Joanna Harasym i Ludmiła Bogacz-Radomska uczestniczkami programu COST

Dr inż. Joanna Harasym i dr inż. Ludmiła Bogacz-Radomska reprezentują Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu  w Międzynarodowej Akcji COST EUROCAROTEN

Europejski Program Współpracy Naukowo-Technicznej (European Cooperation in  Science and Technology),  znany pod akronimem COST, to utrzymywana wspólnie przez 36 państw europejskich i Izrael (jako państwo współpracujące) struktura instytucjonalna, której najważniejszym zadaniem jest organizowanie multilateralnej współpracy naukowo-technicznej krajów członkowskich.
COST umożliwia koordynację na szczeblu europejskim przedsięwzięć badawczych o określonej tematyce, prowadzonych w różnych krajach w ramach Akcji COST, stanowiąc rodzaj parasola, pod osłoną którego wykonywanych jest wiele pojedynczych projektów mających wspólny cel ogólny. COST jest unikalnym instrumentem pozwalającym na zespołowe rozwijanie nowych pomysłów i inicjatyw.
Celem akcji EUROCAROTEN jest podniesienie konkurencyjności europejskiego przemysłu rolno-spożywczego i promocja zdrowia poprzez koordynację badań nad karotenoidami. Posiadają one olbrzymie znaczenie, gdyż są wszechstronne i mogą być stosowane jako naturalne barwniki, przeciwutleniacze, źródło witaminy A i składniki funkcjonalne.
Dr inż. Joanna Harasym i dr inż. Ludmiła Bogacz-Radomska, które reprezentują nasz Uniwersytet w tej Akcji pracują w Katedrze Biotechnologii Żywności na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym.

ludmila_bogacz_radomska
Dr inż. Ludmiła Bogacz-Radomska w 2015 r. uzyskała tytuł naukowy doktora w dziedzinie nauk rolniczych w dyscyplinie technologia żywności i żywienia broniąc rozprawę doktorską na temat biosyntezy β – karotenu w okresowych i ciągłych hodowlach wgłębnych drożdży z rodzaju Rhodotorula. Badania naukowe dr inż. Ludmiły Bogacz-Radomskiej docenione zostały m.in. na konferencjach krajowych i międzynarodowych. W czasie III Sympozjum Inżynierii Żywności (SGGW, Warszawa) zdobyła wyróżnienie w konkursie prac posterowych za komunikat naukowy: Wpływ makroelementów, cynku i źródeł węgla na biosyntezę β-karotenu przez drożdże Rhodotorula rubra, a podczas 39th Annual Conference on Yeasts (Smolenice, Słowacja) wygłosiła wykład plenarny Methods of automatic substrate dosing regulation in yeast cultivation na zaproszenie Słowackiej Akademii Nauk.
                                                                                                                         9_joanna_harasym
Dr inż. Joanna Harasym prowadzi badania dotyczące metod oraz technologii ekstrakcji substancji bioaktywnych z surowców roślinnych, jak również oddziaływania wyekstrahowanych związków na metabolizm ssaków czy komórki rakowe. Prowadziła granty badawcze dotyczące technik ekstrakcji wspomaganych m.in. wspomaganych promieniowanie  mikrofalowym. Jest również tegorocznym laureatem indywidualnego stypendium z programu Horyzont 2020 w ramach projektu Marie Skłodowska-Curie.

Więcej na temat uczestnictwa w Akcji COST EUROCAROTEN reprezentantek Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w najbliższym numerze czasopisma „Portal”.