PWr zaprasza na wykłady w ramach Visiting Professor

Politechnika Wrocławska serdecznie zaprasza na wykłady i seminaria prowadzone przez prof. Stephana Reitzensteina, światowej sławy eksperta w dziedzinie optyki kwantowej.  Wizyta odbędzie się w ramach programu Visiting Professors.
Program wizyty:
•    10 października, godz. 11.15
„Real-world quantum technology: The road towards secure quantum communication” -  wykład otwarty (pokój 322, bud. A-1)
•    11 października, godz. 13.15
„Light-matter interaction at the quantum limit: Fundamental research and applications of nanophotonic systems” - otwarte seminarium (pokój 322, bud. A-1)
•    12 października, godz. 14.15
„Studying and working abroad – a great perspective of scientific and personal development” -   otwarte spotkanie (pokój 321, bud. A-1)
•    13 października, godz. 11.15
„Nanotechnology: Enabling exciting device perspectives by controlling light and matter at the quantum level.”  - otwarty wykład dla licealistów (aula, bud. A-1)
•    13 października, godz. 12.15
„How to become a scientist and about exciting perspectives of nano-research in the modern world” - otwarty spotkanie z licealistami (aula, bud. A-1)
•    14 października, godz.  9.15
„Quantum light sources: Design, fabrication and applications in quantum information technology” – otwarty wykład (sala 10B, bud. D-20)
•    14 października, godz.  11.15
„Studying and working abroad – a great perspective of scientific and personal development”  - otwarte spotkanie (sala 10B, bud. D-20).

Prof. Stephan Reitzenstein obronił pracę doktorską na temat transportu kwantowego w nanostrukturach na Uniwersytecie w Würzburgu w roku 2005. Następnie zajął się zjawiskami elektrodynamiki kwantowej oraz własnościami optycznymi nanomateriałów. W roku 2010 uzyskał stopień doktora habilitowanego, a rok później został profesorem na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie, gdzie pracuje obecnie jako dyrektor Centrum Nanofotoniki.

Jego zainteresowania dotyczą optyki kwantowej oraz konstrukcji urządzeń, których działanie oparte jest o prawa elektrodynamiki kwantowej w ciele stałym. Zajmuje się także ich praktycznym zastosowaniem w urządzeniach fotonicznych i optoelektronicznych nowej i przyszłych generacji, w takich strategicznych dziedzinach, jak telekomunikacja i bezpieczna kwantowa transmisja danych. Rozwija również platformę nanotechnologiczną służącą realizacji tzw. deterministycznych przyrządów kwantowych pod kątem ich wykorzystania w metrologii kwantowej, kwantowym przetwarzaniu informacji czy w konstrukcjach zintegrowanych układów fotonicznych.

Prof. Stephan Reitzenstein kierował kilkunastoma międzynarodowymi projektami badawczymi, i wieloma krajowymi. Jest współautorem blisko 150 publikacji czasopismach najwyższej rangi światowej. Jego prace były do tej pory cytowane ponad 3000 razy, a indeks Hirscha wynosi 31.

Wykłady realizowane są w ramach programu Visiting Professors funduszu Scientiae Wratislavienses finansowanego ze środków Miasta Wrocławia.