Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla dla ekonomisty

Komentarz prof. Krzysztofa Jajugi

12 października 2015 została przyznana kolejna nagroda pamięci Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych. Otrzymał ją profesor Agnus Deaton, z pochodzenia Szkot, pracujący na Uniwersytecie Princeton. Oficjalne uzasadnienie nagrody brzmi: „za analizę konsumpcji, ubóstwa i dobrobytu”.
Uzasadnienie nagrody wskazuje na trzy podstawowe obszary badań, które należy wyróżnić.
Po pierwsze, są to modele estymacji popytu na różne rodzaje dóbr. Deaton jest współautorem systemu równań, które wiążą popyt na różne dobra w uzależnieniu od cen i dochodów. System ten jest stosowany w praktyce od wielu lat.
Po drugie, są to badania powiązań konsumpcji i dochodu. W tym zakresie istotne były badania weryfikujące teorię stałego dochodu Miltona Friedmana (Permanent Income Hypothesis). Wyniki badań wskazały, iż nie jest tak, że gospodarstwa domowe „wygładzają” konsumpcję w czasie. Dzięki tym badaniom było możliwe powiązanie indywidualnych decyzji z prawidłowościami obserwowanymi w skali makro.
Po trzecie, są to propozycje pomiaru standardów jakości życia i ubóstwa na podstawie badań gospodarstw domowych.

Artykuł dotyczący osiągnięć tegorocznego noblisty ukaże się w kolejnym numerze czasopisma „Portal”.

Profesor Angus Deaton - laureat tegorocznego ekonomicznego Nobla
 zdjęcie PAP, skorzystano ze strony onet.pl 060c7249850897a60fa52d30d48865d9