Udogodnienia dla niepełnosprawnych studentów

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu ogłosił przetarg na likwidację barier architektonicznych w otoczeniu budynków uczelni przy skrzyżowaniu ulic Ślężnej i Kamiennej. Prace te zakończą kilkuletni proces modernizacji kampusu z uwzględnieniem potrzeb niepełnosprawnych studentów.

Przebudowa budynków jest już zakończona, teraz przyszła pora na ich otoczenie. W tym roku wyłoniona w przetargu firma zacznie wyrównywać chodniki i alejki, usuwać progi i organizować miejsca wypoczynku w zielonej części kampusu. Zamontuje też sześć nowych, oznaczonych tabliczkami ławek, przy których będzie specjalne miejsce dla osób na wózkach. Zrobi to na terenie części A kampusu, czyli tam, gdzie stoją budynki dydaktyczne, biblioteka i budynek rektoratu, a także w części B, gdzie znajduje się Centrum Kształcenia Ustawicznego i akademiki. Koniec prac przewidywany jest na pierwszą połowę 2014 r.

Wśród 15 tys. studentów UE 209 osób ma orzeczoną niepełnosprawność, w tym 78 osób jest niepełnosprawnych ruchowo, 19 niewidomych i niedowidzących, 13 niesłyszących i niedosłyszących, a czterech studentów porusza się na wózkach inwalidzkich (dwóch elektrycznych i dwóch zwykłych). Reszta ma inne niepełnosprawności.

Uczelnia zamontowała we wrocławskich budynkach siedem wind, w tym windy zewnętrzne. W tej chwili trwa budowa ósmej, a wszystkie kosztowały blisko 2 mln zł. Na przystosowanie toalet dla niepełnosprawnych wydała prawie 70 tys. zł, a na miejsca parkingowe dla tych osób - 320 tys. zł. Niepełnosprawni wjeżdżają na teren kampusu bezpłatnie, posługując się kartami parkingowymi, parkują w dowolnie wybranych miejscach, mają też 10 specjalnie oznaczonych miejsc. Budynki wyposażone są w podjazdy dla wózków inwalidzkich.

Poza tym uczelnia oferuje studentom z niepełnosprawnościami specjalny sprzęt, który ułatwia, lub wręcz umożliwia im naukę. Jest on dostępny głównie w bibliotece. Są to m.in. nowoczesne lupy, specjalne skanery powiększające strony książek, elektroniczny lektor, który przekłada tekst pisany na mowę w czterech językach, oraz drukarka brajlowska, drukująca dowolnie wpisane zdania w brajlu. Niepełnosprawni mają też do dyspozycji osobną kabinę w bibliotece, a w niej specjalne stanowisko komputerowe z gigantyczną myszką i trzema typami klawiatur. Osobne pomieszczenie jest też potrzebne studentom z psem przewodnikiem.

Jolanta Nowacka, rzeczniczka UE: - Lady są obniżone, wejścia nie mają progów, a na każdym piętrze jest toaleta dla niepełnosprawnych. W bibliotece są stanowiska z regulowaną wysokością blatów, a niepełnosprawni mogą zamawiać książki bez konieczności ściągania ich z półek. Na realizację zamówienia czekają do 45 minut.

Źródło: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,14110525,UE_konczy_przystosowywac_kampus_dla_niepelnosprawnych.html#ixzz2XPgC5AIt

Oprac.: dk

Adres WWW: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,14110525,UE_konczy_przystosowywac_kampus_dla_niepelnosprawnych.html