W dniach 14-15 września 2017 Uniwersytet Oksfordzki i Polska Akademia Nauk organizują serię warsztatów przygotowujących reprezentantów nauk humanistycznych i społecznych do aplikowania o granty ERC (Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych).
Granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) finansują pionierskie, przełomowe badania prowadzone w dowolnym obszarze naukowym. Jedynym kryterium oceny jest doskonałość pomysłu naukowego i dorobku naukowca. Oferta kierowana jest do naukowców z całego świata. Znajdujących się na każdym etapie kariery, zamierzających realizować granty ERC na terenie Unii Europejskiej. Budżet pojedynczego projektu może sięgać nawet 3,5 miliona EUR.
Uniwersytet Oksfordzki jest jedną z najbardziej skutecznych uczelni w zakresie pozyskiwania grantów ERC. Uniwersytet gościł dotąd 201 grantów, z czego 73 granty zostały pozyskane w programie ramowym Horyzont 2020 (na lata 2014-2020). Uczelnia ma szczególnie znaczące osiągnięcia w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych uzyskując dotąd 61 grantów w tych obszarach.
Wrześniowe warsztaty składają się z kilku modułów. Uczestnictwo we wszystkich modułach nie jest obowiązkowe. Pierwszego dnia spotkania (14 września) odbędzie się konferencja poświęcona grantom ERC z udziałem Zaproszonych naukowców z Oxfordu, a także konsultacje indywidualne dla wybranych uczestników warsztatów. Natomiast 15 września pracownicy Biura ds. Doskonałości Naukowej PAN przeprowadzą szkolenie z pisania wniosku o grant ERC dla węższego grona aplikujących (około 12 osób). Wcześniej odbędzie się śniadanie networkingowe zaproszonych gości z Oxfordu i wybranych polskich naukowców. Warsztaty 14 września odbędą się w języku angielskim, natomiast warsztaty „ERC krok po kroku” będą prowadzone w języku polskim. Program spotkania i dodatkowe informacje na temat tych wydarzeń są dostępne w aktualnościach na stronie Biura ds. Doskonałości Naukowej PAN.
Zapraszamy do udziału zarówno naukowców na poziomie Starting (2-7 lat od uzyskania tytułu doktora), jak i Consolidator (7-12 lat po uzyskaniu doktoratu) i Advanced (doświadczeni naukowcy o znacznym dorobku naukowym).
Kandydaci mogą rejestrować się elektronicznie poprzez wypełnienie formularza dostępnego w tym miejscu najpóźniej do 1 września 2017 r. W przypadku znacznego zainteresowania, może być przeprowadzona selekcja nadesłanych wniosków. W formularzu jest możliwość podania informacji dotyczących dorobku badacza i projektu naukowego, na który planuje otrzymać grant ERC.