Rekrutacja do Akademii Młodych Uczonych i Artystów

CZYM JEST AKADEMIA MŁODYCH UCZONYCH I ARTYSTÓW?

DZIAŁANIA AKADEMII

Akademia Młodych Uczonych i Artystów odbywa cykliczne spotkania seminaryjne, organizuje otwarte wykłady z różnych dziedzin nauki oraz inicjuje i uczestniczy w innowacyjnych projektach popularyzujących naukę i sztukę (np. cykl warsztatów, publikacja „Złożoność i Prostota” <w przygotowaniu>, konferencja i publikacja „Nadmiar i Brak”, projekt badawczo-edukacyjny „Gucio”, dotyczący różnorodności genetycznej populacji pszczół, projekt „Matma nie gryzie”, który miał na celu pokazanie zastosowania matematyki we wszystkich dziedzinach wiedzy i działalności człowieka, pilotażowy projekt „Język maszyn”, którego celem jest wykształcenie umiejętności logicznego myślenia u uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, projekt warsztatów logiczno-krytycznych zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli wrocławskich szkół pt. „Porządne myślenie”, międzynarodowa konferencja psychiatryczna pt. „Moneta o wielu stronach – różne perspektywy chorób psychicznych”). Członkowie Akademii tworzą prawdziwie interdyscyplinarne grupy badawcze (np. psychiatria i informatyka, sztuki plastyczne i informatyka, filozofia i matematyka) i prowadzą w swoim gronie projekty naukowe. Obecna na każdym spotkaniu Akademii wielość perspektyw poznawczych jest ucieleśnieniem źródłowych dla nauki idei: jedności wiedzy oraz jedności poznania.

Członkowie Akademii mogą nawiązać współpracę z prywatnymi firmami, które mogą fundować nagrody lub finansować część badań. Miasto udziela zaś wsparcia w poszukiwaniu finansowania dla realizacji projektów popularyzujących naukę. W przypadku starań o zewnętrzne dofinansowanie badań lub przyznanie grantów Kapituła Akademii Młodych Uczonych i Artystów udziela członkom rekomendacji.

KAPITUŁA

Wyboru pierwszych członków Akademii Młodych Uczonych i Artystów dokonała Honorowa Kapituła. W ten sposób zapewniono Akademii elitarny charakter, najwyższy poziom i niezależność. Jest to starannie wyselekcjonowane grono cenionych postaci ze świata nauki. Zasiadają w niej

prof. Andrzej Białas                Prezes Polskiej Akademii Umiejętności
prof. Marek Bojarski         Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego
dr Rafał Dutkiewicz          Prezydent Wrocławia
prof. Michał Kleiber          Polska Akademia Nauk
prof. Tadeusz Luty                Honorowy Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich
prof. Maciej Żylicz                  Prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

JAK APLIKOWAĆ?

Członkami Akademii mogą zostać osoby do 35 roku życia, wyróżniające się wybitnymi osiągnięciami naukowymi. Kandydaci powinni wykazywać zainteresowanie aktywną współpracą z przedstawicielami rozmaitych dziedzin nauki i sztuki.

Kadencja członków Akademii trwa 5 lat. Łączna liczba członków nie powinna przekraczać 30 osób.

Wszystkich zainteresowanych kandydowaniem do Akademii Młodych Uczonych i Artystów prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który jest dostępny bezpośrednio na stronie internetowej Akademii (www.akademia.wroc.pl ) i przesłanie go na adres amuia@um.wroc.pl  . Jednocześnie prosimy o dostarczenie lub przesłanie oryginału formularza do siedziby Wrocławskiego Centrum Akademickiego (Rynek 13, II p., 50-101 Wrocław). Termin zgłoszeń upływa 15 maja 2015 r.