Jak rozwiązać problem OFE?

Już wkrótce wszyscy będziemy musieli podjąć ważną decyzję dotyczącą naszych emerytur. Według rządowych zapowiedzi Polacy będą mieli  dowolność w wyborze między OFE i ZUS. Który wariant będzie korzystniejszy? Jaką podjąć decyzję? Jakie zmiany nas czekają?
Serdecznie zapraszamy na wykład prof. Leokadii Oręziak – profesora nauk ekonomicznych, specjalisty z dziedziny finansów międzynarodowych, rynku finansowego i integracji europejskiej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie na wykład zatytułowany Jak rozwiązać problem OFE.

Wykład i spotkanie z prof. Leokadią Oręziak odbędzie się 17 października, w godz. 10-12.30 w auli Centrum Kształcenia Ustawicznego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (ul. Kamienna 43-59).

Program spotkania:

Część I
Prezentacja pt.  Jak rozwiązać problem OFE.

1. OFE - produkt ekspansji globalnych instytucji finansowych oraz prywatyzacji emerytur w wyniku reformy emerytalnej z 1999 r.
2. OFE - jako przyczyna przyrostu połowy długu publicznego Polski od 1999 r. i zagrożenie dla finansów publicznych.
3. OFE - system krzywdzący przyszłego emeryta.
4.  Kiedy Polska uwolni się od OFE? Możliwe scenariusze.

Część II – Odpowiedzi na pytania i dyskusja

Prof. zw. dr hab. Leokadia Oręziak – profesor nauk ekonomicznych, specjalista z dziedziny finansów międzynarodowych, rynku finansowego i integracji europejskiej. Pracuje w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie,  w Katedrze Finansów Międzynarodowych. Jest kierownikiem Zakładu Finansów Przedsiębiorstw i Ubezpieczeń oraz kierownikiem niestacjonarnych studiów doktoranckich w Kolegium Gospodarki Światowej SGH.
Jest autorką takich publikacji jak: Finanse Unii Europejskiej, Jednolity rynek ubezpieczeniowy Unii Europejskiej, Konkurencja podatkowa i harmonizacja podatków w ramach Unii Europejskiej, Euro - nowy pieniądz, Rynek finansowy Unii Europejskiej, oraz współautorem takich książek, jak Finansowanie rozwoju regionalnego w Polsce, Międzynarodowe rynki finansowe, Bankowość na świecie i w Polsce, Kryzys finansów publicznych. Napisała też wiele artykułów na temat Otwartych Funduszy Emerytalnych. Dla Sejmu RP przygotowała m.in. opinię do ustawy wprowadzającej zmiany w OFE, uchwalonej przez Sejm RP 25 marca 2011 r.