Firma IBM we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu zaprasza studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na wyjątkowe praktyki edukacyjne Multipurpose Cloud Center 500 (mc2-500), które realizowane są w chmurze obliczeniowej. Praktyki odbędą się w terminie od 4. listopada 2013 do 20. grudnia 2013.
Obecna edycja praktyk mc2 zostanie przeprowadzona w kilkunastu najbardziej prestiżowych uczelniach wyższych w Polsce i będzie miała charakter konkursu. Dla najlepszych uczestników praktyk przewidziane są nagrody, dyplomy i wyróżnienia.
Inicjatywa praktyk mc2 ma swoją genezę w 2010 roku, kiedy to firma IBM uruchomiła pierwsze Multipurpose Cloud Center. Poprzednie edycje organizowane dla studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Politechniki Wrocławskiej cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem oraz były wysoko oceniane przez studentów.
Połączenie najnowszej myśli technologicznej i bogatej oferty oprogramowania pozwoli zainteresowanym studentom odbyć ciekawe i bardzo przydatne praktyki, poznać możliwości niezwykle użytecznych i popularnych obecnie technologii informacyjnych, zaznajomić się z wielką korporacją jaką jest IBM oraz wykazać się kreatywnością i zaangażowaniem w rozwiązywaniu przygotowanych zadań IT.
Program realizowany w ramach praktyk łączy w sobie zadania edukacyjne i projektowe oraz konieczność wykazania się kreatywnością i umiejętnością przekazania informacji zwrotnej. W tym sensie praktyki mc2 rozwijają podstawowe umiejętności, które firma IBM zidentyfikowała jako kluczowe dla każdej dużej korporacji.
Głównym celem wszystkich ćwiczeń, wchodzących w skład Programu Edukacyjnego „mc2”, jest zapoznanie młodych ludzi z metodami pracy w międzynarodowej korporacji IT, gdzie innowacyjność, kreatywność, samodzielność i dojrzałość są wysoko cenionymi walorami.
W nowoczesnych korporacjach coraz częściej praca przebiega w wirtualnych, międzynarodowych zespołach. Szybkość przyswajania sobie nowej wiedzy jest najważniejszym czynnikiem stanowiącym o przewadze jednych zespołów nad innymi. Jest to również warunek konieczny innowacyjności oferowanych przez te zespoły rozwiązań. Członkowie takich rozproszonych grup projektowych pracują zdalnie, wirtualnie, a zasoby które korporacja im udostępnia są również optymalizowane - najlepszym obecnie rozwiązaniem jest wykorzystanie chmury IT (Cloud Computing), dzięki której każdy rezerwuje i używa tylko tych materiałów, których rzeczywiście potrzebuje.
Praca w takim środowisku wymaga dużej dyscypliny i odpowiedzialności, a ponieważ w większości przypadków sukces grupy zależy bezpośrednio od wyników poszczególnych członków zespołu, kluczowym jest zapoznanie się z wirtualnymi środowiskami pracy już na poziomie edukacji uniwersyteckiej.
• zapoznanie studentów z oprogramowaniem używanym w korporacjach,
• przedstawienie studentom metodologii pracy w chmurze obliczeniowej,
• realizacja projektów zespołowych Smarter Planet.
W związku z tym firma IBM we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu przygotowały platformę mc2 tj. chmurę IT obsługującą wirtualne praktyki oraz portal do zarządzania przebiegiem poszczególnych zadań. W chmurze znajduje się 11 modułów tematycznych z których studenci odbywający praktyki mogą wybrać te najbardziej ich interesujące.
Tematyka praktyk powiązana będzie bezpośrednio z określonym oprogramowaniem firmy IBM. Studenci będą mieli możliwość wyboru interesujących ich tematów z następującej listy:
Faza 1. – Edukacyjna
W ramach projektu mc2-500 studenci zapoznają się z udostępnionymi w chmurze materiałami dydaktycznymi IBM. Właściwy wybór odpowiednich modułów będzie pierwszym zadaniem studentów w Programie. Cały proces przyswajania wiedzy jest monitorowany i oceniany.
Faza 2. – Projektowa
Kolejnym krokiem będzie zapoznanie się z koncepcją projektów Smarter Planet. Studenci poznają rolę IT w różnorodnych projektach mających na celu podniesienie standardu życia. Na zakończenie tej fazy Programu, uczestnicy przygotują krótką prezentację ukazującą główne założenia biznesowe i projektowe swojego autorskiego rozwiązania. Prezentacje te zostaną ocenione pod względem kreatywności rozwiązania, innowacyjności podejścia oraz kompletności i klarowności opisu.
Faza 3. – Feedback
Ostatnim etapem Programu Edukacyjnego „mc2-500” będzie przekazanie informacji zwrotnej innym uczestnikom programu. Każdy student będzie proszony o ocenę pięciu losowo wybranych, anonimowych prac. Styl przekazania informacji zwrotnej oraz jej jakość merytoryczna również będą podlegać ocenie.
Zaliczenie całego programu praktyk mc2-500 wymaga otrzymania pozytywnej oceny (minimum 3.0) z faz 1 i 2 oraz zaliczenia fazy 3.
1. Zdobycie solidnej i aktualnej wiedzy na temat wykorzystania kilku lub nawet kilkunastu technologii oprogramowania IBM.
2. Pozyskanie wartościowych i przydatnych umiejętności praktycznych z zakresu stosowania oprogramowania IBM w przedsiębiorstwie.
3. Kontakt i współpraca z wysoce kompetentną kadrą firmy IBM oraz wyspecjalizowanymi w zakresie nowoczesnych technologii informacyjnych pracownikami naukowymi.
Co można uzyskać uczestnicząc w praktykach mc2?
1. Świadectwo odbycia praktyk w firmie IBM.
2. Dyplomy i wyróżnienia dla studentów:
• za najlepsze wyniki uzyskane w Programie mc2-500 – 10 dyplomów
• za najbardziej kreatywny pomysł – 3 dyplomy
• za najlepszą prezentację – 3 dyplomy
• za najlepsze wyniki w ramach swojej uczelni – po jednym na uczelnię
3. Imienne zaproszenia na konferencję ICACON 2014 organizowaną przez IBM US w Atlancie dla 10 uczestników z największą ilością punktów
Rekrutacja do programu edukacyjnych praktyk mc2-500 wśród studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu rozpoczyna się dnia 24. października 2013 i trwać będzie do 31. października 2013. Rozpoczęcie praktyk przewidywane jest na 4.11.2013, zaś zakończenie na 20.12.2013. Oficjalna ceremonia wręczenia dyplomów i wyróżnień planowana jest na 15.01.2014.
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w praktykach proszone są o kontakt z dr Karolem Łopacińskim drogą elektroniczną (e-mail: karol.lopacinski@ue.wroc.pl).
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc o przyjęciu na praktyki decydować będzie kolejność zgłoszeń. W przypadku przekroczenia maksymalnej dopuszczalnej liczby osób, odpowiednia informacja zostanie umieszczona na stronie UE we Wrocławiu i rozesłana pocztą elektroniczną.