Pożegnanie Śp. prof. zw. dr. hab. Teodora Kramera

Z wielkim żalem i smutkiem zawiadamiamy o śmierci
Śp. prof. zw. dr. hab. Teodora Kramera,
Doktora Honoris Causa Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu,
profesora Naszej Uczelni w latach 1962-1979.

kramer

Odszedł od nas Wielki Uczony, Wybitny Ekonomista, Autorytet w dziedzinie nauk o rynku i marketingu, Mistrz wielu pokoleń naukowców i studentów.

Śp. Profesor Teodor Kramer wniósł wielkie zasługi w budowę pozycji naszej Uczelni, gdzie pełnił wiele ważnych ról takich jak: Kierownik Katedry Ekonomiki Obrotu Towarowego i Usług (1962-1969); Prorektor (1967-1972); Dyrektor Instytutu Handlu i Usług (1973-1979). Był wielką postacią Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, gdzie w okresie 1979-2011 pełnił kluczowe funkcje jako: Dyrektor Instytutu Rynku i Konsumpcji (1979-1987), Prorektor (1987-1990); organizator i Kierownik Katedry Marketingu (1990-1996), członek wielu zespołów i organów kolegialnych Uczelni.

Był wybitnym ekonomistą, prekursorem badań naukowych nad rynkiem i marketingiem, twórcą szkoły naukowej marketingu, promotorem i opiekunem wielu naukowców, nauczycielem i wychowawcą licznych pokoleń studentów. Był niezapomnianym opiekunem i przewodnikiem dla: 20 doktorów, 15 doktorów habilitowanych, 10 profesorów oraz rzeszy kilkuset magistrów ekonomii i zarządzania. Pozostawił ogromny i ważny dorobek naukowy w postaci fundamentalnych dzieł na temat rynku i marketingu, licznych książek i artykułów, a także cenionych podręczników akademickich.

Odegrał znaczącą rolę jako członek wielu gremiów w środowisku naukowym i społecznym w Polsce, sprawując między innymi funkcje: Członka Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej (1973-1979), Przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji w Warszawie (1979-1986), Prezesa Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Katowicach (1981-1990), Członka Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk (1987-1990, 1996-1999).

Obok aktywności naukowej Śp. Profesor był wielkim przyjacielem i mentorem wielu menedżerów, działaczy samorządowych, wspierając liczne przedsięwzięcia  i organizacje.

Za swoją wszechstronną i wieloletnią pracę został uhonorowany licznymi odznaczeniami i wyróżnieniami takimi jak: Krzyż Komandorski, Krzyż Oficerski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Odznaka Honorowa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego z Wieńcem, Zasłużony Nauczyciel, Zasłużony dla Dolnego Śląska, Budowniczy Miasta Wrocławia.

W naszej wdzięcznej pamięci zachowujemy dokonania naukowe Śp. Profesora, Jego osiągnięcia w budowaniu tożsamości i wspólnoty środowiska marketingowego w Polsce, ale także zapamiętamy Go jako pogodnego i życzliwego człowieka, pełnego optymizmu i entuzjazmu, wspaniałego przewodnika i nauczyciela.

Pozostając z głębokim żalem, wyrazy głębokiego współczucia składamy  Pani prof. zw. dr hab. Józefie Kramer, małżonce Śp. Profesora oraz córce Ewie i wnuczce Ani.

Rektor, Senat , Przyjaciele z Instytutu Marketingu i cała Społeczność Akademicka
Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się we wtorek 24 czerwca 2014 roku o godzinie 14.00 w Kościele Matki Bożej Pocieszenia w Bielsku-Białej Straconce przy ul. Złoty Potok 6a.