Europoseł gościem UTW

20 stycznia na zaproszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku  gościem uczelni była europoseł1_2 Lidia Geringer de Oedenberg.
Pani Europoseł krótko podsumowała zmiany w naszym kraju – pozytywne, dostrzegalne dla każdego – będące efektem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Kwestionowała medialne doniesienia o nieracjonalnych regulacjach unijnych, na przykładzie m.in.  “zakazu” wędzenia wędlin – w publikacjach medialnych podawano błędne informacje, nie odzwierciedlały one oczekiwanych rzeczywistych efektów wprowadzanych zmian legislacyjnych.
Mówiła  także o radykalizacji poglądów w wielu państwach unijnych. Opinie o  wrogości wobec Europy i Unii wyrażane są otwarcie, obecny kryzys gospodarczy wzmocnił nacjonalizm i inne formy nienawiści etnicznej, do głosu dochodzą nowe partie, które problemy ekonomiczne utożsamiają  z filozofią unijną, m.in. prawem do swobody przemieszczania się pracowników państw członkowskich. Pracownicy-imigranci są postrzegani jako konkurenci do miejsc pracy, a także jako osoby wykorzystujące krajowe-lokalne prawo do świadczeń społecznych. Pojawiają się więc już głosy o ponownym wprowadzeniu granic państwowych.
Dlatego tak ważny jest głos całego społeczeństwa i udział w wyborach do Parlamentu Europejkiego. Lidia Geringer de Oedenberg zachęcała do uczestniczenia w majowych wyborach podkreślając, że zaniechanie udziału w głosowaniu sprzyjać będzie przeciwnikom integracji. W opinii Pani Europoseł wizja przyszłości Unii Europejskiej, w której rozwijają się wartości wolności, tolerancji, dynamiki gospodarczej nie rysuje się optymistycznie, jeśli do głosu dojdą eurosecptycy.

Lidia Geringer de Oedenberg zaproponowała pod swoim patronatem kolejne dwa konkursy: poetycki i fotograficzny.