też zależało nam, aby zwiększyć pulę środków finansowych, dzięki czemu więcej wartościowych projektów będzie miało szansę na realizację – tłumaczy prof. Janusz Janeczek, przewodniczący Rady NCN.
Konkurs OPUS 16 jest przeznaczony dla wszystkich badaczy, niezależnie od etapu kariery naukowej. W ramach realizacji projektu mogą oni otrzymać środki na zatrudnienie zespołu naukowców pracujących nad badanym zagadnieniem oraz zakupić lub wytworzyć aparaturę naukowo-badawczą, która jest niezbędna do ich realizacji. Możliwe jest także przyznanie stypendiów dla młodych badaczy.
PRELUDIUM 16 to konkurs dedykowany osobom rozpoczynającym karierę naukową, nieposiadającym stopnia naukowego doktora. Doktoranci mają możliwość samodzielnie poprowadzić trwający rok, dwa lub trzy lata projekt badawczy, nie musi on być jednak związany z tematyką rozprawy doktorskiej. Maksymalne finansowanie pojedynczego projektu może wynieść odpowiednio 70, 140 lub 210 tys. zł.
Z kolei SONATA 14 jest konkursem skierowanym do osób, które uzyskały stopień doktora w latach 2011-2016. Celem konkursu jest wsparcie w prowadzeniu innowacyjnych badań z wykorzystaniem nowoczesnego zaplecza aparaturowego oraz oryginalnego rozwiązania metodologicznego. W tej edycji zrezygnowano z obowiązku przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych z kierownikami projektów badawczych na drugim etapie oceny wniosków.
Począwszy od ogłoszonych we wrześniu konkursów, Rada NCN wprowadziła zmiany w zakresie finansowania etatów w grantach NCN. Ustanowiono dodatkowy warunek dla osób ubiegających się o zatrudnienie na stanowiskach typu post-doc. Nie mogą one być zatrudnione na podstawie umowy o pracę w podmiocie, w którym będzie realizowany projekt badawczy, w ciągu ostatnich 2 lat przed podjęciem pracy na stanowisku post-doc .
– Zmiana ta ma na celu stworzenie warunków do wzrostu mobilności naukowców, zarówno krajowej, jak i zagranicznej. Umożliwienie współpracy z badaczami, reprezentującymi inne doświadczenia czy kulturę pracy, korzystnie wpływa na cały zespół naukowy i jakość prowadzonych badań – wyjaśnia prof. Janeczek.
Wnioski należy składać za pośrednictwem systemu ZSUN/OSF do 17 grudnia 2018 r.
Miniatura NCN
Konkurs na sfinansowanie pojedynczego działania naukowego służącego realizacji badań podstawowych.
Dla kogo: dla osób posiadających stopień naukowy doktora uzyskany w okresie do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem, zatrudnionych przez wnioskodawcę na podstawie umowy o
pracę, które nie kierowały i nie kierują projektem badawczym oraz nie są laureatami konkursów finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki.
Czas realizacji: do 12 miesięcy, z możliwością skrócenia w razie wcześniejszego zakończenia realizacji działania.
Finansowanie: od 5 000 zł do 50 000 zł na pojedyncze działanie naukowe.
Kryteria oceny: osiągnięcia naukowe osoby realizującej działanie naukowe, poziom naukowy i nowatorski charakter planowanego działania, wpływ realizacji działania na rozwój kariery osoby zgłaszającej.
Proces oceny wniosku: jednoetapowa ocena wniosków przez zespół ekspertów.
Inne: w ramach działania nie ma możliwości zaplanowania wynagrodzeń oraz stypendiów naukowych, z wyjątkiem wynagrodzeń wykonawców zbiorowych niebędących pracownikami podmiotu, w którym realizowane jest działanie.
Nabór wniosków: prowadzony jest w trybie ciągłym od kwietnia 2018 r. do 31 grudnia 2018 r.
Wymagania formalne: Objętość opisu działania naukowego nie może przekroczyć 1 strony zdefiniowanego maszynopisu (A4, czcionka: Times New Roman, rozmiar: przynajmniej 11,
interlinia: pojedyncza, marginesy: boczne 2cm, górny i dolny: 1,5cm).
Więcej informacji na stronie NCN.
W przypadku zainteresowania aplikacją zachęcamy do kontaktu z Panią Joanną Marcinkowską joanna.marcinkowska@ue.wroc.pl.
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej otwiera konkurs 12/2018 w programie Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB). W konkursie wnioski mogą składać wybitni naukowcy z całego świata, którzy
zamierzają realizować projekt MAB w jednostce zlokalizowanej na terytorium Polski, z wyłączeniem województwa mazowieckiego. Do zdobycia jest łącznie 70 mln zł.
Termin składania pierwszej i drugiej części wniosku upływa 14 września 2018r.
Program ma umożliwić powstanie w Polsce wyspecjalizowanych, wiodących w skali światowej ośrodków naukowych, stosujących najlepsze międzynarodowe praktyki w zakresie identyfikacji problemów badawczych, zarządzania badaniami, polityki personalnej i komercjalizacji wiedzy.
Wnioskodawcami w programie MAB mogą być wybitni uczeni z Polski lub z zagranicy, którzy zechcą podjąć się kierowania projektem i zarządzania całą jednostką w pierwszym okresie jej istnienia. Warunkiem koniecznym do złożenia wniosku i zrealizowania projektu MAB jest współpraca z renomowanym w danej dziedzinie ośrodkiem badawczym z zagranicy. Każdy projekt może uzyskać wsparcie w wysokości niezbędnej do realizacji agendy badawczej, przy czym sugerowana wysokość finansowania na 5 lat to 35 mln zł, z możliwością zwiększenia dofinansowania. Środki na projekt są przyznawane w drodze konkursu. Każdy wniosek podlega trzyczęściowej ocenie merytorycznej dokonywanej przez zagranicznych ekspertów zasiadających w dwóch panelach: naukowo-gospodarczym oraz interdyscyplinarnym, a także recenzentów.
Więcej informacji w tym szczegółowy opis, zasady i procedury składania wniosków oraz dokumentacja konkursowa dostępne są na stronie.
Do 17 września 2018 r. można składać wnioski w ramach konkursów Sonata Bis 8, Harmonia 10 oraz Maestro 10, których organizatorem jest Narodowe Centrum Nauki. Finansowanie mogą uzyskać projekty, które obejmują badania podstawowe. Wnioski należy składać w wersji elektronicznej za pośrednictwem systemu http://www.osf.opi.org.pl. Poniżej zamieszczamy krótki opis każdego z konkursów. Ich łączny budżet wynosi 200 mln zł.
SONATA BIS 8 - Konkurs na projekty badawcze mające na celu powołanie nowego zespołu naukowego, realizowane przez osoby posiadające stopień naukowy lub tytuł naukowy, które uzyskały stopień naukowy doktora w okresie od 5 do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Liczy się rok kalendarzowy, a nie konkretny dzień.
Zgłaszany projekt może trwać 36, 48 lub 60 miesięcy. Całkowity budżet obecnej edycji konkursu Sonata Bis wynosi 120 mln zł.
Ogłoszenie o otwarciu konkursu Sonata Bis na stronie NCN
HARMONIA 10 - Konkurs na projekty badawcze realizowane w ramach współpracy międzynarodowej. Zgodnie z wymaganiami konkursu kierownik projektu musi realizować go w polskiej instytucji naukowej oraz zaangażować w wykonanie projektu naukowca z zagranicznej instytucji naukowej. W ramach grantu Harmonia można także finansować badania:
• w ramach programów lub inicjatyw międzynarodowych ogłaszanych we współpracy dwustronnej;
• w ramach programów lub inicjatyw międzynarodowych ogłaszanych we współpracy wielostronnej;
• przy wykorzystaniu przez polskie zespoły badawcze wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych.
Zgłaszany projekt może trwać 12, 24 lub 36 miesięcy. Wysokość finansowania na cały czas realizacji projektu nie może przekroczyć:
• 500 000 zł dla projektów trwających 12 miesięcy;
• 1 000 000 zł dla projektów trwających 24 miesiące;
• 1 500 000 zł dla projektów trwających 36 miesięcy.
Całkowity budżet obecnej edycji konkursu Harmonia wynosi 40 mln zł.
Ogłoszenie o otwarciu konkursu Harmonia na stronie NCN.
MAESTRO 10 - Konkurs na projekty badawcze dla doświadczonych naukowców mające na celu realizację pionierskich badań naukowych, w tym interdyscyplinarnych, ważnych dla rozwoju nauki, wykraczających poza dotychczasowy stan wiedzy, i których efektem mogą być odkrycia naukowe. Kluczową rolę w konkursie Maestro odgrywa dotychczasowy dorobek naukowy kierownika zgłaszanego projektu.
Zgłaszany projekt może trwać 36, 48 lub 60 miesięcy. Całkowity budżet obecnej edycji konkursu Maestro 40 mln zł.
Ogłoszenie o otwarciu konkursu Maestro na stronie NCN.
Wyniki konkursu ETIUDA 6
mgr Mariusz Łukasz Maziarz Badania przyczynowości we współczesnej ekonomii.
NCN ogłosiło konkursy dla naukowców. Środki, które mogą otrzymać naukowcy w tej edycji to łącznie 200 mln złotych. Oferta konkursowa NCN obejmuje:
1. Konkurs SHENG na polsko-chińskie projekty badawcze.W konkursie SHENG finansowane będą projekty z zakresu badań podstawowych realizowane w ramach wszystkich paneli nauk ścisłych i technicznych, a także nauk o życiu oraz w wybranych panelach nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce. Finansowane będą projekty badawcze, w których realizację zaangażowane są wspólnie zespoły polskie i chińskie, i dla których zasadnicze znaczenie ma współpraca międzynarodowa. Okres realizacji badań musi wynosić 36 miesięcy, a kierownicy polskiego i chińskiego zespołu badawczego mogą występować w charakterze kierowników projektu tylko w jednym wniosku składanym w konkursie SHENG. Kierownik polskiego zespołu musi posiadać co najmniej stopień naukowy doktora, natomiast budżet polskiej części projektu badawczego musi wynosić przynajmniej 250 tys. zł.
2. Konkurs SONATA BIS, którego celem jest utworzenie nowego zespołu badawczego. Kierownikami projektów mogą tu być osoby, które uzyskały stopień naukowy doktora w okresie od 5 do 12 lat przed rokiem wystąpienia w wnioskiem. Występujący z wnioskiem uczony musi wykazać od 3 do 10 opublikowanych prac naukowych, spośród których załączy do wniosku 3 najważniejsze. Co istotne, poza kierownikiem projektu wśród osób realizujących projekt nie może być osób posiadających stopień naukowy doktora habilitowanego lub tytuł naukowy. W ósmej edycji konkursu budżet programu ustalono na 120 mln zł.
Ogłoszenie konkursu SONATA BIS 8
3. Konkurs MAESTRO skierowanym do doświadczonych naukowców, którzy planują prowadzić badania wykraczające poza dotychczasowy stan wiedzy. Kierownikiem projektu może zostać osoba, która w ciągu ostatnich 10 lat opublikowała co najmniej pięć artykułów w renomowanych czasopismach naukowych polskich lub zagranicznych, kierowała przynajmniej dwoma projektami badawczymi realizowanymi w ramach konkursów ogólnokrajowych lub międzynarodowych oraz wykazała się aktywnością na innych polach działalności akademickiej. Konkurs MAESTRO jest ogłaszany już po raz dziesiąty, a jego budżet to 40 mln zł.
Ogłoszenie konkursu MAESTRO 10
4. Konkurs HARMONIA na projekty badawcze realizowane w ramach współpracy międzynarodowej, niepodlegające współfinansowaniu z zagranicznych środków finansowych. W konkursie mogą być finansowane badania prowadzone w ramach kooperacji nawiązanej bezpośrednio z partnerami z zagranicznych instytucji naukowych, w ramach programów lub inicjatyw międzynarodowych ogłaszanych we współpracy dwustronnej lub wielostronnej, a także przy wykorzystaniu przez polskie zespoły badawcze wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych. Budżet tego konkursu wyniesie 40 mln zł.
Ogłoszenie konkursu HARMONIA 10
Nabór wniosków potrwa do 17 września 2018 r., a ogłoszenie wyników nastąpi do 15 marca 2019 r.
COBN zaprasza do składania propozycji na wnioski do Programu Akademickiego Partnerstwa Międzynarodowego orgaznizowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.
Celem Programu jest wypracowanie trwałych rozwiązań w zakresie współpracy naukowej, wdrożeniowej i dydaktycznej realizowanej w ramach międzynarodowych partnerstw akademickich. Rezultaty projektu powinny stanowić podstawę do rozwoju długotrwałej współpracy podmiotów tworzących Partnerstwo.
Środki dostępne w tym naborze wynoszą 50 000 000,00zł. Maksymalna kwota finansowania przeznaczona na realizację pojedynczego Projektu to 2 000 000,00 zł.
Instytucja może złożyć w ramach naboru tylko 1 wniosek.
Harmonogram:
12.06.2018r. - przesyłanie formularzy zgłoszenia pomysłów do Centrum Obsługi Projektów Naukowych
13.07 - 31.08.2018r. - ocena formalna wniosków [NAWA]
31.08 - 19.10.2018r. - ocena merytoryczna [NAWA]
31.10.2018r. - ogłoszenie wyników i wydanie decyzji [NAWA]
01.12.2018- 30.11.2020r. - realizacja Projektów
Wniosek jest składany przez Centrum Obsługi Badań Naukowych upoważnionego do reprezentowania Wnioskodawcy do składania wniosków w ramach konkursów NAWA – Polskie Powroty, Akademickie Partnerstwa Międzynarodowe, PROM.
Szczegółowe informacje pod adresem: https://nawa.gov.pl/instytucje/akademickie-partnerstwa-miedzynarodowe
W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu:
Centrum Obsługi Badań Naukowych:
Joanna Marcinkowska
bud. D, pok. 2b,
Tel: 71 36 80 104
Dofinansowanie korekt językowych publikacji naukowych oraz tłumaczenia wniosków o granty naukowe.
Od 01.06.2018 można ubiegać się o dofinansowanie korekt językowych publikacji naukowych oraz tłumaczeń wniosków o granty naukowe. Nabór wniosków odbywa się w cyklach dwumiesięcznych, zaczynając do 01.06.2018 i trwa do 31.12.2018.
O dofinansowanie mogą ubiegać się pracownicy naukowo-dydaktyczni i pracownicy naukowi dla których Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu jest podstawowym miejscem pracy.
Korekty językowe:
Dofinansowaniu podlegają korekty językowe prac przygotowywanych do publikacji w czasopismach z listy A, tj. posiadających współczynnik wpływu Impact Factor (IF), znajdujących się w bazie Journal Citation Reports (JCR).
Model dofinansowania korekty językowej uwzględnia następujące zasady:
1) przy dofinansowaniu korekty językowej artykułu, którego podstawą były wyniki projektów finansowanych ze środków statutowych uczelni, prac własnych i budżetu dla młodych naukowców, dofinansowanie wynosi 50% kosztów korekty,
2) przy dofinansowaniu korekty językowej artykułu, którego podstawą były wyniki uzyskane w ramach programu grantowego, który zakładał możliwość dofinansowania do publikacji, dofinansowanie wynosi 25% kosztów korekty,
3) przedmiotem dofinansowania mogą być tylko korekty językowe publikacji, które będą afiliowane przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu,
4) dofinansowanie korekty językowe publikacji przysługuje w takiej części w jakiej artykuł jest autorstwa pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Dokumenty do pobrania: Regulamin oraz Formularz.
Indywidualne wnioski o dofinansowanie korekty językowej artykułów oraz są składane do Kierownika Centrum Obsługi Badań Naukowych na adres: proofreading@ue.wroc.pl
Tłumaczenia wniosków o granty naukowo-badawcze:
Dofinansowaniem są objęte tłumaczenia wniosków o granty naukowo-badawcze składanych do Narodowego Centrum Nauki lub do agencji zagranicznych finansujących badania naukowe.
Model dofinansowania uwzględnia następujące zasady:
1) przy finansowaniu tłumaczenia treści wniosku o grant naukowo-badawczy, dofinansowanie wynosi 50% kosztów brutto,
2) przedmiotem dofinansowania mogą być tylko projekty grantów naukowo-badawczych, które będą afiliowane przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.
Dokumenty do pobrania: Regulamin oraz Formularz.
Indywidualne wnioski o dofinansowanie tłumaczenia grantu są składane do Kierownika Centrum Obsługi Badań Naukowych na adres: tlumaczenia_granty@ue.wroc.pl
W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu:
Centrum Obsługi Badań Naukowych: bud. D, pok. 4,
Tel: 71 36 80 171
MINIATURA – „małe granty” ruszają po raz drugi
Badania pilotażowe, konsultacje, konferencje – te i inne działania naukowe będą mogli sfinansować polscy badacze w ramach konkursu MINIATURA 2. Ogłaszamy drugą edycję tzw. „małych grantów”.
MINIATURA 2 jest skierowana do osób posiadających stopień naukowy doktora, nadany w okresie do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem, które dotąd nie kierowały i nie kierują realizacją projektów badawczych finansowanych ze środków NCN. Za fundusze uzyskane w konkursie można zrealizować działania naukowe takie jak kwerendy i staże naukowe, wyjazdy badawcze, konsultacyjne i konferencyjne, a także badania wstępne i pilotażowe. Okres finansowania działań to maksymalnie 12 miesięcy, a wysokość budżetu może wynieść od 5 000 do 50 000 złotych. Łączna kwota przeznaczona na drugą edycję konkursu MINIATURA to 20 mln zł.
– Celem „małych grantów” jest umożliwienie naukowcom stawiania pierwszych kroków w systemie grantowym. Doświadczenie zdobyte przy realizacji i rozliczeniu niewielkiego zadania może ułatwić staranie się w przyszłości o finansowanie projektów w ramach innych konkursów organizowanych przez NCN. Konkurs o uproszczonej procedurze składania i oceny wniosku może być szczególnie korzystny dla badaczy reprezentujących mniejsze ośrodki naukowe, w których nie zawsze łatwo uzyskać instytucjonalne wsparcie – wyjaśnia prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN.
MINIATURA realizowana jest w innym trybie, niż pozostałe konkursy z oferty Centrum. Wnioski przyjmowane są w trybie ciągłym, od ogłoszenia konkursu do końca roku lub do momentu spłynięcia wniosków opiewających na dwukrotność zaplanowanego budżetu. Proces oceny jest jednostopniowy, dzięki czemu wyniki znane są już po czterech miesiącach od wpłynięcia zgłoszenia. Również rozpoczęcie realizacji zadania jest szybsze: ogólne warunki umowy zostały wpisane już do treści wniosku, dzięki czemu zaplanowane prace można podjąć od razu po uprawomocnieniu się decyzji o zakwalifikowaniu wniosku do finansowania.
W ubiegłorocznej edycji od otwarcia naboru w maju do jego zamknięcia w listopadzie do NCN napłynęło 2120 wniosków, z czego sfinansowano 828, czyli 39% zgłoszeń. Początkowo budżet konkursu miał wynieść 20 mln zł, ale w październiku 2017 r. Rada NCN przeznaczyła na niego dodatkowe 10 mln zł. Laureaci wnioskowali najczęściej o środki na przeprowadzenie badań wstępnych (520 wniosków) i pilotażowych (87), wyjazdów badawczych (56) i konferencyjnych (45) oraz kwerend (35).
– Pierwsza edycja konkursu cieszyła się ogromną popularnością. Trzeba przyznać, że miało to pewne skutki uboczne: konieczne było wcześniejsze zamknięcie konkursu ze względu na wyczerpanie i tak powiększonego budżetu. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na wyłącznie kosmetyczne zmiany w formule drugiej edycji, aby osoby, które w zeszłym roku nie zdążyły złożyć wniosku, mogły startować w na niemal identycznych warunkach – komentuje prof. Janusz Janeczek, przewodniczący Rady NCN. – W nachodzących latach można jednak spodziewać się większych zmian w założeniach konkursu. Rada NCN pracuje już nad trzecią edycją, aby MINIATURA faktycznie stanowiła skuteczne narzędzie wprowadzające badaczy do systemu grantowego.
Nabór do konkursu MINIATURA 2 prowadzony jest w sposób ciągły za pośrednictwem systemu elektronicznego ZSUN/OSF. Warto jednak złożyć wniosek wcześnie – przyjmowanie zgłoszeń może zostać wstrzymane, jeśli łączna wnioskowana kwota przekroczy dwukrotność zaplanowanych środków.
Ogłoszenie konkursu MINIATURA 2
Instrukcja przygotowania i składania wniosku w konkursie MINIATURA 2 – informacje ogólne
Centrum Obsługi Badań Naukowych uruchamia nabór na pierwszą część z cyklu warsztatów statystycznych ¬- Projektowanie badania statystycznego oraz kluczowe elementy analizy danych ilościowych i jakościowych.
Kursy prowadzone będą przez ekspertów z Katedry Statystyki, Katedry Prognoz i Analiz Gospodarczych, Katedry Ekonometrii i Badań Operacyjnych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Kurs I obejmuje 24h lekcyjne i jest przeznaczony jest dla osób, które chcą usystematyzować i odświeżyć wiedzę oraz uzupełnić luki w wiedzy z zakresu przygotowania i projektowania badań naukowych oraz podstawowych analiz statystycznych opisujących uzyskane wyniki.
Kursy II-IV obejmują 22 h lekcyjne i są przeznaczone są dla osób, które chcą ugruntować i poszerzyć wiedzę z zakresu wnioskowania statystycznego i zbudować solidne fundamenty dla stosowania metod ilościowych w badaniach naukowych.
Szczegółowy opis zakresu kursów i sylwetek prowadzących znajduje się w załączonym sylabusie.
Kursy I-IV są częścią cyklu warsztatów statystycznych, który obejmuje zagadnienia na różnym poziomie zaawansowania, w tym elementy podstawowe dotyczące m.in. projektowania badania statystycznego, kursy obsługi pakietów statystycznych oraz zaawansowane modelowanie i analizy danych.
Warsztaty są przeznaczone dla pracowników naukowo-dydaktycznych UE.
Termin i miejsce warsztatów:
Sala 307 H
Terminy: 27.04, 11.05, 18.05, 25.05
Godziny 10:30-16:00
Liczba miejsc ograniczona - 28 osób
Rejestracja:
Justyna Morawska-Płoskonka
Kierownik
Centrum Obsługi Badań Naukowych
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
T: 71 36 80 171
M: justyna.morawska@ue.wroc.pl
NAWA ogłasza Program im. Bekkera na wyjazdy dla naukowców
O przyznanie stypendium Dyrektora NAWA w ramach Programu im. Bekkera mogą ubiegać się naukowcy posiadający min. stopień doktora, zatrudnieni zarówno na umowę o pracę, jak i na umowę cywilnoprawną w
polskiej uczelni lub jednostce naukowej.
Więcej informacji tutaj.
FAQ dla realizujących projekty
Przedstawiamy nową odsłonę sekcji „Najczęściej zadawane pytania” w części przeznaczonej dla grantobiorców realizujących projekty NCN.
Zamieściliśmy tam odpowiedzi na pytania dotyczące stypendiów naukowych oraz wynagrodzeń: etatowych, na stanowiskach typu post-doc i dodatkowych w projektach finansowanych przez NCN. Wyjaśniamy również, jakie są zasady planowania i rozliczania środków na obniżenie pensum dydaktycznego.
Najczęściej zadawane pytania – dla realizujących projekty
Rodzaj konkursu |
2018 |
||
Rozpoczęcie naboru wniosków |
Zakończenie naboru wniosków |
Rozstrzygnięcie konkursu (najpóźniej) |
|
OPUS 15 PRELUDIUM 15 |
15 marca |
15 czerwca |
grudzień 2018 r. |
SONATA BIS 8 HARMONIA 10 MAESTRO 10 |
15 czerwca |
17 września |
marzec 2019 r. |
OPUS 16 PRELUDIUM 16 BEETHOVEN 3 SONATA 14 |
14 września |
17 grudnia |
czerwiec 2019 r. październik 2019 r. (BEETHOVEN 3) |
SONATINA 3 ETIUDA 7 UWERTURA 3 |
14 grudnia |
15 marca 2019 r. |
wrzesień 2019 r. |
TANGO 3 |
Konkurs prowadzony przez NCBR na podstawie rezultatów projektów NCN. Nabór ciągły, ogłoszenie na początku 2018 r. |
||
MINIATURA 2 |
nabór ciągły, na warunkach, które zostaną podane w ogłoszeniu* |
Centrum Obsługi Badań naukowych uruchomiło nowy Program doskonalenia kompetencji pracowników naukowo-dydaktycznych. Program obejmuje świadczenie usług szkoleniowych w obszarze szeroko rozumianej metodologii prowadzenia badań naukowych i mają na celu wsparcie pracowników naukowych w doskonaleniu się w pracy i warsztacie naukowym na miarę aktualnych wyzwań (umiędzynarodowienie nauki, wdrożenia komercyjne wyników itp.). Program został stworzony z inicjatywny Władz Uniwersytetu Ekonomicznego i jest realizowany w ramach nowo powołanego Centrum Obsługi Badań Naukowych. Program jest efektem prac Komisji Rektorskiej ds. rozwoju wiedzy i kompetencji naukowo-badawczych.
W ramach Programu pracownicy naukowo-dydaktyczni oraz doktoranci, będą mogli wziąć udział w cyklu szkoleń i konsultacji naukowych z obszaru:
• planowania badań, w tym przede wszystkim z obszaru wykorzystania metod ilościowych,
• efektywnego publikowania prac naukowych w czołowych czasopismach,
• skutecznego
aplikowania o granty i realizowania projektów finansowanych z Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz innych źródeł.
Autorski cykl warsztatów i konsultacji pozwoli uczestnikom ugruntować już posiadaną wiedzę jak i poszerzyć ją zgodnie z indywidualnymi potrzebami.
Już teraz zapraszamy na KONSULTACJE STATYSTYCZNE oraz szkolenie z zakresu efektywnego publikowania naukowego.
Więcej informacji nt. Programu i oferowanych szkoleń udziela:
Justyna Morawska-Płoskonka
Kierownik
Centrum Obsługi Badań Naukowych UE
T: 71 36 80 171
M: justyna.morawska@ue.wroc.pl
Centrum Obsługi Badań naukowych zaprasza na KONSULTACJE STATYSTYCZNE, służące efektywnemu planowaniu badań naukowych.
Konsultacja obejmuje m.in.:
• określenie celów i planu przebiegu przyszłej analizy na podstawie stawianych pytań i hipotez badawczych,
• wsparcie w doborze odpowiednich metod analizy statystycznej,
• dobór modeli i testów
statystycznych,
• bezpośrednią pomoc w analizie posiadanych zbiorów danych,
• ułatwianie
znalezienia współautora specjalizującego się w wykorzystaniu metod ilościowych.
Konsultacje dot. analiz statystycznych prowadzone są przez dr Cypriana Kozyrę, Adiunkta w Katedrze Statystyki UE.
Dr Kozyra specjalizuje się w metodach analizy statystycznej w badaniach społeczno-ekonomicznych, zwłaszcza w badaniach ankietowych, tematyce jakości, ochrony zdrowia, nierówności ekonomicznych. Jest współautorem statystycznym wielu publikacji w wysokopunktowanych czasopismach naukowych z zakresu medycyny.
Termin i miejsce konsultacji:
Czwartki, godz. 13-15:00 Sala 605 w bud. Z
Zapraszamy do udziału. Wkrótce uruchomione zostaną także konsultacje z ekspertami UE dedykowane doskonaleniu naukowego warsztatu pisarskiego.
Więcej informacji nt. konsultacji:
Justyna Morawska-Płoskonka
Kierownik
Centrum Obsługi Badań Naukowych UE
T: 71 36 80 171
M: justyna.morawska@ue.wroc.pl
Centrum Obsługi Badań Naukowych zaprasza na cykl warsztatów statystycznych
Kursy będą obejmować zagadnienia na różnym poziomie zaawansowania, w tym elementy podstawowe dotyczące m.in. projektowania badania statystycznego, kursy obsługi pakietów statystycznych oraz zaawansowane modelowanie i analizy danych.
Kursy prowadzone będą przez ekspertów z Katedry Statystyki, Katedry Prognoz i Analiz Gospodarczych, Katedry Ekonometrii i Badań Operacyjnych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.
Zapraszamy do udziału. Pierwsze spotkania już w kwietniu.
Szczegóły tutaj.
Więcej informacji udziela:
Justyna Morawska-Płoskonka
Kierownik
Centrum Obsługi Badań Naukowych
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
T: 71 36 80 171
M:
justyna.morawska@ue.wroc.pl
Narodowe Centrum Nauki ogłosiło konkursy ETIUDA 6, SONATINA 2 i UWERTURA 2. Naukowcy będą mogli ubiegać się o finansowanie stypendiów doktorskich, projektów badawczych oraz staży w jednostkach zagranicznych realizujących granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC).
W konkursie ETIUDA 6 młodzi badacze będą mogli otrzymać stypendium w wysokości 4500 zł miesięcznie na okres od 6 do 12 miesięcy oraz odbyć trwający od 3 do 6 miesięcy staż w wybranym zagranicznym ośrodku naukowym. Budżet konkursu ETIUDA 6 wyniesie 15 mln zł.
SONATINA 2 przeznaczona jest dla osób mających stopień naukowy doktora, które uzyskały go maksymalnie 3 lata przed rokiem złożenia wniosku lub które uzyskają go do końca czerwca 2018 r. Konkurs ma na celu umożliwienie zatrudnienia młodych uczonych w polskich jednostkach naukowych w roli kierowników własnych projektów badawczych. Oprócz tego beneficjenci programu mają możliwość odbycia stażu zagranicznego w wybranej przez siebie instytucji. Budżet konkursu wynosi 30 mln zł.
Dzięki konkursowi UWERTURA 2 polscy naukowcy mogą odbyć staż w zagranicznych zespołach realizujących granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych, zyskując doświadczenie w zakresie ubiegania się i realizacji międzynarodowych projektów grantowych. W ciągu 18 miesięcy od zakończeniu stażu, badacz będzie zobowiązany do wystąpienia z wnioskiem o grant ERC, w którym będzie pełnić rolę kierownika projektu, a którego realizacja będzie zaplanowana w polskiej jednostce naukowej. Na tegoroczną edycję konkursu przeznaczono 2 mln zł.
Wnioski w konkursach ogłoszonych przez Narodowe Centrum Nauki można składać do 15 marca 2018 r. Wyniki konkursów ETIUDA 6, SONATINA 2 i UWERTURA 2 będą znane latem 2018 r.
Obecnie trwają również prace nad dokumentacją konkursu TANGO 3. Konkurs prowadzony będzie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przy współpracy Narodowego Centrum Nauki i dotyczyć będzie
możliwości komercjalizacji wyników badań uzyskanych w czasie realizacji projektów NCN. Szczegółowe informacje na temat nowej formy tego konkursu będą znane na początku 2018 roku.
5.12.2017 r.
Wstrzymanie naboru wniosków w konkursie MINIATURA 1
Narodowe Centrum Nauki informuje, że ze względu na liczbę wniosków złożonych w konkursie MINIATURA 1, których łączny koszt wielokrotnie przekracza dostępne środki finansowe określone przez Radę uchwałą nr 87/2017 z dnia 12 października 2017 r., Rada Narodowego Centrum Nauki wstrzymuje nabór wniosków w konkursie MINIATURA 1 z dniem 10 listopada 2017 r., godz. 23:59:59.
Wnioski założone w systemie ZSUN/OSF można wysłać do Narodowego Centrum NaukiWyniki konkursu MINIATURA 1 7.09.2017 dr Anna Jędrzychowska – Wycena finansowych skutków szkody osobowej - stworzenie modelu i jego prezentacja- wyjazd konferencyjny dr Radosław Andrzej Pietrzyk – Stworzenie i zaprezentowanie koncepcji modelu optymalizacji planu finansowego gospodarstwa domowego uwzględniającego krótko- i długoterminowe preferencje względem ryzyka |
Konkurs na stypendium naukowe dla doktoranta ETIUDA 5, SONATINA 1, UWERTURA 1 - wnioski składane elektronicznie
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych badaczy, Rada NCN zdecydowała się na wprowadzenie możliwości obniżenia pensum dydaktycznego kierownika projektu realizującego grant w ramach konkursu SONATA.
W związku z tym, od jedenastej edycji konkursu SONATA jednostka naukowa będzie mogła otrzymać środki finansowe na pokrycie kosztów obniżenia o połowę pensum dydaktycznego kierownika projektu zatrudnionego na etacie naukowo-dydaktycznym. Dzięki takiemu wsparciu możliwe będzie opłacenie zastępstwa za kierownika projektu w zakresie prowadzenia zajęć dydaktycznych, co pozwoli mu na większe zaangażowanie się w pracę związaną z realizacją projektu badawczego.
Chociaż dydaktyka jest ważnym obowiązkiem nauczyciela akademickiego, musimy zapewnić naszym grantobiorcom warunki do skupienia się na projektach badawczych. Temu właśnie celowi służy możliwość obniżenia pensum dydaktycznego. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych badaczy, dlatego Rada planuje wprowadzenie podobnego rozwiązania w tym względzie również w konkursie SONATA BIS - zapowiada prof. Michał Karoński, przewodniczący Rady NCN.
KONKURS NA STYPENDIUM NAUKOWE DLA DOKTORANTA
WAŻNE:
Od tej edycji konkursów OPUS, PRELUDIUM, SONATA zastosowane będą ograniczenia w występowaniu z wnioskiem o finansowanie badań. Decyzją Rady, do oceny merytorycznej niedopuszczone będą wnioski, które złożone zostały w poprzedniej edycji tych konkursów, z wyjątkiem tych, które zostały odrzucone podczas oceny formalnej, zostały zakwalifikowane do II etapu oceny merytorycznej lub zostały niezakwalifikowane do II etapu oceny jedynie z powodu niespełnienia warunków konkursu lub nieuzasadnionego kosztorysu czy też skierowania wniosku do niewłaściwego panelu.
Jednostka prowadząca |
Nazwa konkursu |
Opis |
Termin składania wniosków |
Daina 1 |
Konkurs o finansowanie projektów badawczych realizowane wspólnie przez polsko-litewskie zespoły naukowe, w których pracami zarządzają kierownicy projektów: kierownik polskiego zespołu badawczego oraz kierownik litewskiego zespołu badawczego. | ||
Sonatina 1 |
Konkurs na projekty badawcze, realizowany przez osoby posiadające stopień naukowy doktora uzyskany w okresie do 3 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem więcej |
||
Etiuda 5 |
Konkurs na stypendia doktorskie więcej |
||
Uwertura 1 |
Konkurs na staże w zagranicznych zespołach naukowych realizujących granty ERC (Europejska Rada ds. Badań Naukowych) więcej |
||
Miniatura 1 |
Konkurs na pojedyncze działania naukowe służące badaniom podstawowym więcej |
od 3.04.2017 nabór ciągły do 31.12.2017 |
|
Polonez | Konkurs POLONEZ 1 na projekty badawcze realizowane przez
naukowców przyjeżdżających z zagranicy współfinansowane z programu ramowego Horyzont 2020 w ramach działań Marie
Skłodowska-Curie COFUND więcej |
||
NCN |
Opus | konkurs na projekty badawcze, w tym finansowanie zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej niezbędnej do realizacji tych projektów |
15.12.2017 r. |
Preludium | konkurs na projekty badawcze realizowane przez osoby rozpoczynające karierę naukową nieposiadające stopnia naukowego doktora |
15.12.2017 r. |
|
Sonata | konkurs na projekty badawcze realizowane przez osoby rozpoczynające karierę naukową posiadające stopień naukowy doktora |
||
Sonata Bis |
konkurs na projekty badawcze mające na celu powołanie nowego zespołu naukowego, realizowane przez osoby posiadające stopień naukowy lub tytuł naukowy, które uzyskały stopień naukowy
doktora w okresie od 2 do 12 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem |
||
Harmonia | konkurs na projekty badawcze realizowane w ramach współpracy międzynarodowej |
||
Maestro | konkurs dla doświadczonych naukowców na projekty badawcze mające na celu realizację pionierskich badań naukowych, w tym interdyscyplinarnych, ważnych dla rozwoju nauki, wykraczających
poza dotychczasowy stan wiedzy, których efektem mogą być odkrycia naukowe |
||
Symfonia | konkurs na międzydziedzinowe projekty badawcze realizowane przez wybitnych naukowców, których badania wyróżniają się najwyższą jakością, odważnym przekraczaniem granic pomiędzy różnymi
dziedzinami nauki, przyczyniając się do tworzenia nowych wartości i otwierania nowych perspektyw w nauce |
||
Etiuda | konkurs na stypendia doktorskie |
||
Fuga | konkurs na staże krajowe po uzyskaniu stopnia naukowego doktora |
||
Tango | wspólny konkurs NCN i NCBiR na projekty zakładające wdrażanie w praktyce gospodarczej i społecznej wyników uzyskanych w rezultacie badań podstawowych |
||
BEETHOVEN |
konkurs na polsko-niemieckie projekty badawcze z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce |
||
NCBiR |
Innotech | program wsparcia nauki i przedsiębiorstw w zakresie realizacji innowacyjnych przedsięwzięć z różnych dziedzin nauki i branż przemysłu, ze szczególnym wskazaniem na obszar zaawansowanych
technologii |
|
Innowacje społeczne |
program wsparcia sektora nauki, otoczenia gospodarczego oraz sektora organizacji pozarządowych w zakresie podejmowania i realizacji innowacyjnych działań i inicjatyw społecznych,
bazujących na osiągnięciach nauki i techniki |
||
Kreator innowacyjności |
program Kreator innowacyjności umożliwia realizację projektów wspierających szeroko rozumianą komercjalizację B+R |
||
Lider | adresowany do młodych naukowców chcących zdobyć doświadczenie w kierowaniu realizacją projektu badawczego oraz podnieść swoje kompetencje w samodzielnym budowaniu, zarządzaniu oraz
kierowaniu własnym zespołem badawczym |
||
Patent Plus |
stanowi wsparcie finansowe, ale przede wszystkim ma mobilizować do zwiększenia efektywności zarządzania własnością intelektualna poprzez patentowanie |
||
Program Badań Stosowanych |
program wsparcia sektora nauki i sektora przedsiębiorstw w zakresie badań stosowanych z różnych dziedzin nauki oraz branż przemysłu |
||
Biostrateg | program ma za zadanie stymulować wzrost innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki. Wynikiem realizowanych w ramach Programu projektów będzie opracowanie i przygotowanie
wdrożenia nowych 22.06.2014 r.produktów, technik i technologii oraz innych rozwiązań mających zastosowanie w dziedzinach objętych zakresem tematycznym Programu |
||
MNiSzW |
Diamentowy Grant |
wsparcie wybitnie uzdolnionych studentów lub absolwentów prowadzących pod kierunkiem opiekuna, promotora lub promotora pomocniczego badania naukowe o wysokim stopniu zaawansowania tak,
aby dać im możliwość skrócenia ścieżki kariery naukowej |
|
Iuventus Plus |
wsparcie badań naukowych prowadzonych przez wybitnych młodych naukowców, których efekty promowane są w drodze ich publikacji w najlepszych światowych czasopismach ujętych w wykazie
Journal Citation Reports lub ERIH, a przez to zachęcenie młodych naukowców do podejmowania tego rodzaju działalności |
||
Mobilność Plus | wsparcie udziału polskich naukowców w projektach realizowanych w zagranicznych ośrodkach naukowych |
||
Uniwersytet Młodych wynalazców |
program ma wzmocnić współpracę między szkołami i uczelniami; będzie wspierać uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w rozwoju ich aktywności naukowej |
Koszty kwalifikowalne i niekwalifikowalne w projektach badawczych finansowanych przez NCN
Informacje o aktualnych konkursach przeprowadzanych przez NCN
Instrukcje
przygotowywania raportów rocznych dla projektów realizowanych w ramach konkursów 30 - 40