Gość uczelni - prof. Natalia V. Tikhomirova, rektor MESI

23 lipca 2013 Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu odwiedziła prof. Natalia V. Tikhomirova, dsc_53748_v2qrektor Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Ekonomii, Statystyki i Informatyki (MESI). Celem wizyty było poznanie możliwości kontynuacji współpracy z naszą uczelnią i podpisanie umowy, która określa charakter tej współpracy.
cytat z Artykułu 2 umowy o współpracy:
Uniwersytety zbadają możliwości rozwoju współpracy w następujących obszarach:
W spotkaniu z rektor MESI prof. Natalią V. Tikhomirovą udział wzięli rektor prof. Andrzej Gospodarowicz, prorektor ds. współpracy z zagranicą prof. Bogusław Fiedor, prof. Bogusława Drelich-Skulska, prof. Ewa Stańczyk-Hugiet, dr Joanna Koczar i dr Andrzej Niesler.
Uniwersytet MESI jest jednym z rosyjskich liderów w dziedzinie e-learningu, wykorzystujących nowoczesne technologie i usługi w nauce i dydaktyce (m.in. umożliwiają 24-godzinny dostęp z dowolnego punktu na świecie do informacji edukacyjnych, elektronicznych materiałów dydaktycznych i pomocy). Temat kształcenia na odległość był szeroko dyskutowany podczas spotkania, gdyż nasza uczelnia – również rozwijająca programy i kursy w formie e-lerningu – jest zainteresowana tą formą edukacji.
W trakcie spotkania rektor prof. Natalia V. Tikhomirova wręczyła rektorowi prof. Andrzejowi Gospodarowiczowi honorowy dyplom i znaczek absolwenta MESI, potwierdzający fakt ukończenia w 1968 r. z wyróżnieniem studiów doktoranckich na tej uczelni.
Po spotkaniu nasz moskiewski gość zwiedził kampus uczelni oraz bibliotekę.

Moskiewski Państwowy Uniwersytet Ekonomii, Statystyki i Informatyki (MESI) założony w 1932 roku jest obecnie jednym z najlepszych uniwersytetów rosyjskich, w którym wieloletnie doświadczenie i silne tradycje naukowe łączą się z innowacyjnym procesem szkolenia specjalistów w dziedzinie ekonomii, zarządzania, statystyki, informatyki, prawa i nauk humanistycznych. W corocznych ocenach ministerstwa MESI jest tradycyjnie jedną z najlepszych placówek oświatowych. W MESI posiadajacej sieć ponad 30 oddziałów regionalnych, zlokalizowanych w różnych częściach Federacji Rosyjskiej i za granicą, studiuje blisko 100 tysięcy studentów, w tym obcokrajowcy z 52 krajów.
Jednym ze strategicznych celów MESI jest ciągły rozwój systemu zarządzania jakością. Uniwersytet MESI jest pierwszą rosyjską uczelnią, która otrzymała międzynarodowy certyfikat zgodności z normą ISO 9001:2000 oraz pomyślnie przeszła zewnętrzną ekspertyzę Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Zapewniania Jakości Kształcenia w Szkolnictwie Wyższym (ENQA). Technologia e-learningu, aktywnie wykorzystywana we wszystkich programach edukacyjnych, została uznana przez Europejskie Stowarzyszenie Uniwersytetów Nauczania na Odległość (EADTU) za spójną i spełniającą międzynarodowe kryteria oceny jakości. Również współpraca międzynarodowa jest jednym z kluczowych priorytetów MESI. Uczelnia uczestniczy w programach współpracy dwustronnej i wielostronnej z wiodącymi instytucjami edukacyjnymi, organizacjami międzynarodowymi i ośrodkami badawczymi w Europie, Azji i w Ameryce Północnej.