Wrocławskie uczelnie wspólnie powitały nowy rok akademicki

Wrocławskie uczelnie wspólnie powitały nowy rok akademicki.
Uroczysta środowiskowa inauguracja odbyła się we wtorek 1 października w Auli Leopoldyńskiej w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Było to wyjątkowe wydarzenie, ukazujące aktywność środowiska akademickiego naszego miasta i województwa.
Do auli wkroczyli w togach rektorzy, prorektorzy i dziekani dolnośląskich uczelni publicznych oraz rektorzy uczelni niepublicznych. Okolicznościowe wystąpienie wygłosili: rektor prof. Roman Kołacz – przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry, minister Olgierd Dziekoński, minister Daria Nałęcz i Ilona Antoniszyn-Klik. Do uroczystej immatrykulacji przystąpiło 20 studentów, po dwóch z każdej uczelni, zaś aktu immatrykulacji dokonał rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Marek Ziętek; wykład inauguracyjny wygłosił wybitny wrocławski kardiolog z Uniwersytetu Medycznego prof. Piotr Ponikowskii. Uroczystość uświetnił występ połączonych chórów Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu: Chóru Feichtinum oraz Chóru im. Stanisława Krukowskiego pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny i Artura Wróbla.
Organizatorem wspólnej środowiskowej inauguracji było dziesięć wrocławskich uczelni: Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Uniwersytet Przyrodniczy, Akademia Wychowania Fizycznego, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego, Wydział zamiejscowy we Wrocławiu, Papieski Wydział Teologiczny oraz Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych.
Po ceremonii w Auli Leopoldyńskiej rektorzy i zaproszeni goście w orszaku przeszli do Rynku, gdzie już po raz siódmy zabrzmiał uroczysty Gaudeamus w wykonaniu 200 chórzystów wrocławskich szkół i uczelni (także w wykonaniu chórzystów Ars Cantandi), transmitowany przez drugi program Telewizji Polskiej.