Debata wyszehradzka

Ministerstwo Spraw Zagranicznych serdecznie zaprasza na debatę poświęconą tożsamości wyszehradzkiej. Spotkanie odbędzie się 13 maja 2014 roku na Stadionie Miejskim we Wrocławiu, w Sali Zielonej. Otworzy je o godzinie 16.00 Minister Spraw Zagranicznych RP Radosław Sikorski.

Debatę zorganizowano w ramach II Wyszehradzkiego Rajdu Kolarskiego, który łączy kraje V4 – Polskę, Czechy, Słowację i Węgry.

Przedmiotem dyskusji będzie zarówno historia i idea integracji w ramach Grupy Wyszehradzkiej, jak i płynące z niej korzyści, szanse na przyszłość. W spotkaniu będą uczestniczyć studenci uczelni wrocławskich i słuchacze uniwersytetu III wieku. Debatę poprowadzi Andrzej Jagodziński, dyrektor Instytutu Polskiego w Bratysławie. W panelu będą reprezentowane wszystkie kraje wyszehradzkie:

- Polska: prof. Jacek Purchla, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie;

- Słowacja: Magda Vasaryova, była ambasador swego kraju w Polsce i była wiceminister spraw zagranicznych, obecnie posłanka i szefowa słowackiego Instytutu Polityki Kulturalnej;

- Czechy: Vaclav Burian, poeta, tłumacz literatury polskiej, czeski korespondent Tygodnika Powszechnego, redaktor naczelny czasopisma „Listy”, w którym tematyka wyszehradzka jest stale obecna;

- Węgry: Ádám Szesztay, dyrektor Departamentu Planowania Strategicznego węgierskiego MSZ.